Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tatobity

Obec Tatobity se nachází v Libereckém kraji v okrese Semily. Leží na úpatí nejvyšší hory Českého ráje Kozákova (744 m).

Vesnice se skládá ze 2 částí – Tatobity a Žlábku a žije zde více než 500 obyvatel.

Tatobity mají dlouholetou tradici. Nachází se zde spousta pamětihodností. Nejvýznamnější je lípa velkolistá, jejíž stáří se odhaduje kolem 1000 let. Mezi další památky patří Nerudův kříž. kostel sv. Vavřince s rozsáhlým hřbitovem, socha Panny Marie.

V budově Masarykovy základní školy je také mateřská škola. Obec Tatobity je proslulá také velkým počtem muzikantů a zpěváků, např. Půlnoční mše vánoční, kterou připravují občané obce a okolí pod vedením Jaroslava Šťastného, se stala již tradicí.

Obec také žije dlouholetou spolkovou činností (Sokol, hasiči, ochotníci, myslivci, zahrádkáři). Pravidelně se pořádají různé akce pro děti, dospělé i širokou veřejnost.

Významná historická data a události


Rok 1514 – nejstarší písemná zpráva o Tatobitech – popis skalského panství (dnes Hrubá Skála), uvádí se zde několik poplatníků z Tatobity.

Rok 1543 – jméno vsi založeno v zemských deskách jako Tatobity (až do r. 1848 náleží k panství skalskému).

Rok 1599 – první zprávy o dolování vápna (dnes již zaniklo), což byla po několik století hlavní obživa místních lidí. Vápno se vyváželo daleko do kraje a používalo se ke stavbě významných domů (např. turnovská radnice).

2. pol. 19. století – první zprávy o další významné činnosti místních občanů: broušení českých granátů nebo navlékání korálů; odchod několika lidí do Ruska jako muzikanti.

Rok 1867 – vznik ochotnického divadla

Rok 1874 – akademický spolek „Jizeran“ založil první knihovnu

Rok 1885 – vznikl Sbor dobrovolných hasičů

Rok 1886 se v okolí Tatobity našly hluboko v zemi zbytky starých popelnic, což svědčí o tom, že v okolí dnešní obce bylo sídliště lužického lidu.

Rok 1899 – vznik Tělovýchovné jednoty Sokol – v r. 1947 se v Tatobitech konal župní slet.

Rok 1907 – založení pošty

Rok 1928 – elektrifikace obce

Rok 1935 – postavena budova Kampeličky (dnešní OÚ).

1. světová válka – padlo 32 mužů z Tatobity a 15 ze Žlábku, v r. 1925 postaven pomník padlým v Tatobitech a v r. 1932 na Žlábku.

2. světová válka – zemřelo 5 lidí, v r. 1951 postaven pomník padlým v Tatobitech, je zde uložena urna vojáka Rudé armády Nikiforova.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.tatobity.e-obec.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA