Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žatec

Historie
Úrodné a klimaticky poměrně příhodné území Žatecké tabule přilákalo první obyvatele již v době kamenné. Bohaté archeologické nálezy, dokumentované v žateckém Regionálním muzeu, dokládají v blízkém okolí města osídlení různých kultur doby kamenné, bronzové i železné.

Úrodná oblast Žatecka také po několik století hostila keltské kmeny (od počátku 4. století až do 1. století př. K.). Tlak germánských kmenů a následný odchod Keltů přinesl oblasti úpadek ve všech oblastech. Tomuto období dějin Žatecka je věnována rozsáhlá expozice žateckého muzea. Návštěvníkům města se zde dostane odborného výkladu. Žatečtí archeologové se totiž hlavní měrou podílejí na výzkumech v této oblasti. Významnými archeologickými nalezišti jsou vedle samotného Žatce především lokality Soběsuky, Holedeč, Březno u Loun, Rybňany, Staňkovice a další.

Úrodné roviny a ploché údolí Ohře se strmými srázy pokrytými lužními pralesy, poskytujícími dostatek stavebního materiálu a bohatství zvěře, mělké meandry řeky bohaté rybami a nabízející přirozenou dopravní cestu, především však úrodná půda v chráněných údolích, to vše nemohlo ujít pozornosti slovanských kmenů, které v polovině 6. století našeho letopočtu přicházejí na naše území. Údolím řeky Ohře navíc v této době procházejí významné a již tradiční obchodní stezky. Slovanští zemědělci poměrně rychle rozšiřují odlesněná území. Výhody Žatecka však zároveň byly i nevýhodami této oblasti. Především v pozdější době prošlo údolím Ohře mnoho armád, celá oblast byla častým cílem drancování a loupení.

V průběhu pronikání Slovanů do Čech se na Žatecku usídlil kmen Lučanů. Jeho kmenové území sahalo od Mže na jihu až po Labe na severu. Přirozeným centrem byla oblast ve středním Poohří nazývaná Lúka. Ještě v nedávné době se tradovalo, že ústředním sídlištěm Lučanů byl Žatec. Takové hradiště na místě dnešního města však není historicky ani archeologicky doloženo. Proti tomu na hradišti Výrov poblíž Žatce na nejsevernějších výběžcích Džbánu či na vrchu Rubín u Podbořan jsou doloženy nálezy již z rozhraní 8. a 9. století, tedy minimálně o sto let časnější než ze Žatce. Je pravděpodobné, že alespoň významným centrem Lučanů byl právě Rubín, který v 7. až 9. století svým významem přesahoval rámec středního Poohří.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.mesto-zatec.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA