Kadov
Obec najdete ve vzdálenosti asi 8 km vzdušnou čarou jihozápadně od Blatné, na silnici, spojující Lnáře a Strakonice. Když zavítáte do krajiny okolí Kadova, překvapí vás svou malebností a přirozeností. Jedná se o krajinu pahorkatou, členitou, turisticky vyhledávanou, která již tvoří přirozené propojení se Šumavou.
Právě pro výskyt velikých žulových balvanů nemohlo dojít k velkému scelení polí a luk, tak jak to můžeme vidět na jiných místech naší republiky. Díky tomuto „obtížnému“ terénu se zachovala spousta lesíků, vršíků, remízků a cest, které dodávají krajině osobitý vzhled a kde se zachovalo mnoho přírodních zajímavostí.
Taková krajina je pak vhodná a také hojně využívaná k aktivnímu odpočinku. V takto „zachované“ přírodě můžeme najít obrovské druhové zastoupení hmyzu, savců, ptactva, ale v neposlední řadě i rostlin či rostlinných společenstev. Některé úseky jsou proto chráněny jako přírodní rezervace.
K obci Kadov jsou přidružené i osady Lnářský Málkov, Mračov, Pole a Vrbno, které jsou vzájemně turisticky propojené, mají mnohdy společnou historii.
O historii Kadova
Farní kostel sv. Václava
Od nepaměti stál v Kadově farní chrám sv. Václava, který byl tvořen čtyřhranným presbyteriem a podélnou lodí. Byl zděný a pokrytý kůrkami. Prostor chrámu osvětlovalo několik malých úzkých oken a uvnitř byly čtyři oltáře. Na kruchtě stál malý positiv.
Okolo kostela se rozkládal hřbitov. Na dřevěné zvonici visely tři malé zvony. Protože chrám již byl starý a ve špatném stavu nechal Jan Fr. Kristian hrabě Sweerts Spork, pán ze Lnář stavbu zbořit a zbudoval na vlastní náklady nynější barokní kostel s třemi kopulemi a věží.
Do báně byl 12. června 1765 vložen pamětní spis, podle něho na stavbě pracovali: Kašpar Švankmajer – mistr zednický, Jiří Kaplan – mistr tesařský a Jan Šole – mistr kovářský. Nový chrám byl slavnostně posvěcen 29. září 1765. V chrámu jsou tři oltáře. Hlavní je zasvěcen sv. Václavovi, poboční P. Marii Karlovské a sv. Janu Nepomuckému. Na kruchtě jsou varhany z roku 1768. Dále stojí za povšimnutí kříž na křtitelnici a socha P. Marie Lurdské.
V sakristii jsou dosud náhrobní kameny Jana Zabořského z Brloha, Ofky z Kladrubec a Jana Čabuzského z Prostého. Náhrobky Alex. Zabořského z Brloha, jeho manželky Kat. Zabořské z Jilmanic a prvního kadovského faráře Mat. Rybičky jsou zasazeny ve východní zdi sakristie.
Náhrobní kámen s podobami dvou dítek Alb. Zabořského je zazděn u severního vchodu na hřbitov. Na tento hřbitov se přestalo pochovávat někdy v r. 1850. Na věži ozdobené hodinami visí tři zvony. Dva jsou z roku 1760 a jeden byl přelit r. 1840. U hlavního vchodu byl v r. 1899 postaven misionářský kříž.
Fara
Faru můžeme nají severozápadně od kostela za budovou školy. Farní budova byla vystavena v r. 1758. Nejstarší matrika křestní pochází z r. 1660, památní kniha byla založena r. 1761.
Škola
Dříve vyučování dětí obstarávali faráři při tzv. křesťanském učení. Od r. 1657, kdy počet osadníků stoupl začali vyučovat ustanovení učitelé. Noví učitelé byli dosazováni se souhlasem faráře, musel skládat vyznání víry a od osadníků dostával posnopné. Za hraběte Frant. K. R. Sweerts-Sporka byli ustanoveni školmistrové pro učení selských dětí. Ti byly placeni z důchodu hraběte.
V roce 1757 byla vystavěna škola v Kadově, kde byl byt pro učitele, světnice pro děti s třemi okny, hřebíčková kamna z kachlíků, 3 tabule, 8 lavic. Školu navštěvovaly děti z celé kadovské osady. V r. 1845 byla škola nově vystavena. Ponejprv se děti učily v jedné třídě, v r. 1825 ve dvou, v r.1875 ve třech a od r. 1884 ve čtyřech třídách. Přiškolené obce byly Kadov, Pole Vrbno a Málkov. Škola byla zrušena v červnu 1978, ještě několik let poté v ní fungoval přírodovědný kroužek.
Chudobinec
Zakladatelem chudobince byl Jiří Zdeněk Vratislav z Mitrovic, majitel statku Pole. Na základě jeho poslední vůle byl 21. února 1656 zřízen špitál pro 6 chudých osob. Starý špitál stál původně u silnice horažďovické. V r. 1856 byla vystavena nynější budova, nad jejíž vchodem je znak Linkerovský a de Arvayovský.
Stará tvrz
Stará tvrz byla původně dřevěné vladycké sídlo, které bylo obehnáno příkopem. Prvním vladykou byl Racek ze Žihobec, který byl v r. 1362 patronem kostela.
Bývalá tvrz byla na počátku dvacátého století přebudována na sýpku. Severní křídlo bylo zvýšeno a rovněž přeměněno na sýpku. V západní křídle se dochovaly oba renesanční štíty s arkýřem a tři veliké sklepy. Okolo r.1661 býval při tvrzi také pivovar, v němž sládek Martin Sosna vařil pivo. Ke tvrzi také patřila zahrada, která proslula vzácnými druhy květin a stromů. Příkopy byly osázeny vzácným druhem lip, jejichž listy se podobaly kněžským kvadrátkům. Byly pokáceny r. 1749.
Kaple s hraběcí hrobkou
Dříve ke kapli Nalez. Sv. Kříže vedlo pěkné stromořadí. Kaple byla zbudována v jednoduchém gotickém stylu, půdorys má podobu kříže. Základní kámen položil 25. dubna 1856 hrabě Václav Linker z Lucemviku, pán ze Lnář. Stavba byla ale dokončena a vysvěcena r. 1863. V kapli byly slouženy několikrát do roka fundační mše svaté. Okolo kaple byly vysázeny lípy a také zde byl zbudován hřbitov. Hřbitov byl již používán od r. 1680. V r. 1887 byla na hřbitově postavena úmrlčí komora (márnice). Uprostřed hřbitova stojí železný kříž.
Na návsi můžeme najít pomník padlým vojínům ve světové válce.
Tvrz a dvůr v Málkově
Nejstarší zmínku máme již v roce 1393. Jednalo se o kamenné stavení s vysokým štítem, které se bohužel nezachovalo.
Zámek v Poli
Pole patří mezi nejstarší obce na Blatensku. Připomíná se již v r. 1228. Polský dvůr v Poli vznikl ze čtyřech selských usedlostí. Významnou dominantou vesnice je zámeček, který je dnes bohužel velmi zchátralý. V zámku byla v 17. století kaple. Při zámku bývala také zahrada. V roce 1669 zde byla založena ovocnářská školka – první na velkostatku Lnářském.
V Poli byl také pivovar. Pivo se tam vařilo jen v zimním období a výroba piva se datuje až do roku 1859, pak byl pivovar zrušen. V místě, kde je rybník Chmeličný, bývala chmelnice.
Malá barokní kaplička, která leží u cesty z Pole do Kadova, byla vysvěcena v 18. století.
Pomník památce osvobození americkou armádou.
Mlýn v Poli při rybníku stál již v 17. století.
Vrbno
Obec Vrbno má název podle vrb, které se v okolí hojně nacházely. Vrbno bylo založeno v roce 1305. V 13. století patřilo ke Lnářům a ve století 17. k polskému statku.
Kolem roku 1900 bývala u Vrbna veliká obora na vysokou zvěř.
Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.municipal.cz/kadov/, na kterých najdete další informace.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA