Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Deštnice

Deštnice leží 12 km jihovýchodně od Žatce v Přírodním parku Džbán. První písemná zpráva o vsi je z r. 1368, kdy ji koupil Jindřich z Bezděkova. Na počátku 15. stol. vlastnil Deštnici Mikuláš Hrzek, dále Hlaváč z Deštnice, Tvoch z Nedvídkova a v druhé polovině 15. stol. a první polovině 16. stol. byla ves a tvrz v držení celé řady majitelů. V roce 1552 koupil ves Bohuslav Felix Hasištejnský z Lobkovic, který ji připojil k líčkovskému panství.

Ve svahu na návsi stojí jednolodní pozdně barokní kostel Navštívení Panny Marie z r. 1783. K technickým zajímavostem patří dva mosty postavené nad sebou, jeden silniční přes potok a nad ním železniční. Ve výzkumné zemědělské stanici v Deštnici pracoval v letech 1926-1939 doc. Dr. Ing. Karel Osvald, autor vědecké práce Analytická studie žateckého chmele. Tři klony chmele pro různé typy půdy nesou jméno Dr. Osvalda a v současné době se pěstují na 79,9% celkové výměry chmelnic v České republice.

Chmelařské muzeum se nachází v areálu hospodářské usedlosti v bývalé sušárně chmele. Muzeum je zaměřeno na historii chmelařské výzkumné stanice a fotogalerii prací ve chmelu. Výzkumná chmelařská stanice - laboratoře, kde se šlechtí klony chmele, jsou v majetku firmy Chmelař s.r.o. V obci je obchod, hospoda a žije zde 194 obyvatel.

 Součástí Deštnice jsou i části: 

Sádek je poprvé připomínán r. 1387, kdy se jako patron kostela v Nečemicích uvádí Přibyslav ze Sádku. Majitelé se střídali, až v r. 1624 získal ves Jan z Paaru a připojil ji k panství Měcholupy. Jako součást tohoto panství zůstal až do r. 1849. Prvním řídícím učitelem na zdejší škole, založené r. 1904, byl Karl Tutte, autor německé vlastivědy žateckého okresu. Na návsi stojí klasicistní kaplička z 19. stol. s nově přistavěnou cihlovou zvoničkou a sochami sv. Jiří a Floriána. K Deštnici patří i samota Nová Hospoda.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu http://www.mikroregion-zatecko.cz/pages/destnice.htm, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2022

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

Velikonoce 2022 v JORDÁNSKU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVydejte se s CK TILIA na poznávací okruh biblickou zemí za Jordánem - navíc dvoudenní návštěva Petry, safari a nocleh ve Wadi Rum a závěrečný pobyt v luxusním 5* hotelu u Mrtvého moře 

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA