Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žiželice

Žiželice leží v údolí potoka Hutná, 4 km severně od Žatce.

Ves se poprvé připomíná r. 1318, kdy ji držel vladyka Beneš z Žiželic. V druhé polovině 14. stol. byly Žiželice rozděleny mezi několik statků, patřících žateckým měšťanům. K dalším držitelům patřili Jan Pytlík ze Zvoleněvse a Václav ze Solopysk. V dalších letech vlastnil ves Opl z Fictumu, jemuž byla v r. 1531 pro penězokazectví konfiskována. V r. 1545 ji získal hrabě Šlik z Passaunu.

Koncem 16. stol. držel Žiželice Jáchym Hora z Ocelovic, jež v r. 1615 prodal tvrz s vesnicí a pustým mlýnem Erasmu Štampachovi ze Štampachu. To je také první zpráva o zdejší tvrzi. Roku 1623 získal ves a tvrz František Clary de Riva. Tvrz, která stávala v hlubokém údolí při potoce Hutná, zanikla nejspíše v 17. století. Údaje z berní ruly z r. 1654 potvrzují majetkovou roztříštěnost vesnice. Tento stav trval ještě v r. 1748, kdy vstoupil v platnost Tereziánský katastr český. Roku 1787 již téměř celá ves patřila k Hořeticím, další část Žatce.

V r. 1660 byla v Žiželicích postavena kaple Navštívení P. Marie, zrekonstruovaná v r. 1882. Poslední oprava provedena v r. 1970. Roku 1850 se Žiželice staly samostatnou obcí s voleným starostou. V obci je pošta, obchod, hospoda a žije zde 398 obyvatel.

K obci patří i části:

Hořetice
se v písemných pramenech uvádí poprvé v r. 1327 jako majetek Petra a Vlada z Hořetic. Tvrz je zde doložena poprvé v r. 1437. Hořetice i tvrz byli v držení řady majitelů. V r. 1626 získal ves s tvrzí Václav Michna z Vacínova a v majetku jeho rodu zůstaly až do r. 1727. Tvrz stávala v údolí potoka Hutné a trpívala při častých povodních. V třicetileté válce byla nejprve zdemolována a potom vypálena. Uprostřed obce stojí kostel sv. Vavřince se čtvercovým presbytářem. Narodil se zde Karl Bernard (1780-1850) - přední žurnalista, redigoval Wiener Zeitung a přítel Ludwiga van Beethovena.

Stroupeč
leží v hlubokém údolí nad levým břehem řeky Ohře. Ves se poprvé uvádí v r. 1291, kdy náležela cisterciáckému opatství ve Valdsasích. Ale již v r. 1318 tu sídlil na vladyckém statku Staš, zakladatel rodu Stroupeckých ze Stroupče. Ve 14. stol. byla ves rozdělena na několik částí. První zpráva o zdejší tvrzi je z r. 1474, kdy ji koupili Pavel a Vaněk Čelechovec z Kralovic. V r. 1538 Jan Čelechovec vykoupil cizí dva díly a spojil Stroupeč v jeden celek. V r. 1553 ji získali Štampachové.

V 17. stol. se již tvrz neuvádí a majitelé vsi se často střídali až do r. 1739. Od hraběte Klebelsberka ji v tomto roce zakoupilo město Chomutov, které ji drželo do poloviny 19. století. Na konci 19. stol. zde žilo 113 obyvatel. Odsun Němců po 2. světové válce snížil počet obyvatel na polovinu, v r. 2001 zde žilo 110 obyvatel. Stráně za vsí po obou stranách silnice Stroupeč - Hořetice jsou přírodní památkou s významným nalezištěm teplomilných druhů hmyzu.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu http://www.mikroregion-zatecko.cz/pages/zizelice.htm, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA