Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lažany

Obec Lažany se nachází přibližně 7 km jižně od města Blatná a přibližně 11 km severně od města Strakonice . Území obce je ohraničeno na severu rybníkem Zděný, na jihu Kořenským rybníkem. Na východě a západě je pak obec pozvolně zakončena zahradami.

K obci patří i místní část Na Sázkách s 8 obytnými budovami a několika hospodářskými staveními, les Sosnovec s hájovnou, Kořenský Mlýn, na hrázi Kořenského rybníka, místní části Na předním kuse, Na Karlově, V alejích, U Zděného, lesy Dubí, Sosnovec, Březovec a rybníky Blaniny, Nohavice, Kabát, Machovák, Zděný a Kořenský.

Nadmořská výška obce a její částí se pohybuje od 494 m do 506 m nad mořem. Krajinu v okolí tvoří převážně pole, louky, pastviny, lesíky a rybníky. Místní část Na Sázkách se nachází 1 km jihozápadně od obce Milčice, pod lesem Březovcem.

Historie

Poprvé je obec Lažany v historii připomínána v roce 1384, kdy náležela Ješkovi z Lažan. Po něm, od roku 1402 až do pol. 16.století, zde sídlil rod Žákavců. V letech 1402 až 1422 je v řadě jednání uváděn první z nich Jindřich Žakavec z Lažan. Není vyloučeno, že je to tentýž, který byl purkrabím na Helfenburku. Z pozdější doby je znám Jan a od roku 1489 bratři Mikoláš a Lev. Od roku 1525 sídlil na Lažanech Václav Žakavec, který v roce 1544 založil tvrz, dvůr a ves do obnovených desek zemských.

V roce 1547 však prodává Lažany s dvorem a pustou vsí Volfovi Rýzmberskému z Janovic. O tři roky později koupil statek od Volfa Pavel Kořenský z Terešova. Ten je zde jmenován ještě v roce 1572 společně s Adamem Kořenským. Po Adamu Kořenském získala statek dcera Alžběta, která jej připsala roku 1604 svému druhému muži Fabiánovi Jáchymovi Sekerovi ze Sedčic. Ten sídlil na Lažanech ještě v roce 1615.

Později byly Lažany připojeny k nedalekým Čekanicím. V roce 1668 oboje koupila Kateřina Enysová, rozená Vitanovská z Vlčkovic, ale již za 5 let je dále prodala Maryně Kateřině Enysové, rozené Častolárce z Dlouhé Vsi. V majetku rodu Enysů z Atteru a Iveaghu byly Lažany celé 18. a 19. století.

Pamětihodnosti

Silniční most u rybníka Kořenský

Zámek Lažany z 16. století
Středověkou tvrz v Lažanech, vybudovanou snad ještě v závěru 14. století a obklopenou rybníky, vystřídal dnešní jednopatrový dvoukřídlý zámek s jednoduchým pozdně barokním průčelím na severním křídle. Do stavební fáze tvrze náleží západní křídlo se starou valenou klenbou v zadním traktu, dále pak sklep pod severním křídlem, přístupný nepravidelně zalamovanou chodbou.

Renesančně přestavěná tvrz byla barokně upravována zejména kolem roku 1760, dále pak v 19. století a v letech 1904 - 1924. Dnes slouží jako domov důchodců. Kolem zámku je přírodní park. V průčelí zámku najdeme ještě čtvercové sluneční hodiny.

Turistika a okolí

Blatná

Zámek Blatná
První dochovaná zpráva o Blatné je datována rokem 1235. Před koncem 13. století je doložena existence hradu v souvislosti s majetkovými převody s dvorcem pod ním.

Nejstarší částí hradu je částečně dochovaná románská centrální kaple z doby kolem roku 1220. Je pravděpodobné, že již v první polovině 13. století zde byl palác s kaplí, ohrazený zděnou hradbou. V té době byla Blatná v držení Bavorů ze Strakonic. Středověký stavební vývoj hradu je dosti složitý. K obvodové hradbě předhradí, datované k přelomu 13. a 14. století přibývaly stavby. Před rokem 1407 to byl Starý palác v severozápadní části hradu, postavený za dalších majitelů Blatné, pánů z Rožmitálu.

Bělčice


Kostel sv. Petra a Pavla
Z původní románsko-gotické stavby z druhé čtvrtiny 13. století se zachovalo lomové zdivo lodě. Na jižní straně je pozdně románský portál s profilovaným ostěním. Presbytář je z 1. poloviny 14. století, klenba dvoulodí je z roku 1515.

Bratronice


Tvrz
Pozdně renesanční areál tvrze byl dostavěn v roce 1603. Obdélná jednopatrová budova je krytá mansardovou střechou, v hlavním průčelí je bosovaný portál s erby. V přilehlém hospodářském dvoře je budova s vysokým pozdně renesančním štítem. Dnešní podoba parku v sousedství je z roku 1881.

Buzice

Hrad
Poprvé se připomíná v roce 1342, v 17. století byl přestavěn a užíván jako sýpka. Stavba je čtvercového půdorysu se čtyřpatrovou hranolovitou věží na jihovýchodní straně. Kolem hradu je původní příkop.

Čekanice


Zámek
Postaven na místě starší renesanční stavby po požáru v roce 1785. V sousedství zámku jsou hospodářské budovy s barokními štíty.

Černívsko

Kostel Nejsvětější Trojice
Původně gotický ze 14. století, přestavěný v roce 1722 v barokním slohu.

Hrad
Nad obcí jsou zříceniny hrádku Křikava připomínaného v letech 1345 až 1367. Uprostřed čtvercového zevního opevnění byla hranolovitá věž, severozápadním nároží jsou zbytky další budovy. Vstup do hradu byl od východu přes dochovaný šíjový příkop, západní strana byla chráněna svahem nad rybníkem. Hrádek zanikl patrně na počátku 15. století.

Drahenice

Zámek
Barokní dvoukřídlá jednopatrová stavba s původní zámeckou kaplí z doby kolem roku 1635.

Hvožďany


Kostel Navštívení P. Marie a sv. Prokopa
Jednolodní stavba z poloviny 14. století byla opravena v roce 1786. Pravoúhle ukončený presbytář je sklenut dvěma poli křížové žebrové klenby. Zařízení kostela je barokní, převážně z konce 18. století.

Kadov

Kostel sv. Václava
Z původně raně gotického kostela se zachoval presbytář sklenutý křížovou žebrovou klenbou a sakristie. V 2. polovině 18. století byl kostel přestavěn v barokním slohu. U kostela jsou náhrobní kameny ze 16. století.

Tvrz
Stavba z konce 16. století s bohatými renesančními votulovými štíty. Již v 18. století byla přeměněna na sýpku.

Kasejovice

Kostel sv. Jakuba
Raně gotická stavba z konce 13. století, zbarokizovaná před polovinou 18. století a přestavovaná v letech 1868, 1892 a nově v roce 1926.

Kocelovice

Kostel sv. Bartoloměje
Představuje typ opevněného kostela se zachovalými zbytky opevnění ve hřbitovní zdi. Datovat jej lze do počátku 14. století.

Lnáře

Zámek
Pravidelná čtyřkřídlá dvoupatrová budova z doby kolem roku 1670. V zámeckém parku je skupina soch z řecké mytologie z dílny sochařů Platzerů. V těsném sousedství zámku je původní gotická tvrz, přestavěná na přelomu 16. a 17. století v renesančním slohu.

Klášter řádu sv. Augustina
Raně barokní čtyřkřídlá jednopatrová stavba je dílem architekta G. B. Maderny. Součástí kláštera je kostel Nejsvětější Trojice postavený počátkem 18. století na místě kaple z konce 16. století.

Kostel sv. Mikuláše
Původně farní kostel z roku 1735 s dřevěnou zvonicí z 2. poloviny 18. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.blatna.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA