Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hajany

Hajany je ves a sídlo panství jihozáp. u Brna 9 km, v dolíku podél silnice z Ořechového do Žilošic a Brna, osada čistá a spořádaná, domky většinou doškové, měla 4 lány nebo 400 měr II. a III. tř. polí a 1256/8 měr vinic.

Utrpěla v 30leté válce tak velice, že celá spustla a ještě ani po 75 letech nebylo zde člověka osedlého. Z okolí dědin vzdělávali tu r. 1656 jenom 633/8 měr polí a 72 čtvrtin (=32¾ měr) vinic, t. j. 1 lán 1¾ osminy; ostatních více než 5/6 polí leželo pusto a zarůstalo, totiž 2 lány 72/4  osmin. Teprve asi r. 1723-24 vystaveno bylo 12 chalup se zahradami podél cesty, 11 ujali noví osadníci, sami Češi, a 1 zůstala prázdna ještě r. 1749.

Nově založená osada měla svého „purkmistra“ a radní i pečeť obecní od r. 1733 s nápisem: „Obec Hagani 1733“ a znakem strom. Roku 1790 bylo tam již 19 domů, 110obyvatelů, r. 1834: 36 domů, 239 obyv., r. 1869: 36 domů, 307 obyv., r. 1890: 43 domů, 288 obyv. katolických, z nichž 24 německé řeči obcovací.

Patřily nejprve panenskému klášteru praemonstratek v Dolních Kounicích; r. 1323 královna Eliška a její manžel Jan, chtějíce nadání učiniti klášteru na Starém Brně, vyměnili patronátní právo u kostela Matky Boží v Brně a ves Hajany za městečko Pravlov a dali je tomuto klášteru. Hlubčický farář Vitoslav měl v Hajanech podíl a daroval jej r. 1339 témuž klášteru, chtěje býti v jeho kostele v Brně pochován.

Hajany držel klášter 390 let. R. 1714 prodal je s dílem Syrovic Janu Kašnicovi z Weiberka, c. k. správci vojenské pokladny, od něho již po 3 letech koupil je rytíř Eustach Josef Gerstmann z Gerstfeldu za 4100 zl. ren., r. 1746 Jindřich Hájek z Waldstätten, r. 1790 Mat. ze Smetanů, po něm syn Leopold, vnuk Jindřich rytíř Smetana, pak hrabě Mitrovský z Mitrovic a Nemyšle, r. 1877 jeho dcera Josefa, provdaná hraběnka Harnoncour-Unverzagt a po její smrti r. 1885 nezletilá dcera Marie (opatrovník otcovský Hubert de Lafontaigne hrabě z Harnoncour-Unverzagt).

Panský dvůr v Hajanech měl r. 1673 jen ¼ měr polí vrchnostenských, ostatní bývalé poddanské, totiž: 975/8 měr svých a 2761/8 měr poddanských, 50 měr pastvina 4 míry zahrady. Vrchnosti patřila také hospoda, z níž dostávala platu ročního 6 zl., r. 1795 vystavěna octárna. U dvora vystaven jest malý zámek od rytíře Smetany. Nyní má zdejší velkostatek 520 ha výměry: 188 ha polí, lihovar, octárnu a ovocnou kolu. Naproti zámku v lese vystavěna jest hraběcí hrobka.

Poddaní byli povinni v polovici XVIII. století:
VHajanech dávali úroku o sv. Jiří 1 zl. 22½ kr., o sv. Václavě tolikéž a 11 slepic; v Syrovicích úroku půlletně po 3 zl. 12 kr., za přístku úroku o sv. Václavě 4 zl., pak 9 slepic a 240 vajec; --- robotovali u panského dvora: v Hajanech 2 osedlí po 2 dnech týdně s 2 koni a 1 den pěšky po ¾ roku, od sv. Jana do sv. Václava tolikéž dní s potahem, ale 4 dni pěšky, tedy 6 dní; chalupníci ¾ roku po 2 dnech s koněm týdně a 1 den pěšky, od sv. J. do sv. Václ. Tolikéž dní s potahem a 3 dni pěšky; zahradníci ¾ roku pěší robotu 2dni týdně, od sv. J. do sv. Václ. 3 dni týdně; --- ze Syrovic láníci po 2 dnech se 4 koni týdně, ½láníci se 2 konitaké 2 dni, od sv. J. do sv. Václ. obojí po 3 dnech.

V církevních záležitostech příslušejí Hajany k Ořechovému (2 km), a také děti chodí tam do školy. Domy, kroj a nábytek jest jako v Ořechovm. Některé usedlosti byly v tomto století zmenšeny, když hrabě Mitrovský skoupil od nich pozemky a ke dvoru je připojil.

U Hajan jest pravěké pohřebiště. Některé hroby prozkoumal Dr. Jindřich Wankel. Nalezeny jsou v nich „kostry skrčené, na pravém boku v pouhé zemi ležící, nohy skrčené a ruce k hlavě zahnuté; při nich netuhované nádobky, jedna tečkami a čarami okrášlena, nástroje kamenné, jehlice kostěná, spirálový kruh bronzový s průměrem asi 45 cm. Při jedné lebce shledán okolo uší zamodralý prášek ze ztrávených naušnic a na jiné nalezeny kousky plátna, jehož každá niť malými krystaly vápennými poseta jest“.

Kulturní památky

Kaple
Stavba zvonicového typu z r. 1818, s přežívajícími barokními formami. Kaple čtvercového půdorysu členěná nárožními lesénami, prolomena pravoúhlým vchodem. V patře prolomena jednou okenní osou segmentově zaklenutou. Jednoduchá podstřešní římsa nese mansardovou střechu, ve vrcholu s křížem.)

Pamětní kříž

Hrobka hrabat Deymů
Jedná se o nenáročnou pseudoklasicistní architekturu na obdélném půdorysu se stopami reminiscence dalších stavebních slohů.

Sokl budovy je členěn na nízkou patu a poměrně vysokou stěnu soklu, která je pokryta též průběžnou rustikou. V hlavním průčelí je prolomen obdélný vchod (zazděn), zdobený šambránou s ušima. Nad ním je obdélné okénko se středovým zděným pilířkem opět v šambráně s ušima. Vchod rámuje dvojice pilastrů nesoucích prázdné kladí budovy, průčelí vrcholí trojúhelným štítem bez výzdoby. Boky jsou opět zdobeny dvojicí pilastrů a prolomeny okénky, která tvarově odpovídají oknu z čelní strany. Pilastry stojí na soklu. Celá stavba zdobena průběžnou rustikou, jen zadní fasáda budovy je hladká a omítka zde značně poškozená. Stavba má plochou sedlovou střechu.

Interiér hrobky poškozen. V roce 1984 bylo zjištěno, že z oltářní menzy je otlučeno mramorové obložení, obraz na oltářem odcizen – poškozený rám zůstal na místě, krací deska hrobky rozlomena, lavice rozbity. V kryptě byly zjištěny části devíti rakví. Šest rakví pro dospělé a tři rakvičky dětské.

Objekt byl postaven hrabětem Hubertem Karlem Sigmundem Františkem Josefem Harnoncourtem – Unverzagt (nar. 1. 5. 1850 v Praze) a jeho manželkou Josefinou Julií, rozenou Mitrovskou z Nemyšle (nar. 29. 11. 1852) jako rodinná hrobka pro jednu z větví Harnoncourt. Poslední pohřeb do hrobky se konal patrně roku 1935.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.hajany.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA