Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sousedovice

Historie obce
Sbírka archeologických nálezů dokládá, že území dnešních Sousedovic obývají lidé více, než 2000 let. Na vrchu nazývaném Hradiště byla již osada v době starší železné (asi ve 4. stol. před Kristem), která byla obehnána kamennými valy. Původní obyvatelé hradiště náleželi zřejmě k pokolení kamenných mohyl.

Opustili je asi krátce před 2. stol. před Kristem, neboť z mladší doby železné nebyly objeveny žádné nálezy. Teprve kolem 7. století po Kristu bylo hradiště znovu osídleno slovanským kmenem. Slované obnovili skoro zaniklé hradiště a ještě vybudovali při jižním valu druhou část - předhradí, které spolu s hradištěm bylo používáno podle dostupných zpráv až do 10. stol. po Kristu. Svědčí o tom nálezy starší i střední hradištní keramiky (střepů, hliněných nádob). Byly nalezeny i nože, přeslen, kosti zvířat apod.

První zmínka o Sousedovicích se datuje z roku 1243, kdy Bavor I. daroval část Strakonického hradu s několika vesnicemi, mezi nimiž byly i Sousedovice, konventu řádu sv. Jana Maltézského.

O historii obce se dočteme v místní kronice, která byla založena r. 1924. Prvním kronikářem se stal řídící učitel zdejší dvojtřídní školy Václav Kšanda, který měl spoustu pokračovatelů. Bohužel, kronika nebyla vedena pravidelně, a proto v ní mnoho, jistě důležitých údajů, chybí. Z kroniky se dozvíme, že v r. 1836 byla slavnostně otevřena škola, která byla v současné době pronajata Oblastní charitě ve Strakonicích.

Úryvek z kroniky
Obec má vlastní kroniku od roku 1924,  zde je krátký úryvek z doby jejího vzniku:
Mezi Sousedovicemi a obcí Drachkovem a Pracejovicemi táhne se rozsáhlý les Hůl (Hol), v němž jest hajný Pitrák, ubytovaný v hájovně, bývalé to pohodnici.
Lid usadil se při potoku tekoucím od nynějších Smiradic v blízkosti Hradiště samotného, které jim sloužilo za jakousi strážnici, což mělo v tehdejších nejistých dobách velikou důležitost.

Sousedovice je politická obec. K ní připojena jest osada Smiradice ve 13 popisných číslech. Sousedovice samy mají celkem 40 pop. čísel. Obyvatelstvo obce jest skoro vesměs zemědělské. Kdo mají méně pozemků, hledají zaměstnání ve Strakonicích v tamnějších továrnách. Řemeslem neživí se v obci nikdo, vyjma kováře, Němce Cyrila, ale i ten vedle řemesla provozuje polní hospodářství.

Umístění obce

Sousedovice se nachází v jihočeském kraji asi 5 km od města Strakonice směrem na Mutěnice. Leží na úpatí hory Hradiště (600 m). Západně se tyčí kopec Kamenná Bába zvaný také Skalice (555 m) a na jihozápadě směrem na Libětice se táhne podlouhlý vrch Kbýl (664 m). Všechny tři hory jsou zalesněny.

V údolí mezi Skalicí a Kbýlem leží malá osada Smiradice, která patří k obci Sousedovice. Mezi Sousedovicemi a obcemi Drachkov a Pracejovice se táhne rozsáhlý les Hůl. Sousedovické údolí je tedy sevřeno ze severu příkrým svahem od Kamenné Báby, od jihu jednak svahem Hradiště a částečně též svahem Kbýlu.

Je zajímavé, že Sousedovice leží v pásmu, kde z celého okresu jsou nejmenší dešťové srážky.

Významnou památkou je kaplička, která stojí na návsi. V r. 2002 byla dokončena její rekonstrukce i se zavedením elektronického zvonění a večerního osvětlení objektu. Její okolí bylo oploceno a upraveno.

Vedle budovy obecního úřadu najdeme Pomník padlým vojínům v 1. světové válce postavený v roce 1936. Zhotovil ho Jan Hlinka z Hodějova u Volyně. Během r. 2001 byl pomník oplocen a jeho okolí bylo osázeno jehličnany. Téhož roku byla provedena celková rekonstrukce budovy obecního úřadu, v níž se nachází i místní knihovna a prodejna Jednoty Volyně.

Společenský život
Společenské akce a kulturní život v obci zajišťují místní organizace Sboru dobrovolných hasičů a Českého červeného kříže s částečnou spoluprací OÚ Sousedovice. Každoročně se v obci konají akce jako je tradiční masopustní průvod obcemi Smradice, Libětice, Sousedovice, dále maškarní karneval pro děti, oslava Dne matek, pouťová zábava a mikulášská besídka.

SDH Sousedovice má v naší obci velkou tradici (byl založen v r.1921). Členové sboru se účastní hasičských soutěží, přímo v obci se každoročně uskutečňuje turnaj o Pohár starosty.

V Sousedovicích působí i Myslivecké sdružení Hradiště, které mimo jiné v lednu pořádá myslivecké plesy.

V obci působí množství drobných podnikatelů, z větších firem zde má sídlo stavební firma Znakon, a. s., strojírenský závod MBM Westra a ZZN Strakonice. I přes protesty většiny obyvatel se v r. 2002 vybudovala a zkolaudovala stavba obalovny živičných směsí v blízkosti obce.

Existence fotbalového klubu v obci Sousedovice vyžaduje rovněž vynaložení finančních prostředků na jeho provoz a prezentaci. V roce 1997 byla zahájena stavba moderního sportovního areálu zadaná místní firmě Znakon. V srpnu 2000 se konalo jeho slavnostní otevření za účasti řady významných osobností. Čestným výkopem legendy českého fotbalu Antonína Panenky byl zahájen provoz fotbalového hřiště. První zápas odehrálo mužstvo mladších žáků, kteří změřili své síly s mužstvem z Radošovic. Hlavní zápas hráli mužstva FC Westra Sousedovice s internacionály Slavie Praha. Otevření přihlíželo asi 500 diváků.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sousedovice.info, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA