Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Radomyšl

Malebné historické město s 1 150 obyvateli se nachází 7 kilometrů od Strakonic směrem na Blatnou.

Městský znak Radomyšl obdržela již roku 1605 za vlády velkopřevora Matouše Děpolta z Lobkovic. Jedná se o bílou orlici v červeném štítě se zlatou zbrojí a korunou, se zlatou pružinou přes prsa a křídla. Nad její hlavou je umístěn maltézský kříž.

Historie
Bohatá historie obce sahá až do pravěku. Archeologický výzkum prokázal osídlení sahající do 5. století našeho letopočtu. V samém centru obce bylo odkryto rozsáhlé pohřebiště, pocházející z dob osídlení prvními Slovany ve 12. století. Od 14. století byla bohatá historie obce neodmyslitelně spjata s řádem Maltézských rytířů.

První písemná zmínka o Radomyšli je z roku 1284, kdy byla obec zmiňována jako majetek panského rodu Bavorů ze Strakonic. V této souvislosti se loňském roce uskutečnily v obci velkolepé oslavy.
Již ve 14. století byl obci udělen statut „městys“, jehož přidělení bylo považováno za velice prestižní záležitost a uděloval ho na žádost šlechty sám panovník úspěšnému sídlu.

Bohužel tento statut jako oficiální administrativní kategorie zanikl nástupem minulého režimu v roce 1948. Obci Radomyšl byl navrácen statut městys až po padesáti letech. V úterý 17. října 2006 byl zástupcům obce předán v budově Poslanecké sněmovny dekret, navracející obci Radomyšl tento statut. Listinu předával předseda poslanecké sněmovny pan Vlček. V roce 1998 byl Parlamentem České republiky obci udělen prapor.

Slavní rodáci
Z radomyšlských rodáků připomeňme alespoň ty nejznámější: Jana Křtitele Medlína, maltézského rytíře, spisovatele, obrozence a zahradníka krajiny, nálezce Rukopisu Zelenohorského na Zelené Hoře u Nepomuku, Josefa Kováře a Dr. Norberta Čapka, který se stal zakladatelem společnosti československých unitářů a který byl umučen nacisty v době okupace.

PhDr. Miloslava Novotného, literárního historika, bibliofila a spisovatele, známého vydavatele života Boženy Němcové a dalších českých klasiků. Radomyšl vstoupila i do světové literatury. Na Dolním náměstí u pantáty Melichárka nechal Josefa Švejka přespat Jaroslav Hašek v románu Osudy dobrého vojáka v průběhu jeho jihočeské anabáze.

Rovněž nelze nevzpomenout předního jihočeského historika a badatele Dr. Bohumíra Lifku, mimo jiné člena řádu Maltézských rytířů.

Při  oslavách 60. výročí ukončení 2. světové války byla na rodném domě v Radomyšli odhalena pamětní deska dalšímu významnému rodákovi Janu Matějkovi, pilotovi 311. bombardovací perutě RAF.

V  roce 2005 byla vydána nová kniha o Radomyšli – „Rytíři svatého Jana aneb duše jihočeské krajiny kolem Radomyšle“. Autorem této unikátní publikace je spisovatel, básník Ondřej Fibich , který o své knize říká:

„Každé místo má své dějiny, ale málokterému je věnována taková pozornost jako malému městečku Radomyšl. Do třetice po předchozích publikacích historických a archeologických - přicházím se svou výpovědí o fascinující krajině, kterou jsem procházel 25 let. Učinil jsem mnohé objevy (zaniklé středověké vsi), všímal jsem si maličkostí a zkoušel psát o krajině a jejích lidech z neobvyklých úhlů. Použil jsem fantazii i moderní měřící přístroje, uvažoval jsem nad horoskopy i středověkou češtinou, zkoušel se vcítit do mentality předků a vyčíst dávné stopy krajiny z map i hlíny. Nakonec jsem zjistil , že místní genius loci v sobě skrývá mnohé poklady. Kniha je otevřeným svědectvím, že život je kontinuitou a zároveň nikdy nekončícím objevováním“.

Pamětihodnosti

Pro bohatou historii a velké množství památek je obec velice atraktivní pro turisty. Nejen z kalendářů je známé místní selské baroko. V centru obce se pyšně tyčí věž gotického kostela sv. Martina se zachovalým románským jádrem. Od kostela, kolem rybníka „Vražda“ vede lipovou alejí unikátní kamenná křížová cesta z 18. století.

V krytých výklencích kapliček byly dříve umístěny obrazy malované na plechu. Bohužel jejich stav je velmi špatný, a tak posloužily alespoň jako předloha žákům 9. třídy základní školy pro namalování originálního cyklu obrazů jednotlivých zastavení. Tento projekt pod názvem „Po stopách historie“, se uskutečnil pod záštitou náměstka hejtmana Jihočeského kraje MUDr. Vladimíra Pavelky.

Na konci křížové cesty nás čeká nejen nádherný pohled na Šumavu ale hlavně barokní poutní kostel sv. Jana Křtitele, který je známý také díky filmové svatbě Troškovy „princezny ze mlejna“. V kostele se skvělou akustikou se několikrát ročně konají koncerty a byla zde natáčena hudba A. Vivaldiho.

Pokud bude turista pokračovat dále směrem na nedaleký Osek, narazí po několika minutách v lesíku Hájek na malý židovský hřbitov, kde je pochován Jákob Kafka, děd slavného spisovatele.

Současnost
Obec prochází velmi dynamickým vývojem. Vyrostl zde nákladem 15 milionů korun nový dům s pečovatelskou službou, na který částkou 7,7 milionu Kč výrazně přispěl Státní fond rozvoje bydlení. O nájemní byty, které poskytují starším občanům veškerý potřebný komfort, včetně kvalitní pečovatelské služby je velký zájem.

Nákladnou rekonstrukcí prochází již několik let 30 let stará základní škola. Výrazný krok se podařil v  roce 2005 rekonstrukcí školní jídelny a tělocvičny s pomocí dotace 2,3 miliónu Kč od Ministerstva financí. Nemalé prostředky byly díky dotacím z POV investovány i do dalšího majetku, zejména do komunikací.

Nákladnou rekonstrukcí prošla například zmíněná křížová cesta za významné finanční podpory podnikatele Karla Prillingera a Krajského úřadu – Jihočeského kraje.

Je zde nový supermarket a lékárna. Úspěšně se rozvíjí nová průmyslová zóna. Vedle již tradiční firmy Prillinger, zabývající se zejména prodejem náhradních dílů na zemědělské stroje, zde vyrostly nové haly společnosti Esco CZ Production, výrobce dřevěných podlah.

Z prostředků získaných prodejem pozemků na průmyslové zóně mohla obec dokončit několik let probíhající výkup pozemků v atraktivní lokalitě „Baborčice“ a zahájit tak historicky největší bytovou výstavbu. V letošním roce by díky dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj měla být zahájena výstavba infrastruktury a v příštím roce by zde měly vyrůst první domy.

Obci se rovněž v letošním roce podařilo získat dotaci z evropského fondu Phare na projekt „Radomyšl – turistická infrastruktura“, který je součástí dlouhodobého projektu na rozvoj turistiky pod názvem „Radomyšl – 900 let putování dějinami (krajinou rytířů až k zámku Franze Kafky)“. Z těchto prostředků bude rekonstruováno historické centrum obce a cesta ke kostelu sv. Jana Křtitele.

Společenský život
Významnou součástí života obce je bohatý spolkový život. Velmi aktivní jsou zejména hasiči, baráčníci a svaz žen. V roce 2005 oslavil 10. výročí skvělý pěvecký sbor sv. Martina. Úspěšnou sezónu mají za sebou dva hokejové týmy Sokola Radomyšl. Pod hlavičkou TJ působí nohejbalisté, volejbalistky a tenisté. Velmi početné je Myslivecké sdružení.

Pozadu nezůstávají ani menší tradiční spolky jako chovatelé, zahrádkáři, nebo včelaři, kteří letos oslavili 100. výročí od svého založení. Oblíbené jsou plesy pořádané místními spolky. Jako velmi dobrá volba se ukázalo založení tradice obecního plesu, který plesovou sezonu v březnu uzavírá. V roce 2006 se uskutečnil II. ročník. Je již samozřejmostí, že velmi aktivně se do společenského života zapojuje základní i mateřská škola.

Úspěchy obce
O tom, že obec prochází úspěšným obdobím, svědčí i skvělé výsledky v soutěži „Jihočeská vesnice roku“. Po několikaleté odmlce, kdy v roce 1997 získala skvělé 2. místo, se v roce 2003 opět přihlásila do této stále prestižnější soutěže a získala ocenění za práci s mládeží a podporu podnikání. V roce 2004 získala ocenění za uspořádání velkolepých oslav obce a zároveň získala v silné konkurenci celkové 3. místo.

Dalšího skvělého úspěchu dosáhla v červnu tohoto roku , kdy v Hradci Králové přebrali zástupci obce křišťálovou popelnici a šek na 20 000 korun za 3. místo v celorepublikové soutěži v třídění odpadu. Před Radomyšl se dostala pouze města Havlíčkův Brod a druhý Jablonec nad Nisou. Mimořádný úspěch, dosažený v této oblasti je výsledkem zejména několikaleté osvěty ve spolupráci s firmou EKO-KOM, která začíná již v mateřské a základní škole. Občané v Radomyšli dnes již dobře vědí, že třídění odpadu je důležité nejenom pro záchranu naší přírody, ale i pro jejich peněženky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.municipal.cz/radomysl, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA