Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Drážov

Obec Drážov je tvořena čtyřmi katastrálními územími Drážov, Dobrš, Kváskovice a Zálesí.

Sousední katastry spadají pod obce - Plzeňský kraj - Strašín, Jihočeský kraj - Nová Ves, Hoslovice, Dřešín, Vacov, Vrbice.

Obce se nachází asi 5 až 8 km severovýchodně od Vacova, 15 km západně od Volyně a přibližně 30 km severně od Vimperku. Okolní terén je velmi členitý. CHKO Šumava je vzdušnou čarou asi 15 km jihozápadně.

Turisticky je tato oblast poměrně zapomenuta. Krajina má velký půvab a kolem obcí je poměrně zalesněna. Podél vodotečí a cest jsou aleje, četné remízky a rozptýlená zeleň.

Kulturní hodnotou je dochovaná vesnická zástavba sídel a její charakteristický výraz a soulad s krajinou. Zakládání drobných sídlišť v kraji se odehrávalo již ve 14. století. Původní prales byl vypálen a okolo potůčků vznikala sídla. Některá drobná zanikla, větší sídla pak měla už i kostel. Správní území Drážov má rozlohu celkem 1 230 ha - t. j. katastrální území Dobrš 240 ha, katastrální území Drážov 305 ha, katastrální území Kváskovice 228 ha a katastrální území Zálesí 457 ha.

Dobrš

Dobršské sídliště zasahuje svými počátky do raného středověku, o čemž svědčí 2 románské kostely v mimořádně terénně pozoruhodné situaci. Tyto kostely jsou datovány pro svou formu do počátku 13. století. Strategická poloha obce Dobrš a zejména poloha kostelů je možná předpokladem pro existenci hradiště v těchto místech. Dobršská tvrz se nachází opodál, a nezvykle na počátku terénního úvalu pod horským hřebenem, což je z obranného hlediska nevýhodné. Lokalizace obou kostelů a tvrze zatím nelze vysvětlit, je velmi nezvyklá.

Hrad byl založen ve 14. století, byl opevněný vodním příkopem. Původně měl 2 věže. roku 1377 Přibík z Bodrše, zvaný Kocík, ustanovil ke kostelu faráře. V letech 1390 až 1435 byli Kocové jako nižší šlechta ve službách johanitů,1454 ve službách rožmberských. Roku 1512 je Dobrš prodána Buškovi z Újezdce. Poté se roku 1528 ujímá dobršského panství Kryštof Koc. Za Václava Koce roku 1590 je v kapli sv. Jana a Pavla pořízen zvon s vynikající reliéfní výzdobou.

K Dobrši náležely mimo jiné i Žihobce s tvrzí. V 16. století byl majetek Koců již velký. Kocové vládli na zdejší tvrzi až do roku 1607. Smlouvou z roku 1609 se tvrz ocitla v majetku částečně Miletických - pivovar, příkop, chmelnice a díl zámku s dvorem. Další část vlastnila větev Ohrazenická, následně Anna Říčanská, která sňatkem opět majetek sjednotila. Kolem roku 1692 začal Hubert Zikmund stavět nový zámek, který roku 1707 prodal Adamovi Františkovi Schwarcenberkovi. Zámek i hospodářské budovy byly zdobeny psaníčky. Brána z roku 1579 je dnes opravena a je chloubou obce.
 
Zámek postupně upadal, byl přeměněn na sýpku, část na obydlí poddaných. Ze dvou věží byla ponechána je západní. Příkopy byly zasypány. Kdysi tu býval i špitál, ale pak nebyly prostředky. Roku 1780 byla zrušena zámecká zahrada, jsou tu jen zbytky ohradních zdí. Roku 1800 je zámek rozprodán na byty. 1838 je v předním křídle umístěna škola. Roku 1910 chodí do školy 320 žáků, V roce 1911 škola údajně vyhořela.

Říká se, že jsou tu tři tajné chodby, které jsou dnes zasypány. Kostel zvěstování P. Marie je založen 1250. Roku 1420 byl vypálen Husity. Roku 1561 byl dostavěn architektem T. Rossim z Medrisia. Je tu krypta. U kostela je hřbitov. Kaple sv. Jana a Pavla je z roku 1250. Je zde románský vstupní portál. Zvon je z roku 1561 dílem zvonaře Brikcína, je zavěšen na původních dubových trámech. Zvony z let 1596 a 1668 byly za války zkonfiskovány, po roce 1948 byly znovu zavěšeny.

Kváskovice
Doložená první písemná zmínka o Kváskovicích je z roku 1544.

V Kváskovicích je několik památkově chráněných domů:
- Kaple P. Marie na návsi
- Areál zemědělské usedlosti č. p. 2
- Areál zemědělské usedlosti č. p. 4
- Areál zemědělské usedlosti č. p. 7
- Areál zemědělské usedlosti č. p. 10
- Areál zemědělské usedlosti č. p. 13
- Roubená chalupa č. p. 25

Ve svažité návsi jsou malebná průčelí typických statků s vjezdovými bránami.

Katastrální území Kváskovic má rozlohu 228 ha.

V Kváskovicích je zemědělský areál (kravín).

Přes Kváskovice vede cykloturistická trasa z Vacova přes Zálesí a dále do Hoslovic.

Průměrná nadmořská výška Kváskovic je 709 m n. m.

Zálesí
Doložená první písemná zmínka o Zálesí je z roku 1544. Nejvýznamnější stavbou v Zálesí je kaple na návsi. Směrem na Vacov jsou zbytky staré vápenky. V Zálesí nejsou žádné památkově chráněné objekty. Průměrná nadmořská výška Zálesí je 726 m n. m. a katastrální území Zálesí se rozkládá na rozloze 457 ha.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecdrazov.pc.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA