Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velemyšleves

Historie
Název Velemyšleves pochází z vlastního jména Velemysl a jméno vsi mělo původně význam "Velemyslova ves". Přesnou dobu založení Velemyšlevsi neznáme, nicméně z písemných pramenů plyne, že musela být založena v závěru 13. století. Poprvé se v písemných pramenech s obcí pak setkáváme v roce 1316, kdy zde sídlil vladyka Boheš.

Rod vladyků z Velemyšlevsi držel své rodinné sídlo až do poloviny 16. století, což je na tehdejší dobu dosti ojedinělé. Poslední majitel z tohoto rodu, Jan z Velemyšlevse, byl prý tak chudý, že nemohl zaplatit ani posla s psaním svému příbuznému. Proto roku 1579 prodal svůj majetek Jiříkovi z Hochhauzu, pánovi na Jezeří. V pobělohorských konfiskacích koupil panství za 28 000 kop grošů Humprecht Černín z Chuděnic, který je pak prodal chomutovským jezuitům.

Jezuité se o svůj majetek starali vzorně. V roce 1654 zde hospodařilo 24 sedláků a 12 chalupníků, jenom 3 usedlosti byly pusté. Obec tak patřila k největším na Žatecku; jména obyvatel jsou už převážně německá. Jezuité vlastnili obec až do zrušení řádu v roce 1773. Na místě zpustlé tvrze postavili zámeček a v r. 1736 tu zřídili pivovar. V té době tu byly postaveny i barokní plastiky sv. Jana Nepomuckého (1746),  sv. Josefa  kříž se sochou Panny Marie na soklu. V roce 1756 se zde uvádí mlýn a dva rybníky.

Po zákazu činnosti jezuitského řádu v Čechách byl majetek panství převeden na českou komoru. O majetek byl velký zájem, ale až roku 1813 koupil zámek s dvorem lounský měšťan Václav Beníško. V roce 1828, kdy panství s dalšími vesnicemi patřilo chomutovskému purkmistrovi Dobrauerovi, skýtala ves utěšený pohled. V 69 domech žilo 252 obyvatel, zámek s kaplí byl obklopen zahradou, zdejší pivo šlo dobře na odbyt, hostinec měl vlastní malá jatka a kovárnu, byl tu mlýn a ovčín, v rybníku  se dařilo kaprům. V roce 1881 byl pivovar rekonstruován a o šest let později postaven nový zámek v novobarokním slohu. Kostel sv. Antonína Paduánského na návsi nechal roku 1863 postavit žatecký měšťan Antonín Svoboda. Nejstarším spolkem byli hasiči, spolek byl založen v roce 1878. Do roku 1897 chodily zdejší děti do školy v Minicích, v roce 1904 byla dokončena stavba vlastní školní budovy.

Nejvíce obyvatel měla obec Velemyšleves roku 1880 - celkem 555. Při sčítání roku 1991 se zde hlásilo 173 osob, dnes jejich počet stoupl na 235.

Současnost
Obec je největší z místních částí obce, leží na toku říčky Chomutovky. Bývala panským sídlem se zámkem s okrasnou zahradou, hospodářským dvorem, sýpkou, pivovarem a šatlavou. Dodnes zůstal zachován (ve velmi špatném stavu) pouze hospodářský dvůr, sýpka a šatlava. Dnešní Velemyšleves je typicky zemědělskou vesnicí.

Původní náves Velemyšlevse na severním břehu Chomutovky zanikla v důsledku demolice několika bývalých statků. Dnes je vymezena pouze  několika domy a kostelem (založen 1887) na severní straně a pohostinstvím na straně západní. Několik větších statků zůstalo zachováno v ulici směřující západně k Zálezlům. Zbytek zástavby obce tvoří dvě lokality bytových domů z šedesátých let 20. století, dům s pečovatelskou službou pro seniory z osmdesátých let 20. století, chalupy a jen několik novodobých rodinných domků. Ze západu je obec uzavřena zemědělským areálem (strojový park), plochou zrušené česačky chmele a dvěma hřišti. Na jižní straně obce jsou dva areály živočišné výroby - bývalý zámecký hospodářský dvůr a novodobý areál.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sweb.cz/velemysleves, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA