Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tuchořice

Tuchořice leží 9 km jihovýchodně od Žatce. Ves se poprvé připomíná v r. 1239 jako sídlo Adama z Tuchořic. Na konci 14. stol. patřila Matěji, Otíkovi a Janu Žáčkům z Tuchořic. Jejich potomci seděli na zdejší tvrzi, která je poprvé doložena v r. 1454 za Petra z Tuchořic, až do r. 1519. Radslav z Tuchořic ji prodal spolu se vsí Zikmundovi Bartošovi z Kamenice. Dalšími majiteli byli Lobkovicové, Dlaskové a Kaplíř ze Sulevic. V r. 1629 daroval císař Tuchořice Janu Aldringenovi, po jeho smrti Achilovi ze Soie.

V r. 1649 koupil statek Martin de Pachonhay a jeho dcera prodala ves s tvrzí hejtmanu Žateckého a Litoměřického kraje Janu Antonínu Hýzrlovi z Chodova. Ten dal tvrz poničenou za třicetileté války opravit. Od něho získal tento statek Kašpar František Clary-Aldringen, jenž jej v r. 1728 spojil s panstvím Dobříčany. Kašpar František dal starou a sešlou tvrz strhnout a na jejím místě postavil jednoduchý barokní zámek. Zámek upraven v 19. stol. s nárožními rizality a věží ukončenou cimbuřím.

V r. 1879 koupil Tuchořice s dvorem Alois Procházka. Ten je prodal žateckému továrníkovi Konrádu Blaschkovi, v jehož rodině zůstaly až do r. 1945. Zámek není přístupný. Na návsi raně barokní sloup Panny Marie z r. 1680 se sochami sv. Šebestiána, Rocha, Jana Nepomuckého a Rozálie na nárožních soklech. V obci se narodil Josef Hilmer (1872-1930) významný pozounista. Na severovýchodním okraji obce bývalý vápencový lom – naleziště zkamenělin z období mladších třetihor. V obci je pošta, škola, obchod, hospoda a žije zde 711 obyvatel.

Součástí obce jsou části: 

Třeskonice
- nejstarší zmínka o vsi je z r. 1437. Už tehdy patřila ves pod panství Líčkov, kam byla příslušná až do r. 1849. Po třicetileté válce osídlili Třeskonice kolonisté z oblasti Míšňě. V obci se nachází barokní kaple z r. 1718. 

Nečemice
se poprvé připomínají v r. 1115, kdy zde měl polnosti klášter v Kladrubech. Příslušníci drobné šlechty drželi Nečemice až do poloviny 15. stol. V r. 1457 kdy statek získal Dětřich ze Žďáru, se poprvé připomíná tvrz. V r. 1535 je získal Bohuslav Felix z Lobkovic, který ves s tvrzí připojil k Líčkovu. Dále se majitelé střídali. Roku 1623 zkonfiskovaný majetek zakoupil Vratislav z Mitrovic. Za třicetileté války byla tvrz značně poničena a nebyla opravena. Teprve v r. 1812, za Josefa Schwarzenberka, byly provedeny stavební úpravy dvora i někdejší tvrze. Na návrší se nachází jednolodní pozdně barokní kostel sv. Bartoloměje z r. 1786. Na návsi socha sv. Jana Nepomuckého z 19. stol.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu http://www.mikroregion-zatecko.cz/pages/tuchorice.htm, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA