Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vinařice

Obec Vinařice je součástí mikroregionu Perucko. Území obce Vinařice a Divice se nachází v Přírodním parku Džbán. Asi 1,5 km jihovýchodně od obce v lese po pravé straně silnice z Hvížďalky do Řevničova se nachází národní přírodní rezervace Malý a Velký štít se vzácnými druhy rostlin na opukových stráních (medvědice lékařská, pěchava vápnomilná, zimostrázek alpínský aj.).

Do správního obvodu obce Vinařice patří také obec Divice. Obec Vinařice a místní část Divice jsou proslulé pěstováním kvalitního chmele v rámci Žatecké oblasti. V současné době žije ve Vinařicích 174 obyvatel a obec čítá 112 rodinných domů. Část rodinných domků slouží chalupářům. V Divicích žije 68 obyvatel a je zde 93 rodinných domů.

Historie
Dochované prameny líčí, že obec Vinařice je jednou z obcí půvabného Podlesí. Leží 12 km jižně od Loun, při samé hranici tohoto okresu. Vesnicí protéká Pochválovský potok a okolní svažité lány jsou vroubeny lesními úseky. Tato zdejší krajina byla osídlena už v době bronzové. Starobylost slovanského osazení vyplývá např. i z blízkosti významného hradiště Dřevíč. První písemná zpráva o Vinařicích se vztahuje k roku 1238, kdy zde sídlil vladyka Johann de Wineriz.

Koncem první čtvrtiny 14. století vlastnil tuto ves Bičan z Vinařic, který zde vybudoval hrádek. Mohlo k tomu dojít také za jeho předchůdce Jindřicha z Dubé. V polovině 14. století získali Vinařice Podmokelští z Prostiboře, kteří jsou připomínáni naposledy kolem roku 1460.

V poslední čtvrtině 15. století sídlil na vinařickém hradě Jeník z Divic a po něm páni z Klinštejna. Kolem roku 1520 se stal držitelem celého zdejšího statku Děpold z Lobkovic a na Bílině. Jeho potomci kolem 16. století přestavěli tvrz v sousedních Divicích na zámek a vinařický hrad opustili, takže potom chátral a nakonec zcela zanikl.

Vinařický hrad se rozkládal na ostruhu nad obcí. Místo dosud se jmenuje Na zámku a jsou na něm znát zbytky opevnění, které mělo v jižní protáhlé části vstupní bránu. Strukturu hradu lze už jen obtížně stanovit, rovněž sklepy jsou zavalené.

V Divicích se nacházejí zbytky známé tvrze. Dochované prameny hovoří o zdejším vladyckém sídle už k roku 1318, věž tu byla zbudována kolem poloviny 14. století. Po 200 letech došlo k rozšíření tvrze na renesanční zámek s pivovarem a přilehlým dvorem. Tehdejší lobkovické panství Divice měnilo později vícekrát své majitele, kteří však pustnoucí zámek neobývali. Proto, když velkostatek začátkem 19. století získali Schwarzenbergové, dali většinu zdejších objektů strhnout. Vzniklý nový hospodářský dvůr, v němž se však dochovaly významné zbytky někdejší středověké tvrze, některá sklepení a zejména 3.patrová věžovitá budova. Kamenná ostění, stopy freskové výzdoby a pod., dokládají starobylost a původní účel této stavby.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vinarice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA