Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čestice

Na západ od Volyně nad údolím potoka Peklov se na Šumavském podlesí nachází starobylá osada Čestice, která vstupuje do historie již v roce 1243.

Dne 17. října 2006 byl Parlamentem České republiky obci navrácen statut tzv. městyse.

Historie

Na prahu Šumavy ležící městys Čestice,  je připomínán ve 13. století, kdy na zdejší tvrzi sídlil rod Česticů. Panství přešlo na konci 16. století na Hodějovské, po bělohorské bitvě jej získal Jindřich Hýzrle z Chodů. Z dalších vlastníků můžeme připomenout Karla Reye, který zanedbané hospodářství přivedl k rozkvětu. Dobrým majitelem byl i hrabě de Malabaila, za kterého fungoval pivovar.

Dominantou Čestic je dvoukřídlý raně barokní zámek z poloviny 17. století patřící obci, po domluvě veřejně přístupný. Nad obcí na vrchu Kalvárie se tyčí poutní kaple Povýšení sv. Kříže. Šestiboká stavba s kopulí a 4 okolními kapličkami připomíná menší antický chrám. Opodál se skrývá poustevna a na nedaleké telekomunikační věži je volně přístupná vyhlídková plošina.

Nejcennější památkou Čestic je  původně románský kostel Stětí sv. Jana Křtitele z první poloviny 13. století. Později byl kostel přestavěn a zaklenuta loď. Vedle něj je fara z r. 1817.

Památky


Románský kostel Stětí sv. Jana Křtitele
Z počátku 13. století (jeho východní část od triumfálního oblouku, presbyteriář a kněžiště byla přestavěna ve slohu rané gotiky).

Barokní zámek
V zámeckém parku se nachází barokní zámek z druhé poloviny 17. století. V současné době je v něm umístěna knihovna, obecní a matriční úřad, v druhé části malé regionální muzeum s výstavní síní.

Renesanční kašna
Před zámkem je kamenná renesanční kašna z tesaných kvádrů, kterou nechal postavit hrabě Rey v letech 1815 až 1827.

Socha sv. Jana Nepomuckého
Na návsi stojí v životní velikosti socha sv. Jana Nepomuckého z počátku 2. pol. 18. století.

Kalvárie
Jedná se o soubor 6 staveb stojících na návrší nad obcí, pochází z roku 1821. Hlavní svatyně – kaple povýšení sv. Kříže -  je postavena ve slohu vlašské renesance, v předsíni stojí 12 dórských sloupů, okolo svatyně jsou postaveny čtyři menší výklenkové kaple křížové cesty.

Kaple Matky Boží
Na svahu se nachází kaple Matky Boží – kapli nechala zbudovat hraběnka Reyová jako dík za své uzdravení v roce 1820.

Chaloupka s freskovou malbou
Za žulovými balvany stojí dřevěná se šindelem pokrytá chaloupka s malou věžičkou na střeše, postavená roku 1821. Uvnitř je možné zhlédnout zachovalou freskovou malbu starého poutníka.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.strakonice.net , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA