Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Syřenov

Historie
Obec Syřenov leží 5 km jihovýchodně od Lomnice nad Popelkou při horním toku potoka Černá v průměrné nadmořské výšce 448 m n. m.

Původ názvu Syřenov není doložen, ale podle knihy Dr. Ant. Profouse a Dr. J. Svobody vznikl po opuštěném - osiřelém poplužním dvoru, který stál pod Kumburkem.

K obci Syřenov byla v r. 1937 definitivně připojena osada Újezdec a v r. 1960 i obec Žďár u Kumburku, ale jako samostatné katastrální území.

Nejvyššími body syřenovského území jsou Kumburk 643 m n. m., Bradlec 557 m n. m., Červený vrch 541 m n. m., Kulatý vrch 516 m n. m., Jeruzalém 520 m n. m.a žďárského katastrálního území Smita 558 m n. m.

Rok založení obcí není znám, ale první zmínka o Syřenovu a Žďáru u Kumburku je z roku 1533, kdy mimo jiné obce i obec Syřenov se sedmi usedlíky a obec Žďár se 3 usedlíky zdědil Albrecht z Valdštejna, pán na Bradlci. O šest let později v roce 1539 se jeho statky dostaly do držení Mikoláše Trčky z Lípy a na Kumburku. Od té doby byly dějiny obce Syřenov spojeny s osudy kumbursko-úlibického panství.

Po dosažení plnoletosti se stal držitelem panství Jan Trčka, který neznámo kdy postoupil panství svému strýci Vilému Trčkovi. Po smrti Viléma Trčky dědil Kumburk s Jičínem jeho bratr Burian Trčka a po něm jeho syn Rudolf Trčka. Ten roku 1607 prodal panství Zikmundu Smiřickému ze Smiřic. V tomto roce se objevuje první zmínka o Újezdci.

Dominantou a nejnavštěvovanějším místem v okolí naší obce je středověká zřícenina hradu Kumburk, který má nadmořskou výšku 670 m n. m. a ze kterého je nádherný výhled do celého okolí.

S Kumburkem sousedí zřícenina hradu Bradlec. V blízkosti těchto dvou dominant si můžete zpříjemnnit svoji turistickou procházku v místní výletní restauraci Klepanda.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.syrenov.wz.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA