Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Štěkeň

Štěkeň - starobylé městečko ve strakonickém okresu, ležící na levém břehu zlatonosné a perlorodé Otavy, při bývalé odbočce staré obchodní cesty Dobříšsko-Pasovské.

Historie

Zmiňována již v roce 1318. Bývala centrem samostatného statku. Ten se v roce 1622, kdy byl konfiskován Janu Malovcovi z Malovic skládal z městečka s pivovarem a čtyř vsí. V roce 1648 koupili Štěkeň Losiové z Losimthalu, kteří zbudovali na místě staršího sídla raně barokní zámek. Po vymření rodu v roce 1781 získal po dlouhých sporech jeho rozsáhlé majetky známý učenec Josef Mikuláš, hrabě z Windisch - Graetzu (1744 - 1802).

V roce 1784 byla Štěkeň povýšena na městys. Bylo zde mnoho známých osobností , mezi nimiž nejslavnější byla 8 denní návštěva císaře Františka Josefa I. Po vzniku republiky byl v rámci první pozemkové reformy velkostatek podle záborového zákona z 15. dubna 1919 rozparcelován.

A to jako na prvním šlechtickém majetku byla provedena pozemková reforma v vzniklé České republice. Poté zámek získal výměnou za areál na pražské Malé Straně řád IBMV (Ústav anglických panen), který se věnoval výchově a vzdělávání dívek. Zřídil zde mateřinec, noviciát a dívčí soukromou všeobecnou vzdělávací školu s internátem. Provinční představená sídlí ve Štěkni dosud. V současné době je v zámku umístěn Domov důchodců.

Historie vzniku názvu obce
Jméno je odvozeno od mužského jména Sčeken. Kratší tvar Sček (psáno Scek), je doložen k roku 1052. Tvar jména zněl původně Sčken, psáno Sczken neb Sczeken (r. 1318), jednou i Czeken (r. 1344). Mimo to se vyskytoval i vedlejší tvar Štěkna, psáno Czekna (r. 1331) nebo Sczekna (r. 1337). Od roku 1353 se již psalo “ze Štěkně”. Tvar Sčekna se čte ještě roku 1398.

Štěkeň a její osídlení

Jak je uvedeno v historických spisech, první zmínky o tvrzi, která byla postavena na místě nynějšího barokního zámku jsou ze začátku 14. století. Historický výzkum ukázal, že osídlení bylo mnohem starší. Když vynecháme osídlení Slovany, jsou tu také zmínky ze starší doby kamenné.

Již v raných dobách lidstva získal obchod značný vliv na rozvoj lidí. A tehdejším platidlem bylo zlato. A protože se v okolí Štěkně vyskytovali bohatá naleziště zlata, byl tento kraj již záhy osídlen Kelty. Ti zde budovali svoje sídla a těžili zlato. Mezi nejznámější naleziště zlata patří Modlešovické naleziště (asi 1,5 km od Štěkně) a naleziště u Starých Kestřan. Musíme si uvědomit, že tehdejší řeka Otava nebyla (relativně) klidná řeka. V jarních obdobích tehdy zaplavovala rozsáhlé okolí. Proto se uchylovali tehdejší lidé do výše položených míst (např. okolí Štěkně). Proto je zde mimo jiných keltských pozůstatků i známé keltské pohřebiště u Přeštovic (asi 1 km od Štěkně).

Škola
Předpokládá se, že škola ve Štěkni byla již v roce 1384. Potvrzuje to Nadání Mikuláše z Janovic a Vimperka, který hovoří o faráři, kaplanu a dvou "zpěvácích". Pod pojmem "zpěvák" se tehdy rozumělo kantor. Jiné staré podání vypravuje o škole bratrské ve Štěkni. Katolická protireformace po Bílé hoře zlikvidovala nejen bratry ale i školu. Dalších sto let škola ve Štěkni nebyla.

První zmínky o škole tedy pocházejí z roku 1741, kdy učil ve Štěkni na jednotřídce v domě č. p. 66 (staré číslo) Vojtěch Pokorný. U učitelství vydržel 41 let, po něm přišel Jan Potřebný (učil 35 let) a Antonín Potřebný (učil 55 let).

Výnosem c. k. Zemské školní rady ze dne 29. března 1871 byl jmenován na obecné škole ve Štěkni František Jílek a dalším výnosem z 21. října 1871 byl jmenován řídícím učitelem. František Jílek založil roku 1870 školní kroniku. Další z učitelů, který zde učil je Antonín Kubeš, u kterého prožil svých prvních pět let Josef Skupa.

Deset let zde učil Jan Jirka, který učil také mladého Františka Spilku hru na housle. Od roku 1919 na pětitřídní škole ve Štěkni konal funkci ředitele otec Bohumila Ullrycha. Délka novodobého školství ve Štěkni je 259 let. Od roku 1741 do roku 2000. V roce 1923 v obci byla zřízena Živnostenská škola pokračovací a měla dva ročníky. od 1.září 1939 zde byla zřízena měšťanská škola a začalo se učit ve dvou ročnících.

Soukromá škola cizích jazyků a hudby existovala v obci od roku 1922 do roku 1949. Vyučováno v zámku v Ústavu anglických panen. v roce 1881 začala přestavba školy a trvala 3 roky. Výstavba nové školní budovy v letech 1951-52 - dne 27.května 1951 byl slavnostně položen základní kámen. K součásti školy patří tělocvična, sportovní areál, mateřská školka (samostatná budova) a společná jídelna.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.steken.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA