Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Kounice

Starobylé město Dolní Kounice se nachází pětadvacet kilometrů jihozápadně od Brna v údolí řeky Jihlavy, které obklopují okolní kopce s nepřehlédnutelnou siluetou zámku a poutního kostela svatého Antonína.

Ve městě je možno nalézt mnoho památek vypovídajících o jeho bohaté historii. Ať už se jedná o romantickou zříceninu kláštera Rosa coeli, židovskou synagogu a hřbitov, několik kostelů a kaplí, historické měšťanské domy a v neposlední řadě kamenné kříže a boží muka stojící u cest vedoucích do celého okolí. Vedle těchto památek zvyšují přitažlivost rozsáhlé ovocné sady a úrodné vinice, na kterých se rodí proslulá frankovka. Návštěva Dolních Kounic ve Vás zanechá nezapomenutelné dojmy.

Historie města Dolní Kounice v datech
První zmínka o Dolních Kounicích se nachází ve falsu staroboleslavské kapituly hlásící se k r. 1046 (pochází však patrně ze 13. století)..

První oficiální zmínka o Dolních Kounicích je z r. 1183. Toho roku byl v Dolních Kounicích vybudován panenský premonstrátský klášter zasvěcený P. Marii, proto později nazývaný „Rosa coeli“ neboli „Růže nebeská“.

Historické památky v Dolních Kounicích

Klášter Rosa coeli
Nachází se na pravém břehu řeky. Byl založen v roce 1181 Vilémem z Pulína pro ženskou řeholi premonstrátského řádu. V letech 1330 až 1390 prodělal rozsáhlou přestavbu v gotickém slohu, která mu vtiskla současnou podobu. Za husitských válek byl vypálen a poté nastal jeho úpadek. Pokus o obnovu koncem 17. století přerušil požár v roce 1703. Od té doby postupně chátral a roku 1808 byl premonstráty prodán do světských rukou. V současné době je objekt zpřístupněn a využíván pro kulturní účely.

Zámek
Původně hrad určený k ochraně kláštera. Jeho současná monumentální podoba včetně rozsáhlého opevnění byla dána přestavbami za držení Jiřího Žabky z Limberka v letech 1532 až 1552 a Bernarda Drnovského z Drnovic (1588–1604). Dnes je objekt v soukromých rukou.

Židovská synagoga a ghetto
Synagoga byla postavena v roce 1652 a je tudíž jedna z nejstarších synagog na Moravě. Okolí synagogy se zachovalými přilehlými uličkami tvořilo v minulosti samostatnou židovskou obec.

Židovský hřbitov
Založen v roce 1680 na jižním okraji města po zrušení staršího hřbitova, který stál na jiném místě. Obsahuje cenné barokní a klasicistní náhrobky.

Poutní kaple svatého Antonína
Tato nejvýraznější kounická dominanta byla postavena roku 1757 Františkem Antonínem Grimem. Ke kapli vede z města křížová cesta s 14 zastaveními. Tradiční pouť se koná vždy v červnu na sv. Antonína.

Kostel sv. Petra a Pavla
Tato novorenesanční stavba z let 1877–1879 nahradila starší kostel, který musel být po povodni v roce 1862 stržen.

Kostel sv. Fabiána a Šebestiána a sv. Barbory
Původní protestantský kostel byl v 17. stol. přestavěn do nynější podoby. V současné době náleží pravoslavné církevní obci, která zahájila jeho celkovou opravu.

Kaple sv. Jana Křtitele
Pozdně gotická stavba z 16. stol. Stojí na Náměstí míru, kde se až do roku 1947 rozprostíral hřbitov.

Měšťanské domy
Na Masarykově náměstí a v přilehlých ulicích se zachovalo několik renesančních a barokních domů – např. č. p. 73 – bývalý hostinec, původně patřící Humpoleckým z Rybenska. Dále č. p. 136, č. p. 125, č. p. 70 a č. p. 75, který postavil v roce 1590 rychtář Jan Tišnovský z Czinperka.

Fara
Barokní stavba pocházející z 18. století.

Sochy
Ve městě se zachovalo několik barokních soch, např. socha sv. Jana Nepomuckého na Masarykově náměstí a socha téhož světce u kostela sv. Petra a Pavla.

Boží muka a kříže
V okolí při cestách do sousedních obcí se dochovalo několik kamenných křížů a božích muk. Traduje se, že zde vyúsťovaly tajné chodby z kláštera či zámku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.dolnikounice.cz/index.html, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA