Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lažánky

Obec Lažánky se nachází v okrese Strakonice.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1405.

Turistika okolí

Blatná - Zámek Blatná
První dochovaná zpráva o Blatné je datována rokem 1235. Před koncem 13. století je doložena existence hradu v souvislosti s majetkovými převody s dvorcem pod ním.

Nejstarší částí hradu je částečně dochovaná románská centrální kaple z doby kolem roku 1220. Je pravděpodobné, že již v první polovině 13. století zde byl palác s kaplí, ohrazený zděnou hradbou. V té době byla Blatná v držení Bavorů ze Strakonic. Středověký stavební vývoj hradu je dosti složitý. K obvodové hradbě předhradí, datované k přelomu 13. a 14. století přibývaly stavby. Před rokem 1407 to byl Starý palác v severozápadní části hradu, postavený za dalších majitelů Blatné, pánů z Rožmitálu.

Bělčice


Kostel sv. Petra a Pavla
Z původní románsko-gotické stavby z druhé čtvrtiny 13. století se zachovalo lomové zdivo lodě. Na jižní straně je pozdně románský portál s profilovaným ostěním. Presbytář je z 1. poloviny 14. století, klenba dvoulodí je z roku 1515.

Bratronice

Tvrz
Pozdně renesanční areál tvrze byl dostavěn v roce 1603. Obdélná jednopatrová budova je krytá mansardovou střechou, v hlavním průčelí je bosovaný portál s erby. V přilehlém hospodářském dvoře je budova s vysokým pozdně renesančním štítem. Dnešní podoba parku v sousedství je z roku 1881.

Buzice


Hrad
Poprvé se připomíná v roce 1342, v 17. století byl přestavěn a užíván jako sýpka. Stavba je čtvercového půdorysu se čtyřpatrovou hranolovitou věží na jihovýchodní straně. Kolem hradu je původní příkop.

Čekanice

Zámek
Postaven na místě starší renesanční stavby po požáru v roce 1785. V sousedství zámku jsou hospodářské budovy s barokními štíty.

Černívsko

Kostel Nejsvětější Trojice
Původně gotický ze 14. století, přestavěný v roce 1722 v barokním slohu.

Hrad
Nad obcí jsou zříceniny hrádku Křikava připomínaného v letech 1345 až 1367. Uprostřed čtvercového zevního opevnění byla hranolovitá věž, severozápadním nároží jsou zbytky další budovy. Vstup do hradu byl od východu přes dochovaný šíjový příkop, západní strana byla chráněna svahem nad rybníkem. Hrádek zanikl patrně na počátku 15. století.

Drahenice


Zámek
Barokní dvoukřídlá jednopatrová stavba s původní zámeckou kaplí z doby kolem roku 1635.

Hvožďany

Kostel Navštívení P. Marie a sv. Prokopa
Jednolodní stavba z poloviny 14. století byla opravena v roce 1786. Pravoúhle ukončený presbytář je sklenut dvěma poli křížové žebrové klenby. Zařízení kostela je barokní, převážně z konce 18. století.

Kadov


Kostel sv. Václava
Z původně raně gotického kostela se zachoval presbytář sklenutý křížovou žebrovou klenbou a sakristie. V 2. polovině 18. století byl kostel přestavěn v barokním slohu. U kostela jsou náhrobní kameny ze 16. století.

Tvrz
Stavba z konce 16. století s bohatými renesančními votulovými štíty. Již v 18. století byla přeměněna na sýpku.

Kasejovice


Kostel sv. Jakuba
Raně gotická stavba z konce 13. století, zbarokizovaná před polovinou 18. století a přestavovaná v letech 1868, 1892 a nově v roce 1926.

Kocelovice

Kostel sv. Bartoloměje
Představuje typ opevněného kostela se zachovalými zbytky opevnění ve hřbitovní zdi. Datovat jej lze do počátku 14. století.

Lnáře

Zámek
Pravidelná čtyřkřídlá dvoupatrová budova z doby kolem roku 1670. V zámeckém parku je skupina soch z řecké mytologie z dílny sochařů Platzerů. V těsném sousedství zámku je původní gotická tvrz, přestavěná na přelomu 16. a 17. století v renesančním slohu.

Klášter řádu sv. Augustina
Raně barokní čtyřkřídlá jednopatrová stavba je dílem architekta G. B. Maderny. Součástí kláštera je kostel Nejsvětější Trojice postavený počátkem 18. století na místě kaple z konce 16. století.

Kostel sv. Mikuláše
Původně farní kostel z roku 1735 s dřevěnou zvonicí z 2. poloviny 18. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http:// www.blatna.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA