Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chudčice

Obec Chudčice naleznete 20 km severozápadně od města Brna v mírné, příčné sníženině, geologicky dobře známé zlomové oblasti - Boskovické brázdě.

S obcí jsou svázány historické poznatky o osídlování jižní Moravy, ať již Kelty, Kvády či Slovany. V jejich věku byly Chudčice rovněž součástí Velkomoravské říše.

Historie
Chudčice patří k nejstarším slovanským osadám na sever od Brna.Jak byla zdejší oblast osidlována obyvatelstvem,můžeme usuzovat podle archeologických nálezů v oblasti Tišnovska.

V pravěku, asi 40 000 let př. n. l. žilo místní obyvatelstvo v tlupách.Živilo se sběrem poživatelných částí rostlin a lovem zvěře.Prokazují to nálezy fosilních zbytků ve sprašových hlínách u Tišnova.Když tento první pravěký lid starší doby kamenné opustil střední Evropu,zůstala oblast Tišnovska dlouhou dobu bez lidského osídlení.

Teprve 4 000 let př. n. l. bylo toto území postupně znovu obydleno zemědělským lidem a dokonalejší kulturou.Tento lid přišel z jihovýchodních vyspělých oblastí a je označován jako lid mladší doby kamenné.Vyráběl hlazené a vrtané kamenné nástroje - motyky, sekery, mlaty, zbraně. Pálil a zdobil hliněné nádoby, choval domácí zvířata a zabýval se primitivními formami polního hospodářství. Tito obyvatelé zakládali malé osady i na území Boskovické brázdy, v které Chudčice leží.

V době bronzové vedla Boskovickou brázdou důležitá obchodní cesta směřující z jihu na sever.Svědčí o tom nálezy surového bronzu,bronzových svitků,bronzových nástrojů i celých depotů,tj.skladů tehdejších obchodníků.Byly náhodně objeveny u Malhostovic,Kuřimi a u Železného.

Asi 500 let př. n. l. přišli do zdejší oblasti Keltové - válečníci,obchodníci a řemeslníci.Dokumentují to náhodně objevené zbytky jejich chaty na trati Pod Čebínkami u Moravských Knínic.

Na počátku našeho letopočtu byly keltské kmeny na Moravě vystřídány germánskými kmeny Kvádů. O jejich pobytu v regionu není mnoho přímých důkazů. Od 5. století našeho letopočtu začínají pronikat do střední Evropy ze své pravlasti mezi řekami Vislou a Dněprem první slovanské kmeny. Osazovali nejdříve rovinné oblasti při hlavních tocích řek Moravy a Dyje.Zde také vznikají hlavní střediska jejich první říše - Říše velkomoravské (Mikulčice, Pohansko, Staré Zámky u Líšně). Z těchto oblastí pronikali Slované na sever,proti proudům řek do pahorkatin.

Území Tišnovska bylo součástí Říše velkomoravské.Pravděpodobně sem brzy proniklo i křesťanství.
Život ve zdejší oblasti souvisle pokračoval i po zániku Říše velkomoravské,kdy se Morava dostala do zájmové sféry českých knížat z rodu Přemyslovců.

Pro toto ranné historické období nemáme z našeho regionu žádné písemné zprávy.Dá se však dost přesně rekonstruovat postup slovanského osídlování,spojený s názvy osad,které jsou na Tišnovsku vždy české.

Turistické trasy a výlety
- Výlet lodí po Brněnské přehraděvýlet lodí z Chudčic do Brna
- K hradu Veveříturistická trasa lesem kolem obory
- Šmelcovnavýlet klidným údolím Bílého potoka

Cyklotrasy
V okolí Chudčic prochází významná "Pražská stezka", která spojuje Prahu s Brnem. Trasa je značena žlutočerně. Délka trasy je 250 km a prochází přes města Kutná Hora, Čáslav, Bystřici nad Pernštejnem, Doubravník, Tišnov, Veverskou Bitýšku.

Cyklotrasa 5231
Brno, Mokrá Hora - Kuřim - Chudčice - Veverská Bítýška.

Kamery v okolí Chudčic
- Tišnov - kruhový objezd u vlakového a aut. nádraží (ul. Janáčkova) - 10 km
- Tišnov - Městský úřad Tišnov (nám. Míru) - 10 km
- Lyžařský areál Klínek - Předkláštěří - 12 km

Koupaliště Chudčice
Koupaliště v Chudčicích naleznete uprostřed obce, za kulturním domem. V areálu koupaliště se nachází dva bazény, z toho jeden pro děti. K vybavení koupaliště patří sprchy, WC, šatny. V areálu najdete též stánek s občerstvením.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://chudcice.com/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA