Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ročov

Historie
Dnešní obec Ročov tvoří dvě původně samostatné osady Horní a Dolní Ročov. Starší je Dolní Ročov, který vznikl někdy v 1. polovině 14. století kolem tvrze Albrechta z Kolovrat. Tento nejstarší známý předek později bohatě rozvětveného rodu získal v roce 1352 od císaře Karla IV. svolení založit na kopci nad svou tvrzí městečko. Původní název kolísal: Dráčov, Vysoká, latinsky Alta civitas. Městečko bylo založeno plánovitě - rozložilo se kolem nezvykle velkého a pravidelného náměstí, na němž se později konaly trhy. Pány z Kolovrat vystřídali v 16. století Lobkovicové, posledními majiteli byli od roku 1802 Schwarzenberkové.

Rozvoj Horního Ročova nastal ve druhé polovině 19. století a byl těsně spojen s rozvojem pěstování plodiny, doložené zde již ve 14. století - chmele. Na přelomu 19. a 20. století se obec stala skutečným chmelařským centrem regionu. Byla zde největší výměra chmelnic na okrese a několikrát se zde konala schůze českých pěstitelů - Českého chmelařského spolku pro království české.

Kromě chmelařství byl Ročov i centrem okolních řemeslníků. Po roce 1860 zde vzniklo Živnostenské společenstvo a náleželi sem řemeslníci z osmnácti okolních obcí. Vzestup obce se projevil i v její vybavenosti. V roce 1870 byla zřízena pošta, v roce 1885 telegraf, v roce 1877 zde byla otevřena lékárna, o deset let později začal ordinovat lékař. Dlouhou tradici má škola, původně umístěná v Dolním Ročově, od roku 1896 v nynější budově v Horním Ročově.

Dolní Ročov tvořil až do počátku 20. století samostatnou část. V roce 1373 zde Albrecht z Kolovrat založil klášter augustiniánů poustevníků. Klášter přečkal řadu pohrom a prošel několika přestavbami, jejichž autory byli významní barokní umělci Giovanni Santini a Kilián Ignác Dietzenhofer. Dietzenhoferova stavba představuje dnes nejcennější barokní památku v regionu s velmi hodnotným vnitřním vybavením.

S historií Ročova jsou spojeny osudy významných osobností:

František Schneider - narozen 17. 3. 1862 v Pnětlukách, jeden z nejvýznamnějších chmelařů přelomu století. Chmelařský organizátor, výzkumník. Napsal první velké dějiny českého chmelařství. Původním povoláním byl učitel, působil v ročovské škole v letech 1885 - 1896. Zemřel 29. 11. 1918 v Cítolibech.

Augustin Charvát - narozen 1. 7. 1893 v Ročově, letec. Za 1. světové války legionář - vojenský letec na francouzské frontě, po roce 1918 plukovník a velitel 1. čs. leteckého pluku. Zahynul při havárii letadla 20. 9. 1931.

Marie Křížová - narozena 25. 1. 1896 v Ročově. Významná mykoložka, spolupracovnice Alberta Piláta. Objevila neznámé druhy hvězdovek. Nálezy jsou uloženy v Národním muzeu. Zemřela 3. 1. 1988 v Lounech.

Památky
Nejvýznamnější památkou je klášter Nanebevzetí Panny Marie, náležející řádu poustevníků sv. Augustina (OSA). Po svém založení prožil leckdy dramatické okamžiky. Za husitských válek byl opuštěn, počátkem 16. století obnoven, rozkvět začal v 17. století. Počátkem 18. století prošel velikou přestavbou pod vedením slavného barokního stavitele Giovanni Santiniho. V roce 1745 byly klášterní budovy i kostel těžce poškozeny průtrží mračen a tak v následujícím roce začala celková přestavba, kterou navrhl a vedl další slavný stavitel Kilián Ignác Dietzenhofer. Vtiskla komplexu dnešní podobu a díky osobnosti stavitele tak vznikla nejcennější barokní stavební památka v širokém regionu. Z vnitřního vybavení kostela stojí za zmínku opuková socha madony z konce 14. století a dvě menší sochy sv. Barbory a Kateřiny ze století patnáctého. Ale i ostatní vybavení interiéru má vysokou uměleckou hodnotu.

V Horním Ročově v parku je barokní pískovcová socha madony z roku 1713. Výklenková barokní kaple sv. Vojtěcha z 18. století se nachází při výjezdu z obce směrem na Louny. Kostel je novogotickou přestavbou a tvoří výraznou dominantu obce. Starší stavby obytné i hospodářské padly za oběť rozsáhlé vlně přestaveb na přelomu 19. a 20. století.

Pozoruhodností jsou chráněné stromy, především mohutný tis v zahradě dvora č. p. 1, jehož stáří se odhaduje na 400 let, dále lípy na náměstí a u kaple sv. Vojtěcha, staré asi 200 let.

Současnost
Ročov nežije jen dlouhou tradicí, důležitá je současnost a podmínky, jaké poskytuje pro život obyvatel. Můžeme se pochlubit slušnou občanskou vybaveností: máme zdravotní středisko, lékárnu, poštu, základní školu (1. stupeň), mateřskou školu a nákupní středisko, což vše poskytuje zázemí pro běžný život občanů. K tomu přistupují další důležitá zlepšení. Především je to plynofikace a splašková kanalizace. Téměř celá obec, až na nepatrnou část, je připojena na rozvod plynu a ke konci se blíží i připojení domů na splaškovou kanalizaci. Postupně probíhá rekonstrukce elektrických rozvodů pomocí zemních kabelů.

Současný spolkový a sportovní život představuje několik organizací a sdružení. Pod hlavičkou TJ Zemědělské družstvo vlastníků Podlesí hrají fotbalisté, nohejbalisté, stolní tenisté, funguje střelecký oddíl. Již několik let působí Ročovský pěvecký sbor, složený z nadšenců z Ročova i okolí. Vystupuje nejen na koncertech v hornoročovském a dolnoročovském kostele, ale také v okolních městech. Vydal i svoje CD.

Úspěšná je činnost Spolku pro záchranu kostela v Horním Ročově: podařilo se opravit zdejší kostel, který tvoří dominantu náměstí a byl ve velmi zanedbaném stavu. V obci pracuje Sbor dobrovolných hasičů – výjezdová jednotka s vlastní požární zbrojnicí. Honitbu obhospodařuje Myslivecké sdružení Dolní Ročov.

Pro další rozvoj naší obce je velmi důležitá spolupráce s obcí Mildenau ve Spolkové republice Německo (Sasko, okr. Annaberg-Buchholz). V roce 2002 při návštěvě naší delegace byla podepsána smlouva o spolupráci. Vztahy se rozvíjejí na skutečně neformální úrovni nejen mezi obecními úřady, ale i mezi hasiči nebo sportovci. Další spolupráce vzniká s obcí Rotschau, která se nachází taktéž v Sasku.

V obci působí různé firmy (viz Seznam firem). Největším podnikem je Zemědělské družstvo vlastníků Podlesí, zahrnující sedm vesnic. Zaměřuje se především na pěstování chmele – v současnosti na 280 ha a je jeho největším producentem v republice.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/rocov, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA