Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Líšťany

Název obce pravděpodobně vznikl podle místa, kde se hojně vyskytovaly lískové keře. Takovým lokalitám se ve staročeštině říkalo"Léščěné" a latinsky nese tato dřevina název Corylusave llana. 

První písemný záznam z 13. července 1346 v listině týkající se obce Pochválov, kde jako jeden ze svědků vystupuje "Henricus Sleyda deLezczan". Tento Jindřich Slejda je tak nejstarším známým obyvatelem Líšťan. Líšťany však mohou být o sto až dvěstě let starší. Slejda byl pravděpodobně šlechtic a bydlel ve tvrzi, která pravděpodobně stávala východně od vsi nad hřbitovem, tam, kde se odpradávna říká "Na hrádku". O Slejdovi je známo, že nepocházel z Čech. Do země přišel v doprovodu Jana Lucemburského, který mu zřejmě majetek ve vsi daroval. Tato verze je velmi pravděpodobná poněvadž i Cítoliby byly ve 14. století královským majetkem. Jindřich Slejda se v letech 1355 - 1362 často objevoval u lounského městského soudu, kde řešil různé majetkové záležitosti.

V druhé polovině 14. století přešla většina majetku v Líšťanech do rukou hofmistra Karla IV. Albrechta z Kolovrat, který je v roce 1380 daroval ročovskému klášteru. V dobách husických válek, kdy byl zničen ročovský klášter, přešly Líšťany opět do svědských rukou příslušníků rodiny Kolovratů. Jako součást ročovského panství přešly Líšťany roku 1523 do rukou významného šlechtického rodu Děpoltů z Lobkovic. V roce1553 se Líšťany dostaly do držení rytířů Selmických z Cítova. O dvacet let později koupil panství Selmice včetně Líšťan rytíř Adam Hruška z Března, který sídlil na zámku v Cítolibech.

Na přelomu 16. a 17. století zřejmně došlo k postupné ekonomické konsolidaci ročovského kláštera a také k restituování majetku v Líšťanech a tak zde působili dvě vrchnosti: ročovští augustiáni a majitelé panství Cítoliby. Před rokem 1620 měla obec již 230 obyvatel se 46 statky a patřila tak k největším obcím na Lounsku. Události po roce 1620 a třicetiletá válka znamenali pro Líšťany katastrofu. Roku 1651 měli Líšťany jen 47 obyvatel, 27 usedlostí bylo pustých a většina půdy ležela ladem.

V této době byly Líšťany rozděleny mezi tři vrchnosti: panství cítolibské , postoloprtské a ročovští augustiány. O sto let později za vlády Marie Terezie se vesnice zcela obnovila a již jen málo pozemků nebylo obděláváno. Pro vlastní potřebu se začal pěstovat chmel. V roce 1787 stálo v Líšťanech šedesát tři popisných čísel, většina patřila k Ročovu, jenom sedmnáct k Cítolibům. V roce 1828 zde již stálo 84 domů se 451 obyvateli. O 16 let později to již bylo 551 obyvatel a panský dům ve dvoře je označován jako zámeček, kde sídlila správa panství a kam patřily kromě Ročova také Úlovice.

V roce 1870 byla postavena školní budova a 28. září slavnostně otevřena jako jednotřídka až do roku 1875 a další přístavbou  r. 1896 byla rozšířena o třetí třídu. V době otevření školy se začíná rozvíjet velmi bohatá spolková činnost. Spolek Horymír se zaměřil na vypátrání uhelné sloje, ale pro neúspěšné pokusy se brzy rozešel. Druhým, který existuje dodnes je spolek hasičů založený r. 1879.

Postupně vznikla řada ochotnických spolků, čtenářsko hospodářského, odbočka Národní jednoty severočeské. Po roce 1912 vznikají 4 tělovýchvné spolky a r. 1934 fotbalový SK Líšťany.

Sarajevské výstřely a začátek 1. světové války neblaze ovlivnily osudy snad všech rodin. Z Líšťan narukovalo 149 mužů, z nichž sedmadvacet už domů nevrátilo. Jejich jména jsou vytesána na pomníku postaveném r. 1922. Několik jich však přešlo do nově se tvořících českosloveských legií, které se zasloužily o vznik Československé republiky r. 1918. Jejich jména jsou rovněž uvedena na pomníčku odhaleném v roce 1999.

Roku 1921 žilo v obci ve 191 domech 1019 obyvatel. V roce1903 byl vybudován první vodovod zásobující vodou dolní část obce. V roce 1924 byla zahájena elektrifikace, r. 1926 zaveden na obecní úřad telefon, r. 1927 postavena hasičská zbrojnice a nová budova obecního úřadu s knihovnou.

V roce 1925 se v Líšťanech narodil významný vědecký pracovník Josef Šedivý zabývající se problematikou ochrany rostlin a výzkumem blanokřídlého hmyzu. Mezi další významné osobnosti Líšťan patří rodák Dr. Miroslav Štumpf z č. p.113, který před druhou světovou válkou odešel studovat do Itálie, kde se později stal universitním profesorem v Římě. Dále Zdeněk Kovanda, reprezentant ČSR v cyklistice, mistr republiky v roce 1942, trenér čsl. reprezentace, účastník jedenácti ročníků závodů míru a olympijských her v Londýně, Helsinkách a Melbourne. Dále Jan Ryska spisovatel. Po určitou dobu žil v Líšťanech také Vladislav Mirvald, akademický malíř a profesor gymnázia v Lounech.

Významnou událostí bylo otevření koupalíště v Líském r. 1940 nacházejícího se na konci obce vlevo silnice směrem na Rakovník. V roce1974 byl dostavěn a slavnostně otevřen kulturní dům dnes ve vlastnictví ZD Ročov stojící nad parkem. V roce 1998 byl parlamentem České republiky přidělen obecní znak . V kosmo děleném štítu je v horní červené části větvička lískového keře se třemi listy a třemi oříšky jako mluvící znamení o původu názvu obce s počtem tři z důvodů vlastnicví majetku obce třemi vrchnostmi a ve spodní zlaté části je červené planoucí srdce prostřelené černým šípem jako znamení církevního řádu sv. Augustina největšího historického vlastníka majetku v obci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-listany.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA