Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Podbořany

Území správního obvodu Podbořansko patří z hlediska botanického největší částí do teplé fytogeografické oblasti-termophytika, tj. teplé oblasti Čech, fytogeografického okresu Středního Poohří. Většina pak do oblasti Podbořanské kotliny případně Žateckého Poohří. Okraje zasahují do fytogeografických celků Doupovská pahorkatina a Tepelská plošina.

Historie
Protože přes Podbořany vedla polní cesta z Přísečnického průsmyku, povolil Jan z Gutštejna obyvatelům Podbořan překupovat a prodávat sůl. Z každého vozu soli mu připadl jeden věrtel, z každé káry jedna čtvrtně. Současně dal podbořanským základní tržní práva, povolil každou středu trh a dovolil užívat městského znaku. Paroží v městském znaku pochází právě ze šlechtického erbu pánů z Gutštejna.

Tím se staly Podbořany poddanským městečkem, obchodním střediskem, mohly obchodovat. Staly se tedy částečně svobodnými obchodníky, měšťany poddanského městečka. Po Žatci, Kadani a Blšanech vzniklo v tomto kraji další obchodní centrum. Městečko mění v dalších letech pány, avšak částečná městská práva, která jim dal Jan z Gutštejna, se po dobu 120 let nerozšiřují. Občané nemohou investovat, nakupovat pozemky. Proto roku 1575 předstupují před majitele Podbořan Kryštofa Šlika mladšího z Holejče s pokornou prosbou o rozšíření městských práv. Jejich prosba byla vyslyšena v privilegiu, které jim dostávají 11. listopadu 1575.

Událostí vskutku historickou je obsazení Podbořan českým vojskem 6. 12. 1918. Je známo, že v té době vládnoucí kruhy města i okresu Podbořanského vystupovaly zuřivě za odtržení pohraničního území od Českých zemí a vyhlášení tzv. Deutsch Bohmen.

Památky
Stranou centra města Podbořany na návrší stojí jednolodní pozdně barokní kostel sv. Petra a Pavla církve římskokatolické s věží v západním průčelí, postavený roku 1781.

Ze starší zástavby města Podbořany se zachovala barokní budova bývalé radnice č. p. 1 v Dukelské ulici (dnes Muzeum Volyňských Čechů, Městské muzeum Podbořany) z roku 1751 s mansardovou střechou a věžičkou.

Za účelem stavby kostela Božího Spasitele vznikl 16.února 1900 německý evangelický spolek pro stavbu kostela. Již v listopadu tohoto roku se podařilo zakoupit potřebný pozemek. Vlastní výstavba začala 13.května 1901 a základní kámen byl slavnostně položen 6. června 1901.

Na jihozápadním okraji místní části Hlubany se nachází gotická tvrz. Postavena byla asi ve 2. polovině 14. století rytířem Buškem z Hluban nebo jeho synem Jindřichem. Tvořila ji obytná jednopatrová věž, postavená na ostrůvku obklopeném vodním příkopem.

Zajímavosti

Expozice Geologie Podbořanska
Jedná se o stálou expozici o přírodních zajímavostech  okolí města  Podbořany, jejímž cílem je představit méně známou a přesto geologicky pestrou oblast. Expozice komplexně představuje vše zajímavé, čím se může Podbořansko z hlediska  mineralogie, geologie a paleontologie prezentovat. Expozice se nachází v nově vzniklých výstavních prostorách Výstavní síně při Městské knihovně v Podbořanech v historické budově bývalého městského úřadu v centru města (ulice Dukelská, čp. 1).

Vrch Rubín
Při výjezdu z Podbořan směrem na Kadaň se při pravé straně tyčí kopec s plochým temenem a dominanta města - vrch Rubín (kóta 352 m). Od 2. 9. 1993 je chráněný jako významný krajinný prvek Vrch byl osídlen téměř čtyři tisíce let, konkrétně od mladší doby kamenné do doby železné. Především jeho východní a severní úbočí jsou vysoké a velmi strmé a tvoří přirozenou ochranu sídliště. Rovněž příkrá, ale kratší je jižní strana a pouze ze západu je terén formován do úzké šíje, která tvoří přirozený přístup a jíž bylo třeba chránit hradbou.

Archeologické výzkumy činí z Rubínu významné centrum oblasti a některé nálezy, například železná kování slovansko-avarského typu jsou největším souborem v ČR.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.podborany.net, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA