Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bílovice nad Svitavou

Obec Bílovice nad Svitavou leží v krásném a půvabném údolí řeky Svitavy, asi 3 km severně od brněnské čtvrti Obřany. Pro svoji mimořádně pěknou polohu a přírodní scenérie byl kraj okolo Bílovic nazýván Moravským Švýcarskem. Řeka Svitava dělí vesnici na dva díly. Od řeky se zdvíhají lesnaté stráně ze tří stran, které tvoří bezpočet romantických údolí s bohatými smíšenými lesy a studánkami se zdravou, průzračnou vodou.

Do Svitavy se uprostřed vesnice vlévají dva potoky - od východu Časnýř a od západu potok Melatín.

Podél řeky Svitavy vede železnice z Brna do České Třebové a dále do Prahy, postavená v letech 1843 - 1848. Autem se z Brna - Obřan dostaneme přes Bílovice po okresní silnici do Řícmanic, Kanic a Babic nad Svitavou, dále do Adamova a Moravského krasu - odbočka z okresní silnice před mlýnem Koudelka. Přes Bílovice vede i autobusová doprava ČSAD z Brna do Babic.

Obec bývala oblíbeným výletním místem obyvatelů Brna, kteří chodili pěšky od tramvaje z Obřan podél řeky Svitavy. I nyní do Bílovic směřují turisté a cykloturisté cíleně nebo jen při projíždění auty je upoutá malebně položená vesnice.

Každoročně na podzim je tradičně pořádán pro děti Pohádkový les, jehož trasa vede z Bílovic krásnými pěšinami lesem až do Řícmanic. Je to akce velice oblíbená jak místními dětmi i rodiči, tak přespolními ze širokého okolí. Vítání jara se rovněž přiřadilo k mnohaletým tradicím. Mateřská škola a základní škola zajišťují dětem z Bílovic a Řícmanic předškolní a školní vzdělání, umělecká škola se stará o kulturní a hudební rozvoj dětí.

O zdraví občanů se starají 2 praktičtí lékaři, 2 zubní lékaři, 1 dětská lékařka a 1 ženský lékař. Dvakrát v týdnu ordinuje internista.

Z výrobních závodů zůstal v obci po roce 1990 do letošního roku jen mlýn a TUSCULUM.

Památky

Pomník obětem 1. světové války
Přípravné práce na postavení pomníku byly zahájeny dne 2. 9. 1915. Návrh na pomník vypracoval Bohuš Tepera, zednické práce provedl stavitel Staněk a kamenické sochař Černohlávek. Slavnostní předání mohyly se konalo 10. října 1915.

Dne 14. dubna 1916 byla na mohylu vsazena deska "na paměť padlých bratří a spoluobčanů".

Dne 28. října 1928 byla na pomník přibita travertinová deska se jmény 49 padlých bílovických občanů a v r. 1981 byl pomník opraven.  Bílovický pomník obětem I. Světové války podle poslání je nejstarší v Evropě.

Řecká vila
Budova byla postavena roku 1909 podle návrhu ing. arch. Jana Flory pro JUDr. Josefa Poláčka, ředitele Zemské živnostenské rady. Do vily k Poláčkům jezdívali na letní pobyty spisovatel a literární kritik JUDr. Miloš Marten (1883 - 1917), jeho žena PhDr. Anna Martenová - Klecandová a akademická malířka Zdenka Braunerová (1858 - 1934). V r. 1987 koupil vilu tehdejší Místní národní výbor s tím, že po opravách zde zřídí muzeum, věnovaným literátům, kteří v Bílovicích žili a Bílovice navštěvovali. Tento záměr se však nepodařilo realizovat pro nedostatek finančních prostředků. Proto v r. 1992 Obecní úřad prodává vilu soukromému vlastníkovi.

Stručná historie

V pravěku
Navštěvovali údolí Svitavy lovci ze svých nedalekých sídlišť: Lovci sobů a koní z jeskyně Pekárna v údolí Říčky (80 000 - 25 000 let př. n. l.), z jeskyně Výpustek v údolí Křtinského potoka (7 000 - 5 000 let př. n. l). V mladší a pozdní době kamenné bylo osídleno návrší na levém břehu Svitavy přímo v obci nejstaršími zemědělci - nese název Hradisko, které je v blízkosti katastru obce Bílovice nad Svitavou. Na hranicích katastru obce v rozsáhlém, v terénu dobře patrném a mnoha nálezy doloženém, Obřanském hradisku, se vystřídala řada kultur. Vzhled Obřanského hradiska je zachycen na obrazové rekonstrukci Zdeňka Buriana v době největšího rozkvětu v 7. stol. př. n. l. Na hradišti byla i rozsáhlá řemeslná výroba včetně železářské. V prostoru železničního seřazovacího nádraží, které je v blízkosti katastru obce Bílovice nad Svitavou, bylo objeveno rozsáhlé keltské pohřebiště - další doklad dávného osídlení kraje.

Slované
Dobu starých Slovanú připomíná nedaleké hradisko Staré Zámky u Líšně. Vkatastru Bílovic na místě družstevních domů na ulici Obřanské bylo prozkoumáno 14 kostrových hrobů z 11. stol. Mezi nálezy byly typické záušnice a mince z doby vlády moravských knížat Konrdáda a Oty.

Středověk
Ve 13. století stál jižně od Bílovic na levém břehu Svitavy na ostrožně Obřanský hrad s podhradím v ústí dnešního Těsnohlídkova údolí. (Snad se podle majitele hradu nazývalo Gerhardky). Nedaleko odkratých základů hradu (asi 300 m) byla odhalena i středověká vápenka. V r. 1316 byl hrad rozbořen, protože jeho posádka loupila a přepadala brněnské měšťany. V katastru obce v serpentýně lesní silnice z Útěchova do Adamova jsou zbytky hradu Ronova, které dosud nebyly podrobně prozkoumány. Jeho majitelem byl Čeněk Krušina z Lichtenburka a z hradu bylo spravováno panství, složené z okolních vesnic. Jeho podhradím byla snad zaniklá osada Brodek v blízkosti dnešní železniční zastávky Babice nad Svitavou. Hrad zanikl pravděpodobně na začátku 15. stol., osada na konci téhož století.

Název obce
Název obce se zřejmě skládá z osobního jména Bíel (= Bílý) a přípony -ovice, jak bylo běžné u kolonizačních osad ze 13.stol., kdy bylo kolonizováno povodí Svitavy. V listinném materiálu se objevuje název ve tvarech Belawiz, Pelwicz, Bylowicz, Bielowicz.

První listina
První listina (kterou prodávají Matyáš a Snihuš z Bílovic dvůr ve Slatině) je datovaná 22. 2. 1343. Také v dalších soudních záznamech se název obce vyskytuje jen jako přídomek svědků: Kašpar z Bílovic (1419) a Jan Lipec z Bílovic (1447).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bilovice-nad-svitavou.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA