Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slavětín

Městys Slavětín má vlastní poštu. Vodovod je v obci již zaveden. Splašková a dešťová kanalizace spolu s čistírnou odpadních vod jsou. Městys Slavětín je zásobován elektrickou energií z elektrárny Počerady. Počet trafostanic je 3. Plynofikace v obci již je.

Historie
Nejstarší zmínky o Slavětínu pocházejí z r. 881. Václav Hájek v České kronice píše, že v r. 881 Kníže český Hostivít nařídil, "aby se při Ohři některé hrady opravovaly proti nepřátelům, totiž Slavětína, Kysinku a Budinku" atd., což znamená, že Slavětín již tehdy znamenité a hrazené městečko bylo. Spisovatel České kroniky Jan Bečkovský jmenuje i hrad Slavětín. Pozůstatky hradu byly v panské zahradě a postupně se tam dobývalo kamení ze sutin. Psané dějiny jsou od roku 1268. Jméno Slavětín je odvozeno od osobního jména Slavata-zakladatele Slavětína.

Páni ve Slavětíně:
Páni slavětínští prodali Slavětín za 11 tisíc kop grošů Janu z Hasenburka, pak se stali pány Lounští,
pak opět Hasenburkové. Později Sokolové z Mor a Ráječtí z Mirova.

Chrám Páně:
První část vznikla mezi 10. -12. stoletím. Druhá část (gotická) mezi 12. -14. stoletím. Třetí (od kazatelny k velkému oltáři) mezi 14.  - 15. stoletím. Malba fresek byla dokončena 1378, velký zvon umístěn 1613. Požár roku 1575 v pondělí na den nanebevzetí Blahoslavené Panny Marie mezi 19. -20. hodinou. Vyhořelo 23 sousedů i s farou. Nápis o tom byl v kostele a zabílen byl dne 5. 9. 1826.

Sokolové z Mor měli Slavětín v držení přes 200 let, vymřeli roku 1620. Jejich dcera Magdaléna se vdala za Papazona z Mirandoly a Klarsteina, ale za času velkého moru v Čechách roku 1649 zemřela. Papazon se znovu oženil s Kateřinou Zahrádkovou z Průchodu a měli dva syny a jednu dceru. Starší syn Václav Vilém Papazon se stal kanovníkem na Vyšehradě. Po smrti mladšího bratra se stal on pánem Slavětína. Po smrti manžela nechala Kateřina Papazonová postavit roku 1662 kapli. Roku 1672 byla posvěcena na Navštívení Blažené P. Marie. Václav Vilém Papazon věnoval Slavětín svému synovci Matěji Weinbergovi. Ten byl považován za dobrodince. Založil tzv. obilní kasu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.slavetin.info/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA