Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čistá u Horek

Vesnice Čistá u Horek  se nachází jihozápadně od Jilemnice při hlavní silnici I/16 mezi městy Nová Paka, Trutnov a Hostinné. Správně patří doposud do okresu Semily, Liberecký kraj, pověřeným úřadem je Městský úřad Jilemnice.

Obec leží v jednom z údolí podkrkonošské oblasti. V obci pramení a protéká jí jí Čistecký potok v mapách mylně nazývaný Olešnice, který se u Debrnného vlévá do Labe. Jižní okraj obce lemuje hřbet sopečného původu zvaný Čistecká Hůra s vrcholem ve výšce 587 metrů nad mořem, odkud je za dobré viditelnosti překrásný výhled na okolní podhorská údolí, celé panorama Krkonoš a v kraji pak od Zvičiny přes Kozákov až k Ještědu. Hřbet dále přechází v náhorní rovinu Rovně, které jsou vyhlášeným nalezištěm achátů, ametystů, jaspisů a mechovců žlutého zabarvení tzv. „žluťákůˇ“.

Kraj je u nás chudší, podhorský, k jihu uzavřený kopcovitým terénem bránícím teplým jižním větrům. Proto máme opožděné jaro, což se odráží nepříznivě hlavně v pěstování ovoce a v zemědělství. Nejvíce se zde pěstuje pšenice, řepka a brambory. Dříve byl hlavní technickou plodinou len, který se v Čisté rovněž do roku 1992 zpracovával. Dnes převládá živočišná výroba, především pastevectví. Název obce je odvozen, stejně jako u několika obcí v okolí, od vody, které je u nás dost po celý rok, a která i dnes je poměrně "čistá".

První písemné zmínky o osídlení jsou z roku 1369. Potom se vystřídalo mnoho majitelů, kteří k panství přišli různými způsoby. Za panování jilemnické větve rodu Valdštejnů byla v Čisté postavena tvrz.Ta však údajně v 16. století vyhořela. Roku 1576 převzal Čistou Zbyněk Šťastný Kapoun ze Svojkova. Po rodu Kapounů se pak dochovaly náhrobní desky, které jsou zapuštěny do zdí čisteckého kostela.

Pak se majitelé střídali až Čistou koupil 20. října1688 hrabě Pavel z Morzinu. Roku 1791 přešla Čistá do vlastnictví rodiny trutnovského měšťana a pláteníka Ignáce Falge. Za jejich panování se začalo roku 1819 se stavbou kostela sv. Prokopa. Z vybavení kostela stojí za to vzpomenout na  pískovcovou křtitelnici z roku 1611, a potom zvony, kdy velký je z roku 1577 a umíráček dokonce z roku 1473, což je prý jeden z nejstarších zvonů v ČR. Tento zvon byl v roce 1942 německou armádou zrekvírován, avšak naštěstí pak v roce 1945 vrácen. V roce 1834 bylo panství Čistá prodáno knížeti Karlu Rohanovi a v roce 1850 byl zvolen první starosta obce. V roce 1883 byla postavena školní budova pro obecnou školu. Tato byla ve dvacátých letech 20. století přebudována a v roce 1924 zahájila vyučování i měšťanská škola.

Od  Rohanů koupila Čistou česká společnost "Chabrus" v roce 1870 a o pět let později ji odkoupil čistecký rodák Ignác Klazar, velkoobchodník s plátnem. Rod Klazarů panství postoupil v roce 1904 JUDr. Eduardu Auerspergovi a ten po pokácení vzrostlých stromů v Hůře prodal v roce 1929 velkostatek Čistou p. Josefu Zajícovi, který se tak stal posledním majitelem tzv. panství Čistá.
 Po záboru pohraničí v roce 1938 byla Čistá připojena jako tzv. gerentství novopacké k okresu Jilemnice. Od června 1942 do května 1945 byla Čistá začleněna do okresu Semily. V této době měla obec statut letoviska, což v praxi znamenalo jisté úlevy v rámci protektorátních povinností. V Čisté byl také vynikající pivovar.

Pivovar

Roku 1815 byla postavena státní silnice a byl také pronajat dříve knížecí pivovar, jehož založení se nepodařilo zjistit,  jičínskému židovi Winternitzovi. Vedle Pivovaru stojí budova, která byla za doby panství nazývána zámkem, protože zde sídlili vrchnostenští úředníci a byla zde též šatlava. Později byla tato budova součástí pivovaru, když zde bydlily rodiny  sládků. Pivovar byl rozšířen v roce 1880, kdy byl vystavěn hvozd, sklepy a lednice. V roce 1924 koupila pivovar akciová
společnost  z místních společníků. Pivovar fungoval až do roku 1942, kdy byl provoz z rozkazu Němců zastaven.

V Čisté se vařilo výborné pivo Čistovar, kterým pivovar celý rok zásoboval okolní i čistecké hospody. Jenom v Čisté bylo k desítce hospod, zájezdních hostinců, ale i stáčíren piva, kde se pivo nalévalo do krásných lahví s keramickým uzávěrem, kterých se několik dochovalo.

Budovy Pivovaru byly využívány i pro obecní úřad a  poštu. Shromáždilo se tu na nádvoří i několik desítek čisteckých mužů, kteří se 3. května 1945 zapojili do ozbrojeného odporu proti Němcům. Po válce byly prostory pivovaru využívány zemědělským družstvem jako sklady a garáže a pivovar začal chátrat. S hanebnou likvidací pak začalo JZD v roce 1972, kdy byla stržena věž s komínem a obec přišla o svoji dominantu. V několika následujících letech pak byly zbourány i sklepy a lednice, které dalo JZD k obrovské škodě rozmetat dynamitem. Dnes mají budovy bývalého pivovaru dva vlastníky.

Bývalý zámek koupil p. Radek Hampl a má zde zázemí pro podnikání - obchod a stavební firmu. Budova při silnici v roce 2006 zčásti vyhořela. Nyní prochází rekonstrukcí pro stavební firmu Setter a.s., kterou vlastní čistecký podnikatel Jan Kratochvíl. V prostoru  po sklepích vznikají stavebniny a firma zde má deponii materiálu.

V obci postavil mechanickou tkalcovnu roku 1913 vídeňský obchodník Rudolf Simon. Tu od něho v roce 1940 koupil Hynek Havel a proměnil ji ve strojní  tírnu lnu. Tírna prošla v osmdesátých letech dvacátého století rozsáhlou rekonstrukcí a byla svého času nejmodernějším závodem svého druhu v Evropě.

Oba podniky již dnes neexistují. Pivovar byl uzavřen za II. světové války a v prostorách bývalé tírny dnes funguje montážní závod holandské firmy Walraven.

Informace pro turisty a zajímavosti

Obec leží na hlavní dopravní tepně  Praha – Krkonoše (silnice I/16). Obcí prochází autobusové linky Trutnov (Hostinné) – Jičín (Nová Paka). Od roku 2004 je velmi dobré spojení v pracovní dny i do Jilemnice. Nejbližší železniční zastávka se nachází na Horkách u St. Paky a je ze středu obce vzdálena asi 3 km.

Občerstvit se u nás můžete v Restauraci a Penzionu U Červinků (zavírací den restaurace je v úterý, penzion non-stop). Rezervace ubytování či stolu lze provést na tel. 481 596 293. Bližší informace včetně jídelního lístku na www.ucervinku.cz .

Stojí za to zmínit, že místní vyhlášená kuchyně, např. drůbeží či králičí specialitky, nebo steak "Hovado", již několik let drží restauraci mezi nejlepšími 10 podniky v republice. Mezi časté návštěvníky patří, zvláště v zimě, pan prezident Václav Klaus, ale stejně ochotně se personál postará i o Vás, vždyť tu mají krásné heslo "Zaživa u Červinků, po smrti do nebe".

Druhým místem, kde se lze dobře najíst, je restaurace "Čistá". Ta leží v centru obce a na parkovišti vedle ní mohou zaparkovat i větší vozidla. Zavírací den tu mají v pondělí a  jindy si tu můžete pochutnat na různých specialitách. Raritou je vlastní pečivo, slané a sladké houstičky.  V okolí nádherná krajina, běžkařské terény, sběr polodrahokamů. V areálu pensionu je jezdecká škola vlastnící 20 koní. K dispozici i dětská škola jízdy na koni.

K dispozici tu mají i venkovní bazén a navazující služby agroturistiky na vlastním ranči Montara. Specialitou jsou zde svatby v zámeckém stylu, které se zájemcům dají individálně zajistit včetně hudby a následného ubytování.

Pod několika serpentinami z Horek u Staré Paky je hned na začátku obce Penzion Rina.

Čerpáno z oficiálních stránek obce  http://www.cistauhorek.cz/index.php?nid=433&lid=CZ&pic=MAIN, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA