Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vranovice

Historie
Vranovice vstupují do historie koncem roku 1257 věcnou poznámkou o přifaření do Přibic. Tato duchovní správa existovala až do roku 1870. V té době byl pro faru zakoupen dům a byla dokončena výstavba kostela Navštívení P. Marie. Hlavní oltář je dílem Antonína Jurgrikla ze Znojma. Od roku 1257 náležely Vranovice klášteru Premonstrátů v Dolních Kounicích. Po jeho zrušení r. 1528 v pol. století získal obec místokancléř hrabství českého Jiří Žabka z Limberka a o něco později Albrecht Černohorský z Boskovic. Po bitvě na Bílé hoře se staly Vranovice majetkem rodu Ditrichštejnů později Herbesteinů.

Staří obyvatelé Vranovic se živili výhradně rolnictvím a vinohradnictvím. Např. v r. 1574 bylo zde kromě panského dvora ještě 15 lánů, 7 půllánů a 35 podsedníků. Vinohradů tehdy bylo 37. V panském luhu se pěstoval chmel a v jednom velkém jezeře Časov mohl loviti ryby bohatý i chudý. Při dvoře byl panský pivovar, který zanikl neznámo kdy.

Rozvoji obce přispěla výstavba železnice a do její historie se zapsala první srážka vlaků v nádraží dne 7. července 1839. Přestavba žel. stanice a vybudování druhé koleje probíhaly od roku 1921 do 1936. Se stavbou místní dráhy Vranovice - Pohořelice bylo započato v roku 1895, tato je dosud v provozu. To, že obec byla přístupna k železnici, stala se navštěvovaným střediskem obratů okolních vesnic, kteří jezdili po železnici směrem na Brno a Břeclav za obchodem a prací.

V roce 1887 byla vybudována silnice na Ivaň, v roce 1899 k Velkým Němčicím. V letech osmdesátých tohoto století upravena silnice Pohořelice - Velké Němčice přes obec jako silnice I. tř.

K památce osobností patří deska u kostela, jako památka na Jana Janka letce bojujícího proti Němcům za 2. světové války ve Francii a Anglii a sloužícího u 311. čsl bombardovací perutě. Narodil se 30. 3. 1918 v Přibicích.

Vznik obce, jejíž název pravděpodobně souvisí se jménem Vrána je dokladován řadou nalezišť v prostoru, kde se nacházel cukrovar postavený v r. 1872 a na některých místech, kde se prováděla výstavba železniční tratě Vídeň Břeclav - Brno /vranovické nádraží, železniční most/. Sbírku tvoří poháry, džbánky, mísy, avarské nádobí z 6. 7. století. Mimo to nalezeny desítky koster dokonce i v dřevěných rakvích. Sbírky uloženy ve vídeňském a Zemském museu.

V roce 1656 měly Vranovice 81 čísel. V roce 1790 pak 85 čísel a 562 obyvatel. V r. 1890 224 čísel a 1435 obyvatel a v roce 1930 již 419 čísel s 1911 obyvateli. V současnosti obec má 670 čísel a 1950 obyvatel.

Nejstarší kronika obce pochází z roku 1890, popisuje však řadu historických událostí z dřívějších desetiletí. Podle ní obec prožila řadu pěkných i špatných údobí, někdy až spíše katastrofických.

Požáry postihly Vranovice v roce 1840, 1859 a 1860. Ten první vznikl od jiskry lokomotivy, při projíždění vlaku. Půl vesnice vyhořelo /20 domů, 37 domků, 27 stodol, 7 lidi přišlo o život/. Shořela škola i kořalna. Požár v roce 1859 v prosinci, zničil mnoho stavení a stodol sedláků a tím i mnoho dobytka, drůbeže, obilí, slámy, dřeva a pod. Požár v lednu 1860 byl založen rukou nešlechetnou proto, aby poškodil majetek občanů, kteří neutrpěli škodu při požáru před rokem. V okolních vesnicích se uspořádaly sbírky na vyhořelé.

Vesnice byla dále postižena v r. 1849 cholerou. Tato nemoc tehdy řádila jen v chalupách. Zemřelo 34 lidí. Znovu vypukla 11. srpna 1855 a v 6 týdnech zemřelo 87 lidi. Denně se pohřbívalo 4 - 9 osob.

Přírodní katastrofy tj. značné množství vody po zimě způsobilo značné škody v r. 1901, naopak velké sucho v r. 1908. Řada let s menšími následky při zvýšené hladině vody se projevilo v průběhu celého století do výstavby mušovských jezer.

Největší krupobití byla v červnu 1892 a srpnu 1889 kdy byla zničena veškerá úroda a vytlučena okna. Kroupy veliké jako slepičí vejce, neforemné kusy ledu padaly z nebes.

Nejvíce Vranovice utrpěly za třicetileté války, stejně tak postiženy v roce 1792 za vpádu Rusů a Sasů, jimž obec muse1a vyplatit velké výkupné. V letech 1805 - 1809 prošla Vranovicemi část francouzských vojsk.

Památky

Socha Svatého Floriána
(ev. č. 1816, v parčíku, ve vlastnictví obce)
Na dnešní místo do jednoduché čtvercové ohrádky z pletiva mezi čtyřmi lipami byla přestěhována v roce 1868, aby uvolnila místo pro stavbu kostela. Na obdélníkovém čtyřbokém soklu s nápisem, ukončen profilovanou římsou, na které stojí kamenná socha světce v životní velikosti oděna v šat římského vojáka. Socha je z roku 1799. Přilehlá ulice se nazývá U Floriánka.

Kostnice
(ev. č. 1817, v obvodní zdi hřbitova, ve vlastnictví obce)
Centrální stavba kruhového půdorysu typu středověkého karneru – 17. století. Vsazena do obvodní zdi hřbitova. Fasáda hladká s pravoúhlým vchodem. Střecha ve tvaru kužele s dřevěnou šindelovou krytinou. Po opravě střechy v roce 1993 byla v roce 2000 provedena oprava fasády dle připomínek a požadavku památkového ústavu.

Kaple
(evid. č. 1818 -- drobná klasicistní stavba, dnes na ulici Ivaňské při silnice do Ivaně (dnes již v zástavbě).
Obdélníkový půdory s polygonálním závěrem. Klenba kaple valená. Posvěceno v září 1906 k poctě P. Marie, Matky dobré rady. Stavbu financoval Antonín Exl s manželkou. Ve vlastnictví obce.

Boží muka
(ev. č. 1819, u železničního přejezdu, vlastník obec, 17. 4. 1945 zničena zásahem granátu. Obnovena občany)
Tradiční barokní typ božích muk z 1. poloviny 19. století, důležitý orientační bod. Čtyřboký hranol s protínanými hranami na čtvercové základně. Jednoduchá římsa, střecha stanová s taškovou krytinou. V čelní straně hluboká nika půlkruhově zaklenutá. Opravená. Nutné jsou ještě úpravy bezprostředního okolí (dlažba, ozelenění).

Kostel
Posvěcen ke cti Navštívení Panny Marie 29. 5. l870.

Výstavba probíhala v letech 1868-1870, stavbu provedl židlochovický stavitel Josef Jelínek, varhany dvoumanuálové se 14 rejstříky postavil známý znojemský varhanář Benedikt Latzl. Poslední oprava s laděním provedena v roce 1995. Kostel je v majetku církve římskokatolické. Probíhají jednání o možnosti zápisu mezi nemovité kulturní památky. Další podrobnosti, týkající se nejen kostela, ale i okolních obcí, je možno najít v publikaci, kterou zpracoval Jiří Mareček, technický administrátor děkanství mikulovského v červnu roku 2001. K zapůjčeni v kostelní knihovně nebo na obecním úřadě.

Pomník padlým občanům
V l. světové válce je umístěn za kostelem, dílo kamenického mistra Dvořáka z Břeclavi z roku 1925. Na podstavci - fotografie a jména padlých v bojích. Kříže v obci a jejím okolí je umístěno několik křížů. Jedná se kříže kamenné nebo mramorové, které nahradily dřívější dřevěné.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vranovice.org/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA