Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Staňkovice

Staňkovice leží 2 km od Žatce. Nejstarší zprávy o Staňkovicích jsou z r. 1240, kdy ves patřila Strahovskému klášteru. V husitské době si ji přivlastnili žatečtí konšelé. V r. 1547 jim však byla konfiskována za účast na odboji proti Ferdinandu I. Tehdy se také uvádí poprvé a naposledy zdejší tvrz. Kdy vznikla a proč zanikla, nelze dnes již zjistit.

Na návrší stojí původně gotický jednolodní kostel sv. Václava s lodí nově postavenou r. 1606 a s věží v západním průčelí. Presbytář zaklenutý žebrovou klenbou a kruhové okno jsou gotické. V 18. stol. byl kostel barokně upraven. Zvláštností je rychtářské právo, které místo „tradiční zavřené ruky“ je opatřeno mužskou hlavou. Na krční části je didikace letopočtu 1580 na zadní straně a na přední straně abraviatury IHZP. Uvedený letopočet takto souhlasí se zavedením starostenství ve Staňkovicích. Dnes je uložena v muzeu v Teplicích. K zajímavostem patří Bílá skála (500 m severozápadně od Staňkovic), kde žijí vzácné druhy teplomilného hmyzu. V obci je škola, zdravotnické zařízení, obchod, hospoda a žije zde 867 obyvatel.

Součástí obce jsou i části:

Tvršice
- první zmínka je z r. 1319, kdy jsou uváděny jako majetek Strahovského kláštera. Do poloviny 16. stol. byla ves v držení žateckých občanů. Dále byla ves v držení Lobkoviců, Karlovy univerzity a Schwarzenberků. V Tvršicích je zděná kaplička Bolestné Panny Marie v havarijním stavu.

Selibice
- jsou poprvé zmíněny v r. 1352. Později se ves stala majetkem kláštera v Postoloprtech. Po r. 1420 se vsi zmocnilo město Louny. Dále patřila synům krále Jiřího z Poděbrad. V 16. stol. se stala součástí Líčkovského panství Lobkoviců. Koncem 16. stol. získal ves, po konfiskaci rod Hrušků z Března. V r. 1673 získal Selibice Georg Ludvík hrabě ze Sinzendorfu. Od té doby ves patřila k panství v Postoloprtech. Ze staré zástavby se zachovala barokní hospodářská usedlost č. p. 1 z 1. pol. 18. stol.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu http://www.mikroregion-zatecko.cz/pages/stankovice.htm, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA