Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zbrašín

Obec Zbrašín je ve správním obvodu obce s pověřeným obecním úřadem Louny.

O jménu obce
Dle jazykovědců místní jméno Zbrašín znamená „Zbrašův“ – zde tedy Zbrašův dvůr. Osobní jméno Zbraš je jako lichotivé odovozeno od Zbraslav (Profous, IV, 1957, s. 752). Na základě tohot zjištění není možné vytvořit pro Zbrašín mluvící znak. Hořany znamená ves „Hořanů“, t. j. lidí žijících na hoře nebo v horní poloze, než je okolí (Profous, I, 1947, s. 691). Jméno Senkov nemá jednoznačný výklad. V minulosti bylo pro pojmenování vsi užíván také název Daskabat (Dorff Semkoff oder Daskabat; Profous, IV, 1957, s. 45).

Historie
Obec Zbrašín je tvořena třemi částmi: Hořany, Senkov a Zbrašín. Historie vyjmenovaných míst není shodná.

Z pohledu písemných historických pramenů jsou „nejstarší“ Hořany. Ty se připomínají v roce 1316 nepřímo v přídomku šlechtice Mikuláše z Hořan, a to v zápise knih půhonných vedených při úřadu Desk zemských.

Senkov se poprvé připomíná poměrně pozdě – až v roce 1424. A to v přídomku Martina z Senkovic (Profous, IV, 1957, 45). O historii tohoto místa je známo velice málo. Na počátku 18. století byla ves přifařena ke kostelu sv. Jakuba Většího v Cítolibech a ve druhé polovině 18. století patřila k cítolibskému panství, drženém v té době Pachty z Rájova. Obyvatelstvo se živilo především pěstováním chmele.

První zmínka o Zbrašínu v historických písemných pramenech není přímá a také není přesně časově zařazená. Zbrašín je uveden v přídomku šlechtice Chotěbora (Chotyebor de Zbrassyna). V zachráněných kvaternech Desk zemských a dvorských, které jinak v roce 1541 na Pražském hradě shořely, se v knihách půhonných píše bez uvedení data zápisu o vyslechnutí Chotěbora ze Zbrašína před pražskými úředníky o dluhu židovi Baruchovi. Editorem Josefem Emlerem byl uvedený zápis zařazen rámcově do let 1356 – 1360 (RT, I, 1870, s. 419). Odbornou literaturou je obvykle uváděno, že Chotěbor zvaný Bažant, se připomíná jako vlastník Zbrašína v roce 1358. O Chotěborových dluzích je učiněn ještě jeden zápis z pozdější doby, datovaný do období okolo roku 1360.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zbrasin.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA