Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Benešov u Semil

Obec Benešov byla založena jako lesní lánová ves ve druhé polovině 13. století Benešem z Vartenberka. Místní název Hrad a Hradiště a také blízkost několika Strážníků, které chránily zemské stezky, upozorňují na možnost mnohem staršího slovanského osídlení. První písemná zmínka o obci je z roku 1411.

Památky

Nejstarší selské usedlosti byly postaveny ve střední části vesnice nad původní obecní cestou. Několik roubených domů podkrkonošského typu z 1. poloviny 19. století s půvabnými vyřezávanými lomenicemi dodnes v obci stojí.

Nejvýznamnější památkou je kamenný kříž z roku 1788 s reliéfem Piety na podstavci, který se nachází v Podolí. V horní části obce najdeme dvě výklenkové kapličky. První vznikla v roce 1876 jako náhrada za starší a už zchátralou kapli, druhá byla postavena v roce 1886 poblíž bývalé školy.

U hřbitova stojí pomník Mistra Jana Husa z roku 1901 od akademického sochaře Aloise Khuna z Votic a pomník padlých z roku 1923.

Na samé hranici obce se nachází zajímavá technická památka - dřevěný krytý most přes řeku Jizeru.

Veškeré informace o dění v blízké či vzdálenější minulosti jsou zachyceny v obecní kronice. Z pera současné kronikářky Lenky Holubičkové také pochází zajímavá publikace Místopis obce Benešov u Semil, vydaná u příležitosti Sjezdu rodáků a přátel Benešova v roce 1999.

V roce 2003 byla vydali manželé Holubičkovi novou knihu s informacemi z minulosti obce - "Jak šel život" aneb "Benešov u Semil ve století dvacátém".

Na území obce jsou roztroušeny zajímavá místa a památky, stojící za zhlédnutí. V létě je zde možnost přírodního koupání v řece Jizeře (např. u splavu naproti bufetu) a rybaření. Benešov je také ideální výchozí místo pro turistiku a cykloturistiku.

Turistické tipy

Nenáročná projížďka na kole se naskýtá na následujícím okruhu, při kterém poznáte Benešov v celé jeho "délce". Jako cíl si vybereme například semilské náměstí, abychom nemuseli hledat ideální výchozí místo v Benešově:

Ze semilského náměstí vyjedeme do kopce kolem radnice a hřbitova až do Benešova. Zde jsme na nejvyšším bodě etapy a zbytek již bude pouze odpočinkový sjezd, či nenáročná jízda po rovině. Nyní nás tedy čeká onen zmiňovaný sjezd až k hlavní silnici od Jilemnice směrem do Semil. Zahneme vpravo směr Semily a pokračujeme podél řeky až do cíle projížďky. Cestou se můžeme osvěžit nejen vykoupáním v řece, ale také v příjemné prostředí zahrady bufetu "U Splavu".

V okolí jsou samozřejmě i vzdálenější turistické cíle, např. Bozkovské jeskyně, Kozákov s rozhlednou a tradicí polodrahokamů, Vysoké nad Jizerou s krásnými výhledy na Krkonoše, Jilemnice - kolébka lyžování v Čechách, Košťálov, kde se nalézá nejbližší koupaliště, či Železný Brod, město s bohatou sklářskou tradicí.

Na levém břehu Jizery u Benešova se nachází malé, ale nádherné golfové hřiště.

V zimě jsou zde výborné podmínky pro běh na lyžích. Z Benešova vede klasická (nikoli bruslařská) stopa směrem k Příkrému a dále k Vysokému nad Jizerou. Ale ani vyznavači sjezdového lyžování nepřijdou zkrátka. Za příznivých sněhových podmínek je v provozu vlek v Semilech "nad nádražím" - sjezdovka není prudká a je proto vhodná pro děti i začátečníky. Ti pokročilejší mohou navštívit sjezdovky na vrcholu Kozákova, nebo lyžařský areál "Šachty" v již zmiňovaném Vysokém nad Jizerou.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.benesovusemil.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA