Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Níhov

Obec leží na východním úpatí Českomoravské vrchoviny asi 10 km severně od Velké Bíteše, kde je přivaděč k dálnici Praha - Brno. V blízkosti protéká potok Bařina a nalézá se zde 5 rybníků, z nichž největší je Bařina a další např. Halda a Tomkův. Návštěvníci je mohou využívat ke koupání a rybolovu. V okolí jsou vhodné trasy jak pro pěší turistiku, tak pro cykloturistiku.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1349, kdy obec patřila k panství Osovskému. Od roku 1537 patří Níhov k panství Náměšťskému. Obyvatelé obce se živili především zemědělstvím a drobnou řemeslnou prací: Teprve stavba nové železnice dala i jiné pracovní možnosti. Ke konci druhé světové války se zde na několika místech ukrývali letci z amerického zásobovacího letounu sestřeleného u Tišnova dne 17. 4. 1945. V 90. letech 20. století dostal i Níhov, stejně jako sousední obce, obecní samosprávu vyloučením z Velké Bíteše.

V roce 1997 byla postavena mateřská škola, v roce 2000 byla obec plynofikována a v roce 2003 byl uveden do provozu obecní vodovod.

Historie obce
Původně ves, ležící severovýchodně od Velké Bíteše v nadmořské výšce asi 470 m, patřila již počátkem 14. století k Osovskému panství. V roce 1365 prodal ji Jindřich z Osové Janu staršímu z Meziříčí, od meziříčských se dostala přes Lacka z Kravař na druhou linii pánů z Lomnice a s nimi k Náměšti, kde byla až do zrušení poddanství v roce 1848. Současně, zvláště pak v létech 1412-1470 , existoval vladycký rod pánů z Níhova, který měl majetek jak ve vsi samé, tak např. i v Rozseči, Vidoníně nebo Osové Bítýšce. Robotou byli osadníci povinni své vrchnosti, desátky odevzdávali i vrchnosti církevní – faráři v Březí – kam Níhov patřil.

Velmi zajímavá je historie vzniku níhovské školy: s vyučováním bylo započato v roce 1822, první učitel byl Josef Vokůrka, tkadlec a námezdní dělník, který se v uvedeném roce přistěhoval. Původně bylo vyučováno „po domech“, pak v bytě učitele v č. p. 8, později byla tato privátní škola přeložena do chaloupky u č. p. 3. Teprve v padesátých letech 19. století bylo za prvního skutečného učitele Jana Kouřila započato se stavbou takzvané staré školní budovy, která nesloužila dlouho, byla obcí prodána Josefu Hamříkovi a místo ní byla postavena budova nová, která s různými úpravami sloužila až do roku 1978, kdy byla škola v Níhově pro malý počet dětí uzavřena. Za léta kdy škola v Níhově existovala, se vystřídala řada učitelů, z nichž mnozí např. Vilém Kožnárek a Jan Vetiška jsou známi i starším občanům velkobítešským.

Stejně jako škola, byl v Níhově založen i jeden z prvních požárních sborů v našem okolí. Bylo to v roce 1895 za starostenství Jana Jaška.

Počet domů a obyvatel se různil. Je uvedeno, že počátkem 17. století měl Níhov 12 domů se 76 obyvateli, po válce třicetileté byly dva domy pusté a jen 10 domů slabě osazeno, v roce 1794 zde bylo již 16 domů s 141 obyvateli, v roce 1837 je zapsáno 24 domů a 191 lidí, v roce 1900 již 37 domů a 291 obyvatel a v roce 1931 bylo ve 46 domech 244 občanů.

Obyvatelé obce se živili především zemědělstvím a drobnou řemeslnou prací. Teprve stavba nové železnice trati dala i další pracovní možnosti, obživu, byly přineseny i nové společenské názory.

Okupace obce, válečná léta a dny osvobození se podobaly v průběhu sousedním obcím. Po osvobození se začal i Níhov měnit: byly postaveny veřejné i obytné budovy, provedeny úpravy návsi a zbudována kanalizace, zřízena nová prodejna, hostinec Jednoty a další. V roce 1957 bylo v obci založeno JZD, které hospodařilo samostatné do roku 1970 a dosahovalo výborných výsledků. V tomto roce bylo sloučeno s JZD Lubné a v roce 1974 přešlo do JZD Horka v Křoví.

Po změnách v politice zemědělského hospodaření se velké zemědělské celky rozpadají na menší. I družstevníci v Níhově si založili samostatné Hospodářské obchodní družstvo. V 90. letech 20. století dostal i Níhov, stejně jako sousední obce obecní samosprávu vyloučením z Velké Bíteše. V roce 1997 byla postavena mateřská škola, v roce 2000 byla obec plynofikována a v roce 2003 byl uveden do provozu obecní vodovod.

V roce 1993 proběhly oslavy 100. výročí založení hasičského sboru, v roce 1997 125. výročí postavení zdejší kaple.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=382, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA