Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Přešťovice

Historie
Podle Augustina Sedláčka historika župy Prácheňské je jméno Přešťovice odvozeno podle rodu Přesty. O jeho rodu nemáme bližších zpráv. Obec byla založena roku 1397. Obec Přešťovice za dob feudalismu patřívala újezdem ku panství Štěkeňskému, kamž jezdívali Přešťovičtí poddaní na robotu. Jistě tato obec prožívala veškeré proměny, jak hospodářské, politické i náboženské, tak jako celý český národ.

Ve středu obce stojí kaplička, která byla dle dostupných informací postavena v roce 1805. V obci je památník věnovaný obětem I. světové války na němž jsou uvedena jména obětí, mezi nimiž jsou i místní občané.

Části obce: Brusy, Kbelnice, Přešťovice.

Památky


Kaplička na návsi
Počátek stavby asi v roce 1805, opravena byla v roce 1881, původně se jednalo o věžičku ze šindele. V roce 1938 byla pokryta taškami.
   
Pomník obětem I. světové války

Kapličky v Kbelnici, Slatině, Brusech – v poslední době byly opraveny

Pomník obětem I. světové války v Kbelnici

Kbelnice

První zprávy jsou z roku 1360, kdy zde Štěpán z Radomyšle vlastnil 5 lánů. Od roku 1384 se uvádí jako majetek pánů z Rožmberka a její vlastnictví bylo vztahováno k hradu Helfenburku. Byl zde vladycký statek, který měl Ješek (zemřel 1381) a Ondřej (zemřel 1419).

Asi roku 1564 byla Kbelnice postoupena od Viléma z Rožmberka Chvalovi Lípickému ze Sudoměře, který ji držel k Čekanicím. V té době zde byla podle A. Sedláčka postavena tvrz. Od Chvalových synů - Adama, Ctibora a jejich mladších bratří byly tvrz, dvůr a ves Kbelnice s blízkou vsí Jemnice prodány Jiříkovi a Zdeňkovi, bratřím z Olbramovic na Oseku. V roce 1596 byla Kbelnice od Oseka oddělena jako díl Zdeňkův, ale protože on sám Osek převzal, byla k němu později zase připojena.

Nástupcem staršího středověkého vladyckého sídla v Kbelnici je hospodářský dvorec č. p. 1, jehož obytný komplex budovaný nově v 16. století za Řepických ze Sudoměře byl v pramenech označován jako tvrz. Jejím pozůstatkem je zejména jednopatrová budova při severozápadním nároží dnešního dvora s etážovým renesančním štítem a volutovými křidélky. Uvnitř jsou dnes klasicistní plackové klenby.

Za budovou následuje mohutný patrový špýchar bez výraznějších slohových znaků se šikmými přizdívkami dvorního průčelí a vzadu stodola s nezřetelným letopočtem 1686 na severním štítě. Dlouhé zalomené stavení při západní uliční čáře dvora, zachycené na katastrálním plánu v r. 1837, dnes již neexistuje.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.prestovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA