Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Veltěže

Veltěže, jako ves, nebyly založeny teprve roku 1290, nýbrž Veltěže mohou se pochlubiti zprávou mnohem starší, již z roku 1201, kdy odváděli desátek pro klášter sv. Jiří na Hradčanech. Vybaví se nám přitom otázka, jaký asi byl obraz osídlení k roku 1201.

Podle toho, co bylo uvedeno o osídlení k roku 1290 možno míti za to, že roku 1290 nevzniklo nové osídlení, nýbrž usedlosti byly až na malé odchylky pravděpodobně přejaty a osídleny podle stavu v jakém je zastihlo nové rozdělení polí a osazení podle smlouvy z roku 1290.

Můžeme souditi i na to, že takzvaná kolonizace podle emfyteutického práva se omezila jen na rozdělení polí a že kolonizátor či lokátor Konrád Cnikl, měšťan lounský nepřivedl mnoho cizích lidí, ježto Louny byly teprve krátce před tím asi roku 1253 vysazeny jako královské město a před tím bylo jen královskou vsí, která sama také potřebovala zemědělský lid.

Je také nepochopitelné, že usedlíci před rokem 1290 byli zde a biskup Dobiáš, který zmocnil jmenovaného měšťana, by si ani nepřál, aby zapudil starousedlíky a usadil nové, cizí síly. Ze smlouvy alespoň v tom směru nelze nic vyčíst a je na snadě, že pokud domácí zemědělské síly stačily, byly zaměstnány a osazeny na nově rozdělenou půdu, respektive k jejich starým usedlostem jim byla přidělena.

Tomu nasvědčuje utváření osídlení Veltěže, na kterém se nenachází žádných stop většího zásahu do půdorysu osídlení. Ve Veltěžích se emfyteuse omezila jen na rozdělení půdy a patrně jejím přínosem bylo kácení lesů a zvětšování výměry orné půdy směrem na Bitiny, kdežto vlastní osídlení až na vybudování usedlosti rychtářského lánu zůstalo z doby předcházející. Lze tedy předpokládat, že co do početnosti bylo osídlení k roku 1201 pravděpodobně stejně početné a mohlo se pohybovati kolem dvaceti usedlostí.

Bylo to osídlení zemědělské a to z doby zemědělského hospodaření, které se omezovalo na využití poměrně menší části půdy, než hospodaření pozdější, po kolonizaci. Musíme si uvědomit, že počátky zemědělského hospodaření spadají do doby přechodu doby hradištní do zemědělského, pak vlastně máme před sebou pravděpodobný obraz osídlení Veltěž z této doby.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.velteze.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA