Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Měcholupy

Měcholupy leží 7 km jižně od Žatce v údolí říčky Blšanky.

Historie
Ves je připomínána poprvé roku 1295, kdy je doložen Hrdibor z Měcholup. V letech 1319 a 1320 Jindřich z Holedče pohnal Vítoslava, Střeha, Jarka a Hrzka z Měcholup před soud, protože mu plenili statky. Tvrz dali postavit pravděpodobně Sekerkové ze Sedčic, kteří drželi Měcholupy celé 16. století a začátkem 17. stol. za účast na stavovském povstání byl poslední z rodu Sekerků, Jetřich odsouzen ke ztrátě poloviny majetku. Jeho majetek prodala roku 1624 královská komora Janovi Kryštofovi z Paaru. K měcholupskému panství patřilo 6 vesnic.

Na konci 17. stol. za Karla z Paaru byla měcholupská tvrz přestavěna na barokní zámek s kaplí. U něho dali zřídit anglický park, který byl v roce 1872 z větší části zničen velkou povodní. V roce 1690 koupil Měcholupy Jaroslav z Vršovců a pak se jejich majitelé střídali. V roce 1860 je od hraběte Ervína z Neiperku zakoupil žatecký měšťan Antonín Dreher.

Koncem 19. stol. dali Dreherové přistavět druhé patro a současně strhnout starou věž. Tím získal zámek dnešní podobu. Rovněž byl přestavěn pivovar a mlýn. Ves byla 19. 6. 1875 povýšena na městečko, kdy získala i znak. V obci je škola, pošta, zdravotnické zařízení, obchody, hospoda a žije zde 1 032 obyvatel. Zámek i park dnes slouží speciální škole.

Součástí Měcholup jsou části:
Milošice se poprvé uvádí v roce 1360, kdy byly součástí stejnojmenného lenního statku a současně sídlem rytíře Martina z Milošic. Za husitství se statek dostal do majetku města Žatce. Zámek v Milošicích byl postaven pravděpodobně v 18. stol. Je to prostá jednopatrová barokní budova obdélníkového půdorysu. V průběhu dalších století střídaly Milošice velmi často své držitele. Na návsi stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1728.

Želeč je poprvé připomínána v roce 1370 v souvislosti s patronem zdejšího kostela Vilémem ze Skal. Od roku 1416 je ves v držení města Žatce, jemuž byla zkonfiskována v roce 1547 pro účast ve vzpouře proti Ferdinandovi I. Želeč koupil Jan Čelechovec, který zde dal postavit tvrz. V r. 1739 koupil statek hrabě Oliver z Wallisu a v té době se tvrz už v pramenech neuvádí. Na návsi je barokní kostel sv. Mikuláše, socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1714 a areál pozdně barokního patrového zámku s hospodářským dvorem a starou školou.

Velká Černoc je poprvé doložena v roce 1316 ve sporu Sulislava z Černoce se Ctiborem z Hluban. Během 14. a 15. stol. držela Velkou Černoc řada majitelů. Tvrz zde dal postavit asi Václav Dlask ze Vchynic, ale poprvé je doložena až v roce 1548, kdy již byl mrtev. V roce 1629 koupil Černoc s tvrzí, dvorem a mlýny Humprecht Jan Černín z Chudenic od královské komory. Tvrz zničili švédové v roce 1639. Na návsi stojí barokní jednolodní kostel sv. Václava postavený v letech 1783-1787.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroreg. http://www.mikroregion-zatecko.cz/pages/mecholupy.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA