Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Černčice

Černčice - jméno je odvozeno od Črnce nebo Črnka, pravděpodobného zprostředkovatele kolonizace na šlechtických panstvích.

První zmínka o Černčicích je poměrně pozdní - z roku 1362. Stavení na Staré vsi jsou však mnohem starší, což dokládá místní kostel sv. Vavřince. S jeho stavbou se počalo ve druhé polovině XII. století a to v románském slohu. Byl postaven jako tribunový. Kostel prošel několika přestavbami. Barokní přestavba je patrná zvláště na věži a části lodi. Kostel je již z dálky viditelný a je neodmyslitelnou dominantou naší obce.

Černčice nebyly majetkem jediného feudála, vždy patřila několika vlastníkům. První z nich, kterého známe jménem, je Petr z Janovic, hofmistr Karla IV., který vesnici od panovníka dostal někdy v 60. letech XIV. století. V husitské době patřily Černčice Rytkéři z Polenska, oddanému katolíkovi. Je zajímavostí, že přídomek z Černčic užívalo v XV. a XVI. století několik privilegovaných rodin: Světečtí, Kyharové, Hubkové, Černčičtí. Zvláště je proslulá Anna Hubková z Černčic, která koncem XVI. století neustálými žalobami pro nactiutrhání dokázala téměř sama využít lounský konšelský soud.

Stavbu tvrze Limburk, která stávala na křižovatce proti sýpce, započal kolem roku 1600 Václav Kozelka z Hřivic, který se považoval rodem mezi pověstné Vršovce. Tvrz byla patrová s několika zděnými oblouky a v roce 1956 byla zbourána. Za 30leté války Černčice byly vtěleny do vršovického panství a obec byla téměř vylidněna. V roce 1663 bylo obydleno jen 5 hospodářství. V XVIII. století byly při Ohři mezi Oborou, Vršovicemi a Černčicemi založeny tři bažantnice.

Za sedmileté války roku 1759 byla obec vydrancována 500 průskými dragouny. Podobný osud potkal Černčice roku 1778, kdy zde řádila vojska Bedřicha Velikého. O pět let později se Čenčice staly součástí rozsáhlého schwarzenberského dominia, kam patřily až do pozemkové reformy v roce 1924. Nejvíce obyvatel měla obec v roce 1930, kdy zde žilo 1 500 lidí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.cerncice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA