Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nové Sedlo

Nové Sedlo leží 6 km od Žatce, na sedlovitém úbočí v místech starého koryta Ohře. Nejstarší zmínka o vsi a tvrzi je z r. 1249, kdy ji král Václav I. věnoval klášteru Waldssasen. Nové Sedlo se v r. 1444, kdy ji od vladyky Jana z Měrunic koupil Jindřich z Krásného Dvora, objevilo na mapě.

Dalšími držiteli byli Felix Hasištejnský z Lobkovic a Jindřich Strojetický ze Strojetic, který sídlil na nově vystavěné tvrzi. Jednou z klíčových postav historie Nového Sedla byla Marie Klára Kulhanek ze Žatce, která po smrti manžela, dcery a syna nechala v r. 1734 postavit faru a v letech 1735-7 kostel Nejsvětější trojice a sv. Václava a pod ním hrobku pro svoji rodinu.

Kostel se zachoval v původním stavu, slohově neporušený a proto má velkou kulturně historickou hodnotu. U kostela stojí barokní sloup Nejsvětější Trojice z r. 1730. V r. 1896 kupuje statek Nové Sedlo a Chudeřín Dr. Hans Damm, který v letech 1889 - 1901 nechává vystavět novorenesanční zámek s přilehlým parkem. V obci je škola, zdravotnické zařízení, dům s pečovatelskou službou, obchod, hospoda, firmy Farm, Dřevobal, MUDr. Trmal, Eurobau a žije zde 556 obyvatel.

Součástí Nového Sedla jsou části:

Břežany
- leží 1,5 km SZ od Nového Sedla v rovině, která mírně klesá směrem k blízké řece Ohři. První písemná zpráva o vsi je z r. 1185, kdy papež Lucius bere v Čechách se nacházející statky bavorského kláštera ve Waldsassenu v ochranu. Uprostřed návsi stojí barokní jednolodní kostel sv. Šimona a Judy z r. 1750. V Břežanech se narodil operní pěvec Eugen Gura (1842-1906).

Čínov
Nejstarší zpráva o vsi je z r. 1276, kdy se připomíná jako držitel její části Mladota. V r. 1287 koupil Čínov klášter ve Waldsassích v Bavorsku. Klášterním majetkem byl až do počátku 15. stol. V r. 1622 koupil statek Heřman Černín z Chudenic, který začlenil Čínov do milčeveského panství. V r. 1621 se poprvé a naposledy připomíná tvrz v Čínově. K přestavbě tvrze na zámek došlo pravděpodobně v 1. pol. 19. stol. Zámek byl v 60. letech 20. stol. zbourán. Na návsi stojí barokní sloup Nejsvětější Trojice z r. 1711 a kaplička. Na pahorku jv. od vsi lokalita chráněných rostlin a kolonie břehulí říčních.

Chudeřín je prvně zmíněn v r. 1313. Po třicetileté válce patřila ves ke statku v Novém Sedle, od kterého už nebyla následně oddělena. Na návsi barokní kaple zasvěcená r. 1710 Panně Marii a sv. Janu Nepomuckému.

Sedčice
Ves se poprvé připomíná v r. 1285 jako sídlo Chotibora ze Sedčic. V r. 1295 je zde poprvé doložena tvrz, kterou držel Ratibor ze Sedčic. V první polovině 14.stol. se stala kolébkou rytířského rodu Sekerků ze Sedčic, kteří drželi tento majetek do r. 1523. V r. 1575 prodal král sedčickou tvrz a dvůr s vesnicemi Janovi z Valdštejna. V r. 1627 koupili Sedčice Černínové, kteří je připojili k panství krásnodvorskému. V třicetileté válce byla ves i tvrz vydrancovány a spáleny. Ves byla po třicetileté válce znovu osídlena. V Sedčici se narodil hudební skladatel a pedagog Josef Czerny (1846-1910). Je zde hospoda a řada drobných podnikatelů.

Žabokliky
- sou poprvé zmíněny začátkem 14. stol. jako majetek Sekerků ze Sedčic. V r. 1628 byla ves součástí panství Krásný Dvůr v majetku Černínů. Na vyvýšenině v západní části Žaboklik stojí kostel sv. Bartoloměje z l. pol. 18. stol., výrazně přestavěný v l. 1892-1893 - dnes ve velmi špatném stavu. U kostela stojí barokní fara s mansardovou střechou a hospodářskými budovami.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu http://www.mikroregion-zatecko.cz/pages/sedlo.htm, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA