Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kocelovice

Obec Kocelovice se nachází v okrese Strakonice.

Historie
Středověké osídlení lokality Kocelovice navazuje přímo na dobu slovanskou. Ves byla v letech 1352 až 1399 sídlem vladyků z Kocelovic, z nichž poslední doložení v písemných pramenech byli bratři Beneš a Zdeněk, kteří v roce 1372 ještě s jinými zemany ustanovovali nového faráře ke zdejšímu kostelu. Zdeněk vlastnil v roce 1391 poplužní dvůr v nedalekém Újezdci a zemřel někdy kolem roku 1405.

V roce 1419 držel kocelovickou tvrz Jan Mládenec z Újezda, který ji prodal po roce 1433 za 1300 kop grošů Petrovi ze Svojšína. V roce 1437 Kocelovice jako odúmrť propadly ve prospěch krále a dostaly se na čas do majetku Viléma ze Žlutic. Později, v roce 1454, z rozhodnutí krále Ladislava připadly Záviši z Valdštejna. V době pře polovinou 15. století byly Kocelovice spojeny s lnářským velkostatkem, kde setrvaly až do zrušení patrimoniální.

Pamětihodnosti


Mohylník, archeologické naleziště na Zelené hoře

Kostel sv. Bartoloměje
Kostel sv. Bartoloměje se zvonicí přibližně čtvercového půdorysu, která přiléhá k jižní části stavby. Zvonice má zděný sokl, horní část je dřevěná. Do horní části zvonice je přístup venkovním zděným schodištěm, přilehlým k jižní straně. V dolní části zvonice je zaklenutý vstup do předsíně a odtud do hlavní lodi kostela.

Zmínka o historii:
- poprvé byl připomenut v roce 1360, kdy kocelovický plebán uváděl faráře do Černívska
- jedná se o gotickou stavbu z první poloviny 14. století
- při kostele bývali faráři až do roku 1425, poté za husitských válek nebyla fara osazována
- starý zvon Bartoloměj byl ulit roku 1521 pražským zvonařem Bartolomějem
- 1678 byla postavena nová zvonice na místě staré, již několikrát opravované. Stavbu provedl Václav Lukáš ze Zámlyní se svými tovaryši za 16 zlatých (údaj z kroniky obce).
- 1725 byl pořízen nový stroj kostelní lodi, předělána kruchta, vyměněna šindelová krytina střechy, prolomeno nové okno a ostatní okna byla nově zasklena. Opravy provedl Václav Kruchr, polír z Kasejovic (údaj z kroniky).
- 1786 byla zřízena fara při lnářském klášteru a kocelovický kostel byl k této faře připojen. Klášterní duchovní správa se o svěřený kostel pečlivě starala (údaj z kroniky obce).
- roku 1891 byla vysvěcena knězem ze Sv. hory J. Rollerem skupina obrazů Křížové cesty.

Události roku 1989
V dubnu byly v kostele zahájeny přípravné práce k instalaci automatického zvonění klekání a byla provedena kompletní rekonstrukce elektrického vedení v prostoru kostela. V červenci započal tříměsíční pracovní maraton. Celkem se na této akci podílelo 66 lidí a zdarma odpracovali 2 256 hodin. Na opravě hřbitovní zdi, rozvodu vody pro zalévání hrobů, odvodu vody z okapových rour a úpravě vchodu na hřbitov, bylo pokračováno v roce 1990.

V roce 2001 se podařilo obnovit pravidelné konání bohoslužeb v kostele sv. Bartoloměje každou středu a první pátek v měsíci. Nejvýznamnější akcí tohoto roku bylo slavnostní posvěcení nových zvonů a to 23. 6. 2001. Nové zvony jsou Marie 343 kg a Václav 92 kg. Zcela zaplněný kostel s očekáváním přijal návštěvu českobudějovického biskupa Mons. Th. Dr. Antonína Lišky. Správce naší farnosti Jiří Čepl všechny uvítal a začala mše svatá. Při mši byly zvony posvěceny a poklep na ně provedli všichni přítomní duchovní správci, pak náš nejstarší občan a nejmladší dítě. Zvony ulila rodina Dydrychova. Posvěcení zvonů se také zúčastnila 80letá Anna Drnková, švagrová pátera Josefa Drnka, zdejšího rodáka a dlouholetého faráře v Janovicích nad Úhlavou, který je na zdejším hřbitově pohřben. Následující týden započali práce se zavěšováním zvonů a poté se zvony poprvé rozezněly.

Významné osobnosti
Průcha, Jaroslav, učitel a skladatel, narozen 4. 2. 1894, Kocelovice (u Strakonic), zemřel 2. 2. 1936, Blatná.

Hudbu studoval od dětství, teorii za gymnaziálních studií u O. Bradáče v Plzni. Učitel na Blatensku, tajemník okresního školského výboru v Blatné (od 1927), zároveň sbormistrem zpěváckého spolku Úslavan a dirigent hudebního odboru Sokola, který založil. Rukopisné ženské sbory (vyšel jen Motýl na slova Petra Bezruče, 1935, vydala A. Süssová v Blatné), mužské, smíšené, sborové úpravy lidových písní a drobné nástrojové skladby. Autor loutkových her (29), ke kterým psal hudbu různého menšího obsazení.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.municipal.cz/kocelovice/na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA