Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Úherce

Historie
Obec Úherce je prastarou vesnicí. Nejstarší písemná zmínka o obci pochází už z roku 1088 kdy ji král Vratislav daroval kostelu na Vyšehradě. Ve 13. století patřila část obce klášteru v Doksanech a po roce 1300 i mělnickému klášteru. Dne 21. 10. 1385 zapsali bratři ,,ze Žirotína" Úherce se štěpnicí a rybníkem klášteru v Pan. Týnci.  V letech 1577 - 1715 bylo v obci 20 statků.

Nejstarší rodiny, které zastávaly funkci rychtářů byly rodiny Berchů, Lukášků, Macků a Suků. V roce 1845 se ve vsi uvádí vrchnostenský dvůr, ovčín, mlýn a krčma. Církevním zbožím zůstala obec až do roku 1849. Až do roku 1897 chodily zdejší děti do farní školy v Panenském Týnci.

V roce 1900 žilo v obci v 53 domech 289 obyvatel, výhradně Čechů. Poté byla obec přifařena pod Panenský Týnec. V roce 1923 byl poté v obci založen hasičský spolek.

Zajímavá je v letech 1930 statistika:
Chovalo se zde 182 kusů hovězího dobytka, 145 vepřů a 35 koz. Na 7 300 arech se pěstoval ječmen, s 6 800 ary byly druhou nejrozšířenější plodinou pícniny, a na třetím místě s 6 200 ary byla cukrovka. Většina obyvatel ještě dlouho ve 20. století se živila především hospodařením. Na katastru obce rostlo 1 381 švestek a 460 jabloní.

Nejvíce obyvatel zde žilo v roce 1880 - celkem 311. Během II. světové války žilo v 65 domech celkem 288 lidí. Ve vsi v té době bylo zhruba 6 obchodů.

Uherce (známy též jako Ouřece či Auřece) jsou dnes součástí lounského okresu. V lounském muzeu a v pražském Národním muzeu je uložen Úherecký poklad, který byl objeven v lokalitě ,,na Poprové". Jedná se o 10 zlatých závěsků z náhrdelníku, 2 velké stříbrné pozlacené spony a 2 stříbrné přezky.

Pro zajímavost - obce stejného názvu jsou v republice ještě dvě. Jedna se nachází v okrese Plzeň-sever a druhá v okrese Mladá Boleslav.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://obec-uherce.sweb.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA