Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Malenice

Obec Malenice se nachází v okrese Strakonice, kraj Jihočeský. Malenice, malá jihočeská obec na rozhraní okresů Strakonice a Prachatice, leží v Malebném údolí řeky Volyňky. Obklopena nádhernými kopci s hustými lesy se ves nachází zhruba dva kilometry od důležitého silničního koridoru vedoucím ze Strakonic na hraniční přechod Strážný.

Současnost
V Malenicích najdete vlakovou i autobusovou zastávku, dvě prodejny se smíšeným zbožím (s nedělním provozem), plynofikaci, kanalizaci, obecní vodovod, čističku a Wifi připojení k internetu. Dále je zde Obecní úřad, pošta a jednou za čtrnáct dní i lékařská ordinace. Často využívaný kulturní dům, dvě restaurační zařízení (bohužel bez teplého jídla). Občasně využívaná policejní služebna, hasičská zbrojnice, sběrna kovového odpadu - to jsou další služby, které Malenice nabízejí.

Mezi turisticky zajímavé akce patří Masopust, Neckyáda, každoročně pořádané Koňské rodeo na ranči nad Malenicemi, jednou za pět let Konopická a spoustu dalších menších či větších kulturních akcí včetně reprezentačního plesu. Obec protíná několik značených cyklostezek i turistických tras.

K vidění je krásný kostelíček, pila poháněná vodní elektrárnou, historický hamr s bucharem, na jednom z úpatí okolních kopců najdeme jeskyni, dále naleziště českých granátů, pozůstatky keltského osídlení a další památky. Koupání je možné v místním toku Volyňky, ale pro náročnější plavce ho nahradí nedaleké koupaliště ve Volyni.

S neustále rostoucím počtem obyvatel (červen 2004: 640 občanů) a rychle přibývajícími novostavbami se obec Malenice s rozlohou 960 ha řadí mezi nejlépe hodnocené obce na jihu čech.

Části obce: Malenice, Straňovice, Zlešice.

Památky

Farní kostel sv. Jakuba Většího
Presbytář ze 14. století, loď ze 1708-9. Kostel dostal dnešní podobu v roce 1885, na zdi jsou zbytky nástěnných maleb z 1. pol. 14. století: Smrt Panny Marie, Zmrtvýchvstání, Misericordia Domini a smrt sv. Vavřince, Adam a Eva v ráji, dále je možné v kostele vidět kropenku kamennou u kostelního vchodu a cínovou křtitelnici.

Farní budova – původně stará tvrz.

Hřbitov kolem kostela s křížem z roku 1797.

Chalupa č. p. 63 – má spodní část zděnou a horní dřevěnou s jednou lomenicí

Hrobka prof. arch. Josefa Zítka s bustou z roku 1832 – 1909 nejvýznamnějšího českého architekta Stanislava Hanzlíka.

Kaple sv. Václava na Hůrce z roku 1929, byla vytvořena podle námětů arch. Teplého.

Slovanské mohyly v okolí Malenic.

Boží muka na mostě se sochou sv. Jana Nepomuckého.

Stará kovárna v č. p. 1

Zemědělská usedlost č. p. 3 ve Straňovicích z 1. pol. 19. století s vjezdem a nástavcem selského baroka.

Starý hamr č. p. 70 v Malenicích – bývalý mlýn 200 let starý, byl zrušen v roce 1920, je chráněn jako technická památka, nyní v provozu kulná huť.

Přírodní zajímavosti

Jiřičkova skála
Štěrkem zanesená sluj, kde lze do 10 m hloubky proniknout, stěny jsou pokryty ledvinovými shluky sraženého vápence.

Kaštan u vchodu na hřbitov – stáří 153 let, sázen byl na památku císaře Františka Josefa.

Červený buk u Kulturního domu – stáří 110 let, byl vysazen arch. Teplým.

Velkolisté lípy pod kostelem – stáří 100 let, byly vysázeny místními občany jako okrasa cest.

Jeffreyovy kanadské borovice u č. p. 111 – aklimatizovaná jehličina, stáří 65 let.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http:// www.obecmalenice.cz a  http://www.strakonice.net , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA