Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Psáry

Historie obce Psáry
První zpráva o vsi je z roku 1088, kdy zde král Vratislav daroval Kapitule Vyšehradské čtyři lány a hrnčíře. Již v té době byla ves rozdělena na více vrchností, kromě Kapituly Vyšehradské tu měl majetek klášter Svatojiřský, ve 14. stol. získal v Psárech jmění i klášter Zbraslavský a Karlova univerzita, ve 2. polovině 14. stol. měl v Psárech statek také Jaklík – konšel z Jílového. Zdá se, že v době předhusitské bylo v Psárech více poplužních dvorů. V historických pramenech se pak objevují dvě tvrze, z nichž první se váže ke dvoru koleje Karlovy a druhá ke dvoru, který byl v majetku měšťana Jaklíka.

Historie vážící se k existenci první tvrze
Jeden z dvorů byl od roku 1378 majetkem Koleje Karlovy. U tohoto dílu se r. 1417 jmenuje také tvrz.  Král Václav IV. tehdy daroval kolejní statek v Psárech s dvorem poplužním a tvrzí za věrné služby Zikmundovi Vokovi z Valdštejna. Vdova po něm Eliška z Uhlišť a Říčan věnovala r. 1429 statek svému druhému muži Mikuláši z Kněževsi. Za tohoto držitele došlo k sporům o majetek, nakonec se Psáry dostaly do rukou Jiřího z Poděbrad, který je r. 1453 postoupil Václavu Valečovskému z Kněžmostu. Roku 1454 vrátil Ladislav Pohrobek tento díl Psár opět univerzitě. Univerzita Karlova vlastnila statek ve Psárech ještě v 16. a 17. století. V průběhu doby se však ztenčil. V deskách zemských v zápise z roku 1547 se uvádějí už jen dvory Kmetcí a Mlýniště.

Ve 2. polovině 17. století koupil čtyři poddané v Psárech, kteří náleželi k statku univerzitnímu Tomáš Multer z Rosenthalu.  Od něho získal  univerzitní díl Psár konvent Emauzský, jenž zmíněný díl s dvorem Štědříkem a Jirčany prodal r. 1684 Antonínu Hraběti Gallasovi.  Bedřich z Trautmannsdorfu, který tento matejek koupil r. 1694,  připojil jej trvale k panství Dolní Břežany.

Kdy tvrz u kolejního statku zanikla, není známo. Nalézala se u bývalé hospody Michelka (č.p. 28). Stopy po ní byly nalezeny při regulaci potoka.

Psáry – druhá tvrz
Poplužní dvůr v Psárech, který byl r. 1391 majetkem měšťana Jaklíka – konšela z Jílového vlastnili od r. 1398 vladykové Kolmanové z Libře, kteří současně drželi i blízkou Libeř,  od r. 1475 pak již jen její menší část s věžovitou tvrzí.

Kolmanům z Libře patřil psárský statek až do r. 1549, kdy jej Jiří Kolman z Libře prodal Václavu Služskému z Chlumu. Roku 1457 koupila tento díl Psár Anežka Strnadová z Kuřího a od ní Všeslav z Liběchova. Liběchovský získal i další poplužní dvůr v Psárech a při jednou z těchto svých dvorů postavil novou tvrz. Poprvé se uvádí v trhové smlouvě z r. 1573. Již Všeslav Liběchovský prodal část Psár s poplužním dvorem a tvrzí Markétě Vrábské z Liběchova. Zbyla mu ještě část vsi s druhým poplužním dvorem, na němž věnoval své manželce Kristině ze Štampachu r. 1576 jako věno 375 kop grošů míšeňských.

Po Markétě Vrábské z Liběchova držel zmíněnou tvrz v Psárech Kryštof mladší ze Štampachu. Pak Matyáš Pekárek z Poměšic a v r. 1588 Mikuláš Hýzrle z Chodů. Od něho koupil Psáry r. 1592 Václav Homut z Harasova. V držení této rodiny byl tento statek více než padesát let. Za třicetileté války dvůr i tvrz zpustly, a tak v r. 1650 prodala vdova Anna Homutová „dvůr pustý s tvrzí zkaženou“ Martinu Dubskému z Vitiněvsi. Za tohoto majitele ani za dalších majitelů už tvrz obnovena nebyla. Tato část Psár se stala r. 1706 součástí statku Dobřejovice.  Kde se zmíněná tvrz nacházela není známo.

V Ottově slovníku naučném z přelomu 19. stol. se o Psářích píše jako o vsi v Čechách, ležící na obou březích potoka Libřice, patřící pod hejtmanství Královské Vinohrady. Udává se, že patří farou k Dolním Jirčanům a poštou k Jesenici. R. 1890 bylo zde evidováno 67 domů a 548 českých obyvatel.

Jméno Psáře, Psáry = ves Psářů. Psář znamená psovod, který opatruje honicí psy. Tvarová dvojitost v těchto místních jménech se vysvětluje rozdílem v dřívějším mluvnickém skloňování.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.psary.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA