Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hlupín

Obec Hlupín se nachází v okrese Strakonice.

První písemná zmínka o obci Hlupín je z roku 1382.
 
Památky
Náves zdobí pěkná kaplička. Asi 2,5 km západně na hranici Jihočeského a Plzeňského kraji uvidíme vysoký kamenný sloup zvaný „Ecce Homo“. Ve stejné válce se tu prý utopili v Březovém potoce tři francouzští vojáci i s koňmi. Zachoval se také kamenný pomníček srdcovitého tvaru na památku smrti francouzského důstojníka z války o rakouské dědictví (1741-1742). Nachází se vedle kapličky před obecním úřadem. Obec se nachází jen několik km od obce Střelské Hoštice a Katovice.

Pravěk

Dá se  předpokládat, že první lidé prošli obvodem obce již na sklonku minulé geologické epochy - starších čtvrtohor, asi před 20 000 lety. Pozdější nálezy halštatské mohylové kultury z Katovic jsou prvními přímými doklady pravěkého osídlení obce.

Lid jihočeské mohylové kultury se řadí k předchůdcům Keltů, prvního historicky známého národa na půdě Čech. Katovice a okolí obývali keltští Bójové, kteří už dokázali užívat tuhu i zlato z Otavy, 111 km dlouhé řeky, která vzniká na Šumavě soutokem Vydry s Křemelnou.

Její jméno patrně pochází z keltského "Atava", což znamená bohatá řeka - a bohatá skutečně byla. V jejích čistých vodách žilo množství ryb, lososi tudy táhli do Vydry, dařilo se tu perlorodce říční a navíc byla řeka plná zlatonosného písku. To vše přispělo ke zvýšenému zájmu našich předků o tuto oblast.

Slovanské osídlení

Naši slovanští předkové osídlili jižní Čechy v sedmém století po Kristu. V devátém století již strmí nad řekou Otavou bájná Katovická hora se svým důmyslným opevněním - hradištěm, chráněným trojnásobnými, místy čtyřnásobnými valy.

Valy na Katovické hoře popsal už v roce 1859 Jan Erazim Wocel, zakladatel české archeologie. Dnes se předpokládá, že zde bývalo původně halštatské, později slovanské hradiště. To ztratilo svůj význam v průběhu 10. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.volny.cz/ou.hlupin, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA