Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lomnice

Lomnice u Tišnova je městečko pozoruhodné nejen zámkem a barokním kostelem, ale i svými památkami na židovskou osadu, která zde existovala více než 200 let. Jádro městečka bylo přestavěno v druhé polovině 17. století podle plánu vídeňského architekta C. P. Tencally.

Starobylou a velmi půvabnou Lomnici, která je sice s třinácti sty obyvatel pouze městečkem, můžeme bez nadsázky nazvat hlavním městem Sýkořské hornatiny. Tak se právem nazývá svým reliéfem velmi členitý okraj Českomoravské vrchoviny s nejvyšším vrcholem Tišnovska Sýkořem (704 m), který se zvedá jen pár kilometrů severně od Lomnice. Nejpěknější cesta do městečka vede od Tišnova proti proudu "zlatonosného" Besénku přes Lomničku a Šerkovice a pak hlubokým zalesněným údolím, které bývalo zámeckou oborou.

Farní kostel Navštívení Panny Marie je jednolodní stavbou s kaplemi a dvěma věžemi. Byl postaven v raně barokním slohu podle Tencallova projektu staviteli Pavlem Weinbergerem a Janem Křtitelem Ernou.

Radnice v Lomnici, sídlo obecního úřadu, je jednopatrová a má věž. Je z doby přestavby středu obce podle Tencallova plánu. V rámci opravy byla v roce 1928 věž pokryta pocínovaným plechem a natřena. Poslední větší oprava budovy se uskutečnila v roce 1994.

Nevelká Lomnice má více historických památek a dalších pozoruhodností než leckteré větší město. Nejprve mocný rod pánů z Lomnice s orlím křídlem v erbu, poté Žerotínové a od r. 1662 původem maďarský rod Serenyiů usměrňovali nejen tvářnost svého hlavního sídla - lomnického zámku, který vznikl přebudováním původního gotického hradu, ale i vytříbený ráz celého městečka. Nesmazatelné stopy zde zanechala i svérázná kultura židovské obce.

Nejen renesanční zámek s parkem, barokní kostel (jediný se dvěma věžemi na Tišnovsku), radnice, tvarově neobyčejně bohaté sousoší morového sloupu, židovská synagoga a hřbitov, ale i řada dalších artefaktů činí Lomnici výjimečnou. Jmenujme alespoň stylově čistou raně barokní kapli sv. Antonína Paduánského, rozvernou sochu krále piva Gambrina ve výklenku bývalého pivovaru od sochaře J. Břenka z r. 1856 (zřejmě jedinou v pivomilné České republice) a rám obrazu naznačující pomník na hrobě malíře Bohumíra Matala, jehož autorem je přední český sochař Vladímír Preclík.

Původně gotický hrad z 13. století byl později několikrát přestavován, než dostal podobu nynějšího zámku. K nejstarším částem objektu patří průčelí s gotickou věží a hradní kaple, renesanční údobí zde zanechalo přízemní arkády na prvním nádvoří a portál před hlavním vchodem a také barokní přestavba je zde v různých prvcích patrná dodnes.

Pozdně barokní židovská synagoga z let 1780-1785 na původním židovském náměstí navazuje na starší modlitebnu. Po vysídlení židovského obyvatelstva byla užívána k různým účelům a značně zchátrala. Po několikaleté rekonstrukci byla slavnostně otevřena v roce 1997 a je využívána ke kulturním účelům.

Významnou kulturní památkou v Lomnici je starý židovský hřbitov s téměř tisícem kamenných náhrobků, z nichž nejstarší jsou z počátku 18. století.

Na dávnou tradici Lomnice jako významného centra textilní výroby navazuje současný závod, produkující nábytkové potahové látky, A nelze znovu nepřipomenout spisovatele Josefa Uhra, který ve svých prózách velmi barvitě vylíčil bědný život zdejších tkalců na přelomu 19. a 20. století. Jeho busta od sochaře J. Vrzala byla r. 1970 odhalena na Židovském náměstí.

Po stezkách dávných tkalců, kteří na trakařích vozili své dílo přes hory a doly k lomnickým faktorům je možno z Lomnice vykročit třeba na Veselský chlum, janovcové stráně pod Synalovem nebo do třešňových sadů u Rašova. Zajímavá je cesta dále proti proudu Besénku, v jehož údolí četné zbytky náhonů a rybničních hrází svědčí o tom, že zde v minulosti energie tohoto malého toku byla využívána v několika mlýnech a pilách. Na stráni poblíž Osik upoutá malebný barokní kostel sv. Stanislava, stojící v blízkosti zbytků hradu, který býval mylně považován za Levnov.

V rozsáhlých sýkořských lesích severně od Lomnice se zachovaly četné zbytky přirozených listnatých lesů s převahou buku, z nichž několik se podařilo vyhlásit za chráněná území. Patří k nim i přírodní památka Míchovec nad Křeptovem - skalnatý rulový hřbet se starým suťovým lesem a s masovým výskytem opojně vonící horské byliny měsíčnice vytrvalé (Lunaria rediviva).

V lesích změněných hospodářskou činností zůstaly jako svědkové dávných časů ojediněle zachovány staré listnaté stromy. K nejstarším z nich patří "Žižkův dub" nad údolím Besénku severně od Šerkovic.
Především zde však zaujmou rozlehlé sýkořské lesy s četnými zbytky starých bučin s javory. A co je v nich rozseto zajímavých skal a skalek z lavicovitě se rozpadající bítešské ruly! Některé z nich dokonce připomínají zříceniny dávných hradů - například Hrádky nad bledulovým údolím Chlébského potoka.

Nejen z televizní věže na vrcholu Sýkoře - střeše Tišnovska, ale i z některých dalších kopců Sýkořské hornatiny lze přehlédnout celou Moravu. Od vinorodé Pálavy až po většinou zasněžené hřbety Hrubého Jeseníku a Králického Sněžníku. V takovém širokém krajinném záběru nelze pominout ani Tišnovsko, krásnou, rozmanitou a pohostinnou krajinu uprostřed Moravy, která Vás v kterémkoliv ročním období určitě potěší.

Pěknou ukázkou tradičního obdělávání chudých kamenitých půd je vrcholový hřbet Veselského chlumu (578 m) nad vesničkou Veselí u Lomnice. Zachovala se zde malebná mozaika políček, sadů, pastvin a květnatých travinobylinných lad, místy rozčleněná rovnanými zídkami z plochého rulového kamení.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.tisnov.cz/index.php?page=lomnice, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA