Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Katov

Katov je vesnice ležící severovýchodně od Velké Bíteše na náhorní rovině v nadmořské výšce 461 m. Název vesnice a nález lidských kostí při stavebních pracích kolem školy přímo nabízejí domněnku, že šlo o popravčí místo, a že prvním obyvatelem Katova byl kat. Tak o tom také vypráví nejedná pověst.

Připomeňme si ve stručnosti jednu. Již před polovinou desátého století prý stával hrad Deblín a pověsti jej nazývají hradem loupeživých rytířů, kteří v okolí Brna až k Velké Bíteši obyvatele velmi znepokojovali a působili velké škody na cestách, jimiž procházeli kupci. Obyčejně neušli trestající spravedlnosti a skláněli nedobrovolně šíje pod rukou katovou. Tak se stalo i loupežníkům z Řezníkovy zmoly, kde se skrývali a odkud se vydávali na loupeživé výpady. Když se přepadení nepovedlo, byli většinou schytáni a odsouzeni na šibenici. Za pánovskou hláskou zvedala se za několik dní šibenice vedle katova domku. Ten byl k vykonání spravedlnosti zvlášť povolán z Brna.

Tolik vypráví pověst a dodává, že brzy na to byla pánovská hláska rozbořena. Za obydlím kata se pomalu začala rozrůstat vesnička, která dostala název Katov. Tak to vypráví pověst, i když s největší pravděpodobností tomu bylo jinak, tak jak uvádí v rubrice „Z historie našich obcí" v bítešském Zpravodaji z roku 1986 o Katově velmi pěkně PhMr. Antonín Malý:

Historie
Je historicky doloženo a zapsáno, že v blízkosti Katova bylo v 17. století zřízeno pohřebiště Sasíků, kteří onemocněli při svém vojenském tažení cholerou, či jinou nakažlivou nemocí a v okolí zemřeli. Katov náležel ve středověku mocnému a majetnému rodu pánů z Deblína, jehož členové zastávali ve 12. a 13. století řadu významných funkcí: v roce 1181 podepisuje jako svědek Ratiboř z Deblína listinu kounického kláštera.

V roce 1234 jinému Ratiborovi stejného rodu daroval Přemysl, markrabě moravský, všechno své právo, které měl „na stříbrných horách" v Deblíně a okolí. Roku 1252 podepisuje Jan z Deblína zakládací listinu ždárského kláštera. Je možné, že již v těch dobách ves Katov existovala, je však výslovně jmenována až v listině z roku 1390.

Od roku 1318 přešlo celé deblínské panství do majetku pánů z Lomnice, z nichž Markéta dcera Jana z Lomnice jenž se psal též z Deblína, přijala „na spolek na všechno zboží" svého manžela Čeňka z Kunštátu. V této listině z roku 1390 jsou jmenovány kromě hradu Deblína ještě vsi Nelepeč, Nová Ves, Cechy (Čížky), Žernovice (Žernůvka), Prosatín, Holasice, Podolí, Žďárek (Ždárec), Blahoňov, Pístkov (Pejškov), Jestřebice (Jestřabí) a Katov.

V roce 1415 prodal nejvyšší komorník „cúdy brněnské" Jan mladší z Lomnice celé deblínské panství, tedy i Katov rytíři Albrechtovi z Vetéřova, jehož rod držel tento majetek až do roku 1464, kdy přechází do vlastnictví pánů z Boskovic. V roce 1470 prodávají boskovičtí celé pan¬ství městu Brnu, kde setrvalo až do zrušení poddanství.

Po zrušení roboty v roce 1848 a likvidaci vrchnostenského vedení získává Katov, stejně jako okolní vesnice, místní samosprávu a náleží k okresnímu hejtmanství Brna okolí až do roku 1892, kdy byl zřízen soudní okres V. Bíteš v rámci politického okresu Velké Meziříčí. Pokud se velikosti obce týká měl Katov, tak jak uvádí Vlastivěda moravská počátkem 17. století 9 domů. Po válce třicetileté jich bylo 5 osedlých a 4 pusté.

Při sčítání lidu v roce 1890 měl Katov 247 obyvatel, z toho 129 mužů a 118 žen. Číst a psát umělo 178 obyvatel, jen číst 8 a ani číst ani psát neumělo 61 obyvatel. Při sčítání obyvatel 31. prosince 1900 měl Katov 268 obyvatel. Z toho bylo 122 mužů a 146 žen. Domů měl v té době Katov 39.

V obci byla cihelna v majetku Fr. Urbánka, hostinec měl Fr. Malach, obchod se smíšeným zbožím Jan Grünfeld a kovářem byl František Stojan. Dle sčítání lidu 1. prosince 1930 měl Katov 212 obyvatel a 41 domů. Z obyvatel bylo 207 římskokatolíků a 5 bez vyznání. Farní úřad měl ve Svatoslavi poštovní úřad a četnickou stanici ve Velké Bíteši. Starostou byl František Dolíhal a náměstkem Josef Havlát.

Ve vesnici provozoval hokynářství a prodej piva Fr. Dolíhal č. 15, Cyril Grünfeld měl obchod se smíšeným zbožím (č. 35), krejčovskou živnost provozoval ve vesnici Fr. Chyba č. 34, Malach Fr. měl hospodu a trafiku a Pokladníková L. prodej cukrovinek. V roce 1935 měl Katov opět 212 obyvatel a 41 domů. Jak uvádí adresář z roku 1935 výměra Katova činila 300 ha. Z toho bylo 206 ha polí, 14 ha luk, 3 ha zahrad, 28 ha pastvin a 40 ha lesů. V tom roce byly v Katově dva obchody smíšeným zbožím: Grünfeld Cyril a Hotárek Josef. Hostinec a trafiku měl Malach František.

Z novodobé historie je třeba připomenout, že velký vliv na život ve vesnici a životní úroveň obyvatel měla vliv stavba dráhy Tišnov-Havlíčkův Brod, která započala v roce 1939. Mnoho mužů z Katova na stavbě pracovalo a získalo tak výhodné zaměstnání blízko vesnice a mnoho „barabů", jak se dělníkům stavby říkalo, v Katově, tak jako v ostatních okolních vesnicích bydlelo.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://katov.ic.cz/?page_id=2 , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA