Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velká Turná

Obec Velká Turná se nachází v okrese Strakonice, kraj Jihočeský.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1372.

Obec Velká Turná leží asi 12 km jihovýchodně od Blatné v nadmořské výšce 441 m n. m. Na zeměpisných souřadnicích: 49°21' s. š., 13°58'  v. d.

Obec má výměru 753,22 ha, a žije zde asi 140 obyvatel. Tato malebná vesnička patří do Jihočeského kraje. Jedná se o rybníkářskou oblast s možností rybolovu.

Ve středu na návsi stojí kaple sv. Jana Nepomuckého, v obci uvidíme stará selská stavení a památkově chráněný mlýn, který je postaven na Brložském potoce, protékajícím obcí.

Obec je členem Svazku obcí Blatenska. V provozu je rekreační zařízení ATC Milavý u stejnojmenného rybníka, vzdáleného asi 1 km od obce.

Historie

Pamětní kniha obce Velké Turné byla založena dne 20. března 1927 za starosty Josefa Dobeše. Ke kronice je přiložen barevný Polohopisný plán se změnami do roku 1927 a Mapka katastrální podávající přehled polních tratí. Tyto mapky kreslil Eduard Dobeš. První všeobecný oddíl kroniky, jak je zde psáno, "diktuje do péra V. Charvát, historik, prof." Z něho vyjímáme:

"V den založení této pamětní knihy, t.j. 20. března 1927, čítá obec Velká Turná 62 čísla domovní."

"Ani nejmenší pověsti nedochovalo se o původu vesnice. Není zde také nijakého krystalizačního bodu, kolem něhož byly by ostatní statky vznikaly v dobách dávných. Nalezl jsem zkazku, dle níž na statku číslo domu 5, číslo domu 43 (mlýn) a na mlýně zvaném "Kabelík" (mlýn při hořejším cípu rybníka Velkorojického) byl stejný malovaný znak a dle níž tyto tři budovy byly náležely jednomu majiteli. Jaký tento znak byl, nemohl jsem se dopátrati."

Původ jména obce
"Poněvadž tehdy neznal jsem ještě ssnskrtu, neodvážil jsem se rozhodovati o jazykovém původu záhadného jména Turná. Dnes zastávám názor, že slovo Turná je keltické, že i v keltičtině bylo rodu ženského a že přesně odpovídá sanskrtskému slovu turna, což jest příčestí minulé trpné od indoevropského kořene tvar - a zančí asi tolik jako "shromáždiště na rychlo" (německy asi Eilsammelplatz). Sanskrtský kořen tvar - znamená česky spěchati. Slovo Turná je ovšem jazykově příbuzno  s německým turnen, což značí cvičiti.

Shodou okolností počal B. Dubský loňského roku (1926) archeologické vykopávky těsně při hranici našeho katastru v trati "na skále" a shledal, že v těchto místech a na tratích sousedních bylo dle jeho výroku celé keltické město. Já sám nalezl jsem stopy keltické kultury v trati "nad borovou cestou" a mám za to, že také v trati "na dole" budou nalezeny, takže veliký okruh tehdejšího keltického "města" objeví se skoro uzavřeným.

Zastávám tedy názor, že již toto keltické "město" neslo název Turná. Zde bylo tedy shromáždiště ozbrojené keltické moci proti nebezpečí, jež hrozila od sousedů".

Pamětihodnost


Vodní mlýn

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.blatensko.cz/velkaturna, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA