Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Postoloprty

Turistika
Město Postoloprty není sice klasickým turistickým centrem, přesto může být z hlediska turistů i všech ostatních milovníků aktivního odpočinku velmi zajímavé. Jeho historie sahá až do dávné minulosti, kdy zde žili obyvatelé někdejšího Lucka. Do doby, kdy asi počátkem 10. století za vlády českých přemyslovských knížat zde bylo vybudováno hradiště Dragúš, ke kterému se váže smutná pověst známá z Kosmovy kroniky o Durynkovi a Neklanovi. Postoloprtsko tvoří pás krajiny podél řeky Ohře s řadou obcí, které mají rovněž svoji zajímavou historii.

Krajina okolo Postoloprt je hustě protkána sítí silnic a silniček především místního významu, ale také spoustou polních cest, které zájemce vždy spolehlivě dovedou k určenému cíli. Proto se Postoloprty stávají vyhledávaným centrem především cykloturistiky s řadou vhodných tras. Tyto trasy najdou zájemci už na nové cykloturistické mapě a v nejbližší době dojde i k jejich vyznačení přímo v terénu. Opomenout nelze ani již zmíněnou řeku Ohře, která se stále více stává oblíbenou zejména mezi začínajícími vodáky, či rodinnými kolektivy především pro svoji malou náročnost a krásnou okolní krajinu. A tak stačí se jen rozhodnout, ať již jste z Postoloprt, či se do Postoloprt vydáte, abyste si zde našli své zajímavé cíle.

Pěší turistická cesta do tohoto kraje vede zatím jen jediná. Žlutá turistická značka vede z Loun přes Mělce k archeologickému skanzenu a přes Březenský vrch až k nádraží ČD v obci Březno a je dlouhá 6,5 kilometru.

Pomoci rozvoji turistiky v tomto regionu se rozhodl Klub českých turistů, který právě do Postoloprt a jeho okolí umístil svoji nejvýznamnější akci nazvanou 166 000 stop krajem Lučanů. Již více jak čtvrtstoletí přijíždějí na Lounsko příznivci aktivního pohybu, nyní opravdu do kraje Luckého. Pořadatelé vedle tras pěších organizují i trasy pro milovníky kol. Vítání jara se pravidelně zúčastňuje okolo pěti stovek aktivních turistů, kteří zde díky pochopení městského úřadu objevují rok od roku další a další zajímavosti. Trasy vedou nejen Postoloprtskem, ale nabízejí poznání řady dalších zajímavostí v okolí, například nedalekého přírodního parku Džbán.

Stručně k dalším místům na trasách okolo Postoloprt:
Z Postoloprt se lze vydat jihozápadním směrem do obce Levonice (3km) obklopené lužním lesem, odtud proti proudu řeky Ohře polními cestami až k silničnímu mostu před obcí Hradiště. V případě nepříznivých podmínek (mokro) se musí trasa absolvovat po silnici přes obce Lišany, kde se dá na trasu i nastoupit (nádraží ČD).

Obec Hradiště (4,5 km) - je prvním místem, odkud se lze vydat směrem do PP Džbán. Silnice nás dovede nejprve do obce Stekník 1,5 km s malebnou návsí a barokním zámkem s terasovitou zahradou. Dalšími zajímavými místy ve směru k pásu lesů na jihu je obec Liběšice (4 km) a dále pak obec Líčkov se soukromým barokním zámkem a galerií malíře Oskara Brázdy. Z Líčkova už dále vede červená turistická značka vzhůru až na vrchol vyhlídkového bodu Výrov (509 m).

Z Hradiště na druhou stranu východním směrem se dostaneme do obce Strkovice (1 km), které jsou dalším místem, odkud je možné se vydat jižně k PP Džbán. Hned za obcí je známé mineralogické naleziště sádrovce a pokračujeme-li dále, dostaneme se před obcí Drahomyšl (2,5 km) k 2,2 metru vysokému menhiru nazvanému „Zakletý mnich". Z Drahomyšle lze stále pokračovat jižním směrem až k obci Tuchořice (4 km), kde je naleziště zkamenělin z období mladších třetihor - miocenní sladkovodní vápence a v obci pak nalezneme travertinovou kupu - paleontologické naleziště s výskytem kosterních zbytků třetihorních obratlovců. Z Tuchořic už je to jen kousek do lesů, ať již se vydáme směrem na Výrov nebo na Markvarec.

Ze Strkovic vede trasa po silnici směrem k obci Mradice (2,5 km), cestou narazíme na nádherný výhled na řeku Ohře. Z Mradic pak pokračujeme na rozcestí (0,5 km). Odtud se lze vydat vpravo k naučné stezce Údolí Hasiny u Lipence (2 km), trasa měří 1,5 km, má 10 zastávek, je převážně věnována geologické stavbě a paleontologickým zajímavostem.

Zpět od naučné stezky sejdeme až k obci Skupice (2,5 km), odkud se dá dostat vpravo do obce Malnice (1,5 km).

Z Malnic můžeme využít další odbočky, tentokrát jihovýchodně do obcí Zeměchy a Jimlín, kde se nalézá opravovaný Nový Hrad (3,5 km), stojící na vrchu nad obcí, který však zatím není veřejnosti přístupný.

Z Malnic se dostaneme k železniční trati, hlavní silnici ve směru z Chomutova na Prahu a čerpadlu pohonných hmot Macháč (2 km). Odtud můžeme odbočit po žluté turistické značce přes Březenský vrch k archeologickému skanzenu rekonstruovaných pravěkých a raně středověkých staveb (2,5 km) a zpět můžeme pokračovat obcí Březno (1,5 km). Od čerpadla Macháč vede trasa po silnici k železniční stanici Březno, dále k areálu bývalého cukrovaru a přes mosty nad řekou Ohře zpět do Postoloprt (2,5 km).

Celý tento základní okruh je dlouhý 18 kilometrů a skýtá spoustu možností ke kombinaci pěších a cyklistických tras.

Druhým okruhem se lze vydat na Chomutovsko, Mostecko nebo do oblasti Ranského středohoří. Trasy tohoto okruhu však nejsou moc vhodné pro pěší turistiku. Z Postoloprt je lepší se vydat po méně frekventované silnici ve směru na Rvenice (2 km). V obci Rvenice se nabízejí dvě možnosti. Zajímavější vede údolím říčky Chomutovky po silničkách a polních cestách na Seménkovice, Bítozeves, Tatinnou, Nehasice, Minice, Truzenice, Velemyšleves (8 km) a dále ve směru na Chomutov. Trasu do Chomutova je možné absolvovat z Rvenic přes Výškov, Blažim do Velemyšlevse (10 km) a dále pak společně.

Druhá trasa pokračuje z obce Rvenice po silnici do obce Vrbka (1,5 km) a dále do obce Břvany (3 km). Z Břvan (6,5 km) si již lze volit trasy podstatně zajímavější. Kratší vede kolem Lenešického rybníka do obce Lenešice (4 km) a zpět do Postoloprt (6 km) - celkem 16,5 km. Delší, ale i náročnější trasa vede z Břvan po silnici do obce Hrádek a Raná (4,5 km), odtud terénem kolem sportovního areálu na modrou turistickou značku, která nás povede přes Lenešický chlum do obce Lenešice (7 km). Z Lenešic jako u krátké trasy se vrátíme zpět do Postoloprt (6 km) - celkem 24 km.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.postoloprty.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA