Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bratřínov

Historie
V roce 2000 oslavila obec Bratřínov 900 let svého trvání.

Pověst o založení obce - jak ji naši předkové předávali dalším generacím praví:
"Před dávnými časy přišli do míst, kde dnes obec stojí, dva bratři, kteří si hledali nové sídlo. V lesní rokli nalezli vydatný pramen vody - podmínku dobrého osídlení, a proto se rozhodli, že v těchto místech založí nový domov. Úmysl svůj také skutečně provedli, a tak vznikla nová osada - vesnička, která podle svých zakladatelů, bratří, byla pojmenována Bratřínov".

I když Bratřínovské hradiště bylo osídleno zřejmě dříve, první písemné zmínky v kronikách jsou z roku 1100. Tento rok je pro nás - rokem založení obce Bratřínov.

V Bratřínově samotném i v jeho širokém okolí se všude dobývalo zlato,ať dolováním nebo rýžováním. Po této činnosti zůstalo v kraji mnoho jam a rýh. Od nich jsou odvozeny i některé současné místní názvy - V Jamách, V Kopaninách, V Dolech, Suchý důl. Největší naleziště bylo na Kocábě, v oblasti osady Havran. (Zde je pamětní deska věnovaná "poslednímu zlatokopu v Čechách").

Jak šel čas, vystřídaly se v Bratřínově doby zlé i doby lepší. Doby husitské přinesly Bratřínovu několikerou změnu pána a velké represe selského lidu. V období po 30leté válce, která skončila v roce 1648, byla i naše krajina pustošena všemi druhy táhnoucích vojáků.

Zajímavá je zmínka z kroniky z roku 1663 o tom, že ve zdejších lesích žili vlci.

V době řádění moru okolo r. 1680, nebyla ušetřena ani naše obec. V Čechách na mor zemřelo 100 tisíc lidí, což byl každý desátý člověk. Téměř ke konci 17. století postihla náš kraj další katastrofa: přiletěly k nám kobylky, které sežraly vše. Jak říká kronikář:
"když na ně zvonily, zvedly se tak jako když prší nebo padá sníh, chřestily a pískaly, že z nich strach šel. Letěly k řekám, kde se rozložily a bylo jich od Bratřínova po Sedlčany až do Starého Knína".

Nejhorší doba roboty a poddanství nastala pro náš lid v 18. století. V tomto století postihla zem také velká neúroda a způsobila v zemi ukrutnou bídu.

Stavba nové kapličky v Bratřínově byla provedena v roce 1846, nestojí však již na místě kapličky původní.

Dne 27. září 1865 byl Bratřínov postižen velkým neštěstím. Vypukl zde požár a v plamenech lehlo 8 statků a 7 domků se stájemi a stodolami, neboť všechna stavení byla dřevěná.

Dne 26. července 1914 vypovědělo Rakousko-Uhersko válku Srbsku po atentátu na následníka trůnu Františka Ferdinanda v Sarajevu. Byla vyhlášena mobilizace a z Bratřínova narukovali muži, vojíni do 38 let věku. 28. říjen 1918, kdy končí 1. světová válka, přinesl radost. Jak už to ale bývá, některým rodinám došly smutné zprávy o tom, že muži padli v boji.

Tak, jak se postupně urovnávaly poměry v novém československém státě, urovnávaly se i společenské poměry v naší obci. Byl prováděn řízený příděl potravin. Mládež založila divadelní ochotnický spolek s názvem Vojan. V roce 1920 byl založen i hasičský sbor Bratřínova.

Smutnou dobou bylo pak samozřejmě období 2. světové války. Krajem vládl strach a nedostatek potravin - byly vydávány potravinové lístky, zemědělci museli odevzdávat povinné dávky. Shánělo se zrní a lidé, kteří vlastnili šrotovníky, vyráběli primitivním způsobem mouku a chleba. Krávy byly zabíjeny na maso. Ani bída však nedohnala bratřínovský lid k osobním sporům. V roce 1945 je Německo poraženo a válka skončena.

Po bouřlivých květnových dnech r. 1945 se začínal život v obci vracet do dřívějších kolejí. V této době, na počest vítězství nad fašismem, byly zasazeny lípy - nazvané "Lípy svobody", které přetrvaly věky a rostou zde dodnes. Nastala poválečná obnova obce. Byl zřízen obecní rozhlas, vybudována dešťová kanalizace, fungoval obchod se smíšeným zbožím "Bratrství".

V roce 1950 bylo založeno v Bratřínově JZD s rostlinnou i živočišnou výrobou. V r. 1958 - 59 byl postaven kravín. Byl vyhlouben rybník (požární nádrž), z kterého byla zavlažována družstevní jahodová pole na stráni nad ním. Pracovní příležitost nabízela i nová drůbežárna na chov broilerů.

V listopadu 1989 po "Sametové revoluci" se rázem mění politika státu. Zaniká JZD, živočišná výroba je zrušena, polnosti navráceny původním majitelům. Vše přechází do rukou soukromých. Obchod s potravinami je rekonstruován.

Obec se hlásí do "Programu obnovy venkova". Má zpracován územní plán. Vzhled obce se změnil nejvíce v uplynulých 4 - 6 letech. Je opravena opěrná zeď nad cestou do Kocáb, je nové zábradlí, nástupní ostrůvky na otočce autobusů, krásně opravená je kaplička a pomníčky padlých pod kaštany. Započala výstavba nových rodinných domků směrem na Malou Lečici. K nepoznání se změnilo bratřínovské hřiště, kde je dnes sportovní areál se zázemím pro sportovce, nohejbalovým hřištěm, tenisovým kurtem a dětským koutkem. Vyčištěna je požární nádrž a opravena její hráz.

V dnešní uspěchané době je Bratřínov oázou klidu a ukázkou toho, že peníze neznamenají vše. Pracovití a ochotní lidé se zájmem o druhé a o své bydliště jsou tou největší devizou.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bratrinov.wz.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA