Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Libštát

Historie
Obec Libštát se nachází v jihovýchodní části okresu Semily v podhorské oblasti Krkonoš na rozloze 1 013 ha. Největší část jejího území tvoří zemědělská půda (652,1 ha.) a lesní půda (263,1 ha.).

Počátek vzniku obce není přesně doložen. V latinských textech se její název uvádí Lubstata, Libstat, Lybstat, Lipstat; v německých Liebstat, Liebstädtl. Podle názvu Liebstädtl lze usuzovat, že byla založena ve 13. století, kdy Přemyslovci zakládali nové osady a povolávali sem Němce.

Katolický kostel byl založen r. 1361. V 17. století, však fara nebyla obsazena, z čehož lze usuzovat, že většina obyvatel byla Husova učení. Násilná katolická reforma a pronásledování jinověrců v 17. a 18. století způsobilo odchod mnoha historicky usedlých obyvatel. Po vydání tolerančního patentu byla v obci založena evangelická církev, která v roce 1786 založila vlastní kostel.
    
Jako městečko se uvádí obec již v r. 1525. Urbanizace začala nejprve v údolí říčky Olešky, později se výstavba rozšiřovala i na vzdálenější svahy a návrší. Počátkem 18. století tak vznikly Račana, Vršek, V rokli, Vyšehrad, Malá strana, Něm. rokle, Kavkázsko, Vystrkov, Černé moře a další místní názvy.

Počátkem 18. století bylo také založeno náměstí, což byl největší urbanistický počin v historii obce.
S rozvojem textilního průmyslu koncem 80. let 19. století nastal rozkvět obce, která dostala statut městysu. Byla zde zřízena železnice Liberec - Pardubice s nádražím "Libštát", dnešní nádraží "Košťálov" a nová silnice do Lomnice n.P., vybudována první mechanická tkalcovna Dr. Kramáře. Své výjimečné postavení v okolí završil Libštát výstavbou měšťanské školy v r. 1932.

Obec má vlastní znak jehož popis podle Widimského zní:
Na spodu stříbrného štítu je červený pahorek, na kterém vyrůstá uprostřed lípa v přirozených barvách. Po stranách lípy stoji dva černí havrani hledící na korunu stromu.

Současnost
Dnes je obec součástí mikroregionu Pojizeří, počtem obyvatel se řadí do 1 000, prochází jí železnice 030 Liberec - Pardubice se zastávkou v Libštátě, státní silnice II. třídy č.283 Turnov - Stará Paka , odbočuje odtud státní silnice III. třídy č. 283-11 do Lomnice n.  P., prochází červeně značená turistická trasa vedoucí z Jičína přes Lomnici n.P., Libštát, Jilemnici do Krkonoš k prameni Labe.

V rámci mikroregionu Pojizeří jsou obcí vedeny cykloturistické trasy propojující obce mikroregionu  a místní cykloturistické a procházkové okruhy.

V obci je obvodní, zubní a dětská zdravotní služba, kino, knihovna, koupaliště s kioskem rychlého občerstvení, pohostinství s ubytováním, cukrárna, ubytování v soukromí s chovem koní, tenisový kurt, hřiště odbíjené, fotbalový stadion a za dobrých sněhových podmínek i lyžařský vlek.

Památky
Z památkově chráněných nebo zajímavých  objektů stojí jistě za zmínku:

Katolický kostel sv. Jiří
Pozdně barokní kostel z let 1787 - 89. Na faře pobýval lékař J.  Th.  Held, postava z Jiráskova F.  L.  Věka.

Kamenný most přes říčku Olešku
Z r. 1822 se sochami Jana Nepomuckého a sv. Václava.

Dřevěná lomenice č. p. 4

Bývalá škola č. p. 2
Roubená stavba podkrkonošského typu, doklad dějin školství s počátkem vyučování v r. 1781.

Socha Panny Marie
Pozdně barokní plastika z konce 18. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.pojizeri.cz/obce/libstat.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA