Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Truskovice

Truskovice od svého založení
Truskovice byla podle první dochované písemné zmínky založena roku 1274. Její vznik souvisí se jmény vladyků Rudolfa a Budislava z Truskovic, kteří jsou uvedeni jako svědci na zakládací listině z roku 1274.

Zemiště této obce má od východu k západu 2 092 sáhů délky a od severu k jihu 1 374 sáhů šířky. Hraničí k severu s obcí Chelčice, k západu s Čichticemi, k jihu s Velkým Borem a Krtelymi a k východu s Nestánicemi a Libějovicemi.

Rozhraní spočívá u trojnásobného mezníku GHN1, CHN17, CH49, kdežto se stýkají obce Truskovice, Krtely a Nestánice a kterýžto stojí na rohu Truskovického Jana Brabce, na místě, kde se křižuje vozová cesta vedoucí od Rábínského dvora do Truskovic a cestou z Nestánic do Krtelů vedoucí.

Od tohoto mezníku trojnásobného běží hranice k jihu převážně cestou z Krtelů do Truskovic vedoucí a dojde v délce 40 sáhů k mezníku G. T. č. 2, G. T. č. 18, zahne pod úhlem stosedmistupňovým k severozápadu a běží po levé straně cesty dál. Toto je zápis o rozloze obce Truskovice, uložený v okresním archivu ve Strakonicích. Letopočet bohužel není znám.

Jméno Truskovice se odvozuje od lidí Truskových (Truskův Dvůr). Mohlo se vyskytovat i jako Truska nebo Struska. Nejstarší zmínka o vsi souvisí se jmény vladyků Rudolfa a Budislava z Truskovic jako svědků na listině z roku 1274. Titíž se zřejmě zůčastnili také řádného sněmu všech stavů Království českého v Praze kolem Nového roku 1281, na němž se čeští stavové přiznali opět k poslušnosti králova poručníka, markraběte Oty Braniborského.

Další zmínka o vsi pochází z 6. března roku 1384, kdy Petr z Truskovic na Libějovických obhajoval jménem Diviše z Malovic jednotu se zemskými deskami.

Na truskovickém dvoře měli sedět roku 1365 Setěch, 1378 Zachař, 1384 Petr, 1387 Mikuláš a 1391 Habart. V Popravčí knize pánů z Rožmberka je na fol 21b v Pivcově pravení z roku 1399 uveden v Žižkově bratrstvu jistý Troskovec, o němž se lze domnívat, že pocházel z Troskovic. Konkrétnější je list, uložený ve sbírce Historica, podle něhož Václav Hrůza z Chelčic uzavírá 20. prosince 1447 v Českém Krumlově dohodu s Albrechtem řečeným Závorkou ze Záhorčice a Janem ze Strpí o propuštění bratří Adama a Kuksy z Truskovic z vězení Oldřicha z Rožmberka.

Současnost
V dnešní době jsou Truskovice samostatnou obcí skládající se ze tří částí (Truskovice, Dlouhá Ves, Draha). Obec čítá přibližně 190 obyvatel.

Působí zde Český červený kříž a Sdružení dobrovolných hasičů. V červenci roku 2003 byl slavnostně otevřen sportovní areál. Nebyl to však jediný vydařený projekt, dále byla zrekonstruována kaplička, byla provedena rozsáhlá úprava prostranství obce, pod čímž se skrývá mnoho úsilí a práce místních občanů.

Dne 7. 8. 2004 jsme oslavili výročí 730 let od první zmínky o Truskovicích. K této příležitosti byla též obnovena Staročeská konopická slavnost.

Na sportovním areále to vždy v létě pořádně žije. Pořádají se zde turnaje a různé další akce. Snad nikdo zde nemůže říct, že by se nudil. Ale to byste vlastně měli posoudit sami. Proto se k nám přijeďte co nejdříve podívat. K dispozici je pro Vás již zmíněný sportovní areál. Přijeďte si zahrát. Tenisem začněte, pokračujte třeba malou kopanou, volejbalem, street-basketbalem aj.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.truskovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA