Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pohorovice

Obec Pohorovice se nachází v okrese Strakonice, kraj Jihočeský.

Částí obce Pohorovice je také Kloub.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1227.

Zájímavost ke Kdanskému dvoru - (č. p.4) v Kloubě a ke Kloubu
Kdanský dvůr byl od pradávna svobodný (tzn. nepatřil vrchnosti, jeho majitel byl tzv.svobodník, který byl poddaný přímo králi, svůj majetek zapisovali nejdříve v Zemských deskách stejně jako šlechta, ale později byly pro tyto zápisy příslušné nové knihy tzv. "Knihy svobodnické" neboli "Libri liberorum").

Prvním svobodníkem byl Václav Daněk, který v roce 1534 svědčil na jedné listině v královském městě Vodňanech. V roce 1603 zde hospodařil svobodník Matěj Daněk, jehož potomci zde hospodařili až do roku 1713 (r. 1654 je uváděn v berní rulle svobodník Jakub Daněk, který vlastnil 45 strychů polí a větší počet dobytka, r. 1667 Šimon Kdaněk).

Po roce 1713 došlo na nějakou dobu k zániku svobodství. Dne 26. 9. 1764 koupila protivínská vrchnost (knížata Schwarzenberkové) od vídeňského měšťana Antonína Malého svobodnický dvůr v hodnotě 6 000 zl. V roce 1774 zakoupil dvůr „Kdaňský“ František Spazier, vrchní ředitel buqoiského panství. Roku 1778 se uvádí svobodník Jan Mannlicher, který zde nejspíše seděl až do konce 18. stol.

Roku 1802 se jako majitel uvádí Vojtěch Mick, nadporučík koburgského dragounského pluku.Téhož roku 1802 přešel 50 hektarový svobodnický dvorec na bratry Václava a Martina Štěpánkovi a v tomto rodě zůstal statek až do roku 1956, kdy byl zkolektivizován a majitelé vyhnáni. Kdanský dvůr byl pak kolem poloviny 19. století rozdělen na dvě stejné části, čímž vznikla nová usedlost č. p. 20, která si dodnes zachovala selskobarokní ráz.

Ke svobodství v Kloubě patřily také chalupy č. p.21 a 8, kde se říkalo "V židovně", bydleli v nich židé, kteří zde vyráběli tzv. flůs-draslo, základní bázi pro výrobu skla (svobodníci měli právo na svých dvorech usadit tyto Židy a mít i vlastní poddané). Svobodníci z Klouba a sousedních Pohorovic často vedli spory s protivínskou vrchností týkající se práva honitby na svých pozemcích. Svobodníci z Klouba a Pohorovic organizačně spadali pod tzv. svobodnickou čtvrť, kterou zastupoval starosta svobodníků sídlící v Klášterském Mlýně u Kašperských Hor.

Bývalý Kdanský dvůr (dnes č. p.4 a 20) se nachází přímo na návsi na jejím horním konci při cestě směrem do Dvorců a Radán. Na návsi se také nachází "ušatá" kaplička (tyto "uši" jsou typickým architektonickým znakem místního selského baroka) z roku 1818, dále pak stojí za shlédnutí statky č. p. 3, 12 a 23. Před statkem č. p. 20 se natáčela scéna k filmu "Strakonický dudák".

Nejstarší písemná zmínka o vsi je z 1. ledna 1335, kdy král Jan Lucemburský udělil Vodňanům privilegium s darem poloviny Kloubu (tehdy psáno Chlub) a několik dalších vesnic. Tento dar nejspíše zůstal nerealizován, neboť se Kloub později uvádí jako součást rozsáhlého hlubockého panství. Dříve však patřil Kloub s rychtou ve Chvaleticích k "zámku píseckému".

Zajímavá je zpráva z počátku husitského hnutí, kdy v roce 1416 byla přepadena a vypálena písecká fara. V seznamu útočníků najdeme také obyvatele Kloubu. Z roku 1490 pochází nejstarší urbář hlubockého panství. Kloub je zde zapsán pod správou rychty v nedalekých Chvaleticích. Z hlubockého urbáře pro r. 1490 se dovíme, že zde žili tito osedlí: Jan, Daněk (držel dvě usedlosti), Mácha, Vít, Ouhleda, Heryně, Kohút, Janek, Hustý, Kropáč, Dubec, Vácha a Velek.

Majitelem hlubockého panství se po králi stal podnikavý šlechtic Vilém z Pernštejna a na Helfštýně, který celé hlubocké panství koupil za 24 000 zl. uh. Poté byl Kloub značnou část 16. století v majetku nižší šlechty (Vamberští z Rohatec, Čejkovští z Čejkova). R. 1562 koupil panství hlubocké velmož Jáchym z Hradce.

Roku 1590 se na krátkou dobu dostal Kloub opět k Písku, ale roku 1640 byl prodán Mikuláši Radkovci z Mirovic, který jej roku 1700 prodal k protivínskému panství schwarzenberskému, ke kterému přináležel až do první pozemkové reformy r. 1921.

Po roce 1700 byl Kloub spojen s obcí Pohorovice a do roku 1870 také s obcí Křtětice do společenství těchto vesnic. Když se obec Křtětice roku 1870 oddělila, ta i nadále zůstaly obce Pohorovice a Kloub jednotnou obcí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.pohorovice-kloub.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA