Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Martinice v Krkonoších

Horská obec Martinice v Krkonoších se nachází v severovýchodních Čechách v podhůří Západních Krkonoš v nadmořské výšce 482 metrů. Obec je velmi zajímavá svou malebnou a atraktivní polohou, neboť se zde stýká oblast Krkonoš a Českého ráje.

Martinice tvoří klidné a výhodné východisko do obou těchto atraktivních turistických oblastí, do biosférické rezervace a národního parku Krkonoše, stejně jako do Chráněné krajinné oblasti a Evropského geoparku Český ráj, jehož hranice prochází přímo obcí.

Martinice leží v mírně zvlněné Podkrkonošské pánvi a jejich středem prochází vysoký železniční násep bývalé Rakouské Severozápadní dráhy Velký Osek – Chlumec nad Cidlinou – Stará Paka – Trutnov. Společně s touto tratí vedou koleje místní dráhy Martinice v Krkonoších – Jilemnice – Rokytnice nad Jizerou.

Martinice, ležící svým katastrem na rozvodí horní Jizery a horního Labe, jsou proto nejvýše položenou stanicí jak celé trati Chlumec nad Cidlinou – Trutnov, tak též horské trati Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Společný železniční násep těchto tratí dělí obec na dvě poloviny, Hoření a Dolení konec. Jižní polovina obce, zvaná Hoření konec, leží v údolí potoka Jílovky a na úbočích vrchu Hůra, posledního výběžku sopečné Staropacké vrchoviny, proslulé nálezy podkrkonošských drahých kamenů.

Z Hořeního konce jsou jedny z nejkrásnějších výhledů na nedaleký masiv Krkonoš, kterému vévodí Studniční hora (1 554) a Luční hora (1 555), Vysoké Kolo (1 506), Zlaté návrší (1 411), Kotel (1 435) s čarokrásnými Kotelními jamami a Lysá hora (1 344). Uprostřed tohoto krásného panoramatu kamenitých alpinských vrcholů Krkonoš vystupuje lesnatá hora Žalý (1 036) s romantickou rozhlednou na vrcholu, podle níž horalé nazývají náš podhorský kraj kolem Jilemnice a Vrchlabí jako Podžalí.

Severní  část obce, zvaná Dolení konec leží na rovinatém dně Podkrkonošské pánve v mělkém úvalu říčky Jilemky, která patří k povodí Jizery. Severní okolí obce směrem k Roztokám, Jilemnici a Horní Branné pokrývají rozsáhlé smrkové lesy, které v sobě ukrývají četná zrcadla menších rybníků. Až sem zasahují poslední mírná návrší jako nejzazší výběžky krkonošské Žalské rozsochy.

Martinice najdeme v trojúhelníku mezi městy Vrchlabí, Jilemnice a Nová Paka. Od brány Krkonoš Vrchlabí jsou vzdáleny 8 kilometrů jihozápadním směrem, od Jilemnice 3 kilometry jihovýchodním směrem, od Nové Paky potom 12 kilometrů severně.  Do srdce Krkonoš, Špindlerova Mlýna, to je po silnici z Martinic pouhých 20 kilometrů, Rokytnice nad Jizerou je vzdálena také 20 km, Harrachov 30 km, Benecko jen 10 kilometrů. Srdce Českého ráje, Jičín, leží 25 kilometrů jihozápadně, město Trutnov, východisko do Broumovského mezihoří, 30 km východně.

Protože Martinice leží v srdci rozlehlé podkrkonošské oblasti, ohraničené na severu hřebeny Krkonoš, na severozápadě Jizerskými horami, na jihozápadě Českým rájem a na východě Broumovským mezihořím, jsou ideálním místem ke strávení klidné dovolené a výhodným východiskem k poznávání krásné krajiny Severovýchodních Čech.

Pamětihodnosti

Kříže a Boží muka

Zvonice sv. Jana Nepomuckého

Martinické rybníky

Sochy

Lidová architektura

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.martinicevkrk.cz/index.php?nid=1327&lid=CZ&pic=MAIN, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA