Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Příkrý

Historie
První písemná zmínka o Příkrém pochází z roku 1623. V roce 1634 je zmiňována krčma v Příkrém. V té době (1635) odvádělo desátky 23 osob faře semilské.

Po roce 1754 je připojeno panství jesenské, kde ležel Škodějov, k panství semilskému, které od roku 1824 patřilo K. A. Rohanovi a v roce 1852 byl Škodějov připojen k Příkrému.

Za Marie Terezie, zhruba kolem roku 1751 byla postavena zvonice v Příkrém.

V roce 1812 byla v Příkrém ustanovena exkurentní škola, v roce 1838 pak samostatná škola. V roce 1841 již školu navštěvovalo 87 dětí, přičemž 21 dětí z obce do školy nechodilo. V roce 1881 již navštěvovalo školu 134 dětí. V té době (1869) měla obec Příkrý 721 obyvatel.

V roce 1866 byla postavena silnice přes Příkrý, která spojovala Semily s Vysokým nad Jizerou. S dobrým dopravním spojením na Semily souvisí i vznik brusírny korálů v místech dnešní továrny Chalko, kterou založil roce 1884 Čeněk Novotný. Ale již brzy po založení, v roce 1896 byla brusírna v souvislosti s rozvojem textilního průmyslu, v jinak velmi chudém Podkrkonoší a zejména v Pojizeří změněna na mechanickou tkalcovnu se 40 stavy.

Význam tkalcovny a její úspěšnost dokládá skutečnost, že již 4 roky po vzniku tkalcovny byla rozšířena na 150 stavů a po požáru v roce 1909 byla vybudována tkalcovna nová se 314 stavy, ve které byl v roce 1927 vyráběn široký sortiment textilních výrobků - damašky, froté, utěrky, stuhy, knoty, ponožky, šněrovadla, punčochy, leštěné příze, lepené stuhy. Pracovalo zde na 240 pracovníků ve dvou směnách nejenom z Příkrého, ale i z Bozkova, Škodějova, Nouzova, Cimbálu a Bitouchova.

Továrna v té době poskytovala mnoha lidem práci a byla pro obec i okolí velmi důležitá. Přesto se její vliv ve výstavnosti obce příliš neuplatnil.

V roce 1924 byl v horní části obce obecní chudobinec, v roce 1931 pak zavedena elektřina.

V poválečném období byla rekonstruována tkalcovna a v roce 1949 založeno JZD. V roce 1953 bylo započatu s výstavbou kravína.

V roce 1957 byl vybudován rozvod pitné vody v obci.

V roce 1950 však již měla obec pouze 422 obyvatel a tento počet nadále klesal. V roce 1965 tkalcovna se 190 mechanickými stavy zaměstnávala 79 pracovníků a v roce 1970 měla obec již pouze 340 obyvatel. V roce 1970 bylo započato s výstavbou čistícího a čerpacího zařízení na Vošmendě pro dodávku pitné vody do Semil. V roce 1980 má obec již jenom 290 obyvatel a význam továrny poklesl ve srovnání s rozsáhlou sítí středních a větších textilních továren v údolí Jizery.

Turistické zajímavosti

V zástavbě Příkrého a Škodějova nevynikají nijak význačné stavby, významné kulturní a architektonické památky. Historické podmínky vývoje obcí nepřály vzniku ani takových staveb, jako je kostel, fara nebo výstavný hřbitov.

V ústředním seznamu nemovitých kulturních památek MK ČR jsou v Příkrém zapsány spíše drobnější pamětihodnosti, jako je sousoší Kalvárie u zvonice ve středu horní části obce a kříž u cesty do Škodějova, dokumentující dřívější obraz chudé vesnice, roztroušené podél cest a potoků v prudkém svahu.

Kulturní a architektonická hodnota obou obcí tkví v zapojení zástavby do okolního prostředí, do obrazu krajiny, a to zejména u Škodějova, vrostlého do líbezného údolí Honkova potoka. Rovněž některé partie Příkrého, zejména ve střední a dolní části obce, vytvářejí působivou scénu souladu zástavby s dramatickým terénem.

Tento druh kulturní hodnoty je podpořen řadou lidových staveb - statků a chalup, z nichž některé jsou natolik v původním stavu nebo se vyznačují takovými památkovými cennostmi, že by si zasloužili památkovou ochranu. I když ostatní stavby tohoto druhu jsou dotčeny necitlivými přestavbami a úpravami, zachovávají často alespoň charakter a měřítko, odpovídající obrazu vesnice.

Památky

Mariánský sloup
(sloup Immaculaty), lidová sochařská práce z roku 1825, na třístupňovém soklu dvoumetrové délky
sloupu ukončený soškou p. Marie, obnoveno r. 1878. Významný doklad trvání barokních forem v lidovém projevu.

Zvonice
u č. p. 18 (u hostince Pod Lípou), dřevěná hranolovitá zvonice s oktogonální nástavbou na zděném soklu, stavěná r. 1822 se stanovou stříškou a zvonem.

Kalvarie u zvonice
Na podstavci s reliéfem sv. Josefa, Jana Nepomuckého, sv. Václava z roku 1830 z dílny lidových sochařů Zemanů.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.prikry.wz.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA